NİMET ÇOK ŞÜKÜR AZ…

NİMET ÇOK ŞÜKÜR AZ…

Günümüz içtimai hayatımız da her şey elinin altın da her şey bol dört mevsim istediğini alıp istediğini yiyebiliyorsun.
Gıda konusu dışın da eşya konusun dada imkânlar geniş alınan eşyanın modası geçmiş diye çöpe giden komşum yeni model almış ben dede olsun diyenin hesabı yok.
Nereye gidiyoruz. Tam bir tüketim canavarı olduk. El insaf; tüketim toplumu oluşumuzdan mıdır nedir? Toplum da güven kalmadı. İnsanlar birbirine güvenmez oldu. Sosyal dengeler bozuldu. Verilen sözler yerine gelmediği gibi ahitnameler “Çek-Senet”e güven de kalmadı.
Hukuki olarak da Çek- Senet bir işe yaramaz oldu. Bir insan vicdansız oldu mu? O insandan her şey beklenir.
Şükür ehli olmayan da sıkıntılıdır. Nimete şükretmeyen nankördür. Şükürsüzlük diz boyu olduğu için nimetin çokluğunun bereketi olmuyor…
Eskiden nimet az şükür çokmuş. Nimete şükrün olduğu yerde bereket olur.
Büyüklerimiz anlatırlar eskiden nasıl sıkıntılı bir hayat idame edildiğini, nimet az olup şükrün her dem diller de olduğunu tabi’i ki; böyle olunca bereket hâsıl oluyor.
Merhum Babam bunun en güzel örneği biz dokuz kardeşiz Babam bir memur maaşıyla dokuz evladına hiç kimseye muhtaç etmeden bakabildi çok bereketli bir evimiz vardı. Babamın eli aza varmazdı. Meyve sebzeyi kasa ile alırdı. Yalnız meyve sebze değil ne alırsa bol alırdı. Hülasa bereketli insandı şükür ehliydi. Dolayısı ile her şeyi istediğin gibi bulamasan da nimet az olsa da şükür nimeti bereketlendiriyor. Günümüzde maalesef bu yok denecek kadar azdır.
Günümüzde şükür azaldığı gibi tam bir tüketici toplumu olduk. Bütçe üstü bir harcama yaptığımızda ise istediğimizi alamayınca asileşiyoruz. İşte en büyük sıkıntı burada asileştikçe bizleri yoktan var eden Allah-ü Teâlâ’dan uzaklaşıyoruz. Uzaklaştıkça lâin şeytan peşimizi bırakmıyor. Bizi Rabbimizden daha fazla uzaklaştırma planları yapıyor. Bunda da maalesef başarılı oluyor.
Aza kanaat etmek gerek lâin şeytanı sevindirmeyeceğiz. Rabbimizin bizim için bahşettiği nimete şükretmek şiarımız olmalıdır. Şükrün artması nimetin çoğalmasına sebep olur. Ayeti kerimeler hadis-i şerifler ve İslam âlimlerinin açıklamaları bu yönde o halde şükür daim olmalı ki; lâin şeytan bizden uzaklaşsın.
Nimet çok olup şükür etmeyişimizden bereket olmayacağına göre…
Nimet az olsa da şükretmesini bilmeliyiz.
Bu vesile ile merhum Babamızı da anmış olduk.( Tabi her zaman anıp dualar ediyoruz. Buna mecburuz.) Ruhun şad olsun. Muttalip efendinin mahdumu (Oğlu)İhsan İNAL kıymetli Babam…
Dillerde şükür olması, gönüllerin sürur bulması temennisiyle…
Muhabbetle…

Bu yazı için bir yorum yazın

“NİMET ÇOK ŞÜKÜR AZ…” için bir cevap

  1. murat inal diyor ki:

    Eline,Diline ve Yüregine saglık kıymetli abim hürmet,saygı ve hasretle ellerinden öperim.

Bir Cevap Yazın

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
Adres: Trabzon Bulvarı Borsa Caddesi Ticaret Borsası İşhanı altı no: 9/3 Merkez Kahramanmaraş Telefon: 03442212035 Faks: 0344 225 00 50 Cep Telefonu: 0542 233 89 31
Portal Teması : Wptr.Co