NEZAKET KURALLARINA NE KADAR UYUYORUZ?

NEZAKET KURALLARINA NE KADAR UYUYORUZ?

Nezaket kurallarına ne kadar riayet ediyoruz? Bu önemli kuralı önce kendimize sual etsek nasıl bir cevap veririz? Nefsimiz hemen karşımızdakine kusur bulacak, kendimize toz kondurmayacağız ancak işin aslı kusuru kendimizde aramak en doğru yoldur.

Kusurlarımızı bildiğimizde onun telafisi için gayret ederiz, bilmediğimizde ise o kusurlarımızın büyümesi ile bir çığ oluşur telafisi de çok zor olur, daha da ilerisi mümkün olmayabilir.

İşte bu nezaket gibi güzel ahlak, ilke insan olma hasletimizin en değerli kuralıdır.

Nezaket yaradılış gayemizin güzel bir tescilidir.

Yüce dinimiz İslamiyet’in önem verdiği edep, hayâ, nezaket asli görevlerimizden olmalıdır. Nezaket İnsanların bir olmasına ve birlik ruhunu canlı tutmaya vesile olur, yaşantımız birbirimize göstereceğimiz nezaketle daha da güzelleşir.

Üzülerek müşahede ediyoruz ki toplumda maalesef bu önemli kurallardan uzak yaşıyoruz, hayatımızı çekilmez hale getiriyoruz.

Her yerde gergin yaşıyoruz. Evimizde işimizde, toplu taşıma da, gerginliğimizi yaşadığımız her mekâna yansıtıyoruz, hâlbuki ki biraz sabırlı biraz da nezaket ölçülerine dikkat edebilsek ne güzellikler oluşacak dolayısı ile hayatımızda bir başka bahar açacak…

Nezaketten uzak yaşamak, münakaşayı getirir. Münakaşanın devamı muhabbeti yok eder, böyle durumlara sebep olmaktan kaçınmalıyız.

Güzel ahlak, nezaket değer yapısını önce kendimizden başlayarak, ailemize yansıtıp, işimize aksettirmek yaşadığımız her mekânda dikkatli hareket etmek isabetli bir yol olacaktır.

Nezaket kuralına dikkat edenler nerde nasıl davranılacağını bilir, insani ilişkilere kıymet verir bu güzelliklere sahip olanlar toplum tarafından saygı görür. Teşekkür etme alışkanlığımızı artırmalıyız, gerektiğinde özür dilemeyi bilmek insana bir şey kaybettirmez bilakis değerini artırır. Ne acıdır ki özür dilemek nefsimize ağır geldiği için bundan imtina ediyoruz. Kendini bilen insan nezaket sahibi olur kusurlarını da kabul eder dost hane ikazları dikkatle dinler, teşekkür eder.

İnsanlar birbirine tahammüllü olmak durumundadır her ne kadar tahammül sınırlarımız daralsa da, genişletmek için üzerimize düşen görevi yerine getirmek için azami gayret göstermek topluma faydalı “ne yapabilirim?” hesabını iyi yapmak gerekir.

İnsan insana muhtaçtır. Birbirimizden istifade etmekte nezaket kuralının bir misalidir.

Nefsimiz sabır ve nezaket gösterilmesini istemez, azgın nefse dur diyerek bunu başarmak… İşte erdemlik budur.

Nezaket sahibi insanların çoğalması duasıyla…

Muhabbetlerimle…

Bu yazı için bir yorum yazın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
Adres: Trabzon Bulvarı Borsa Caddesi Ticaret Borsası İşhanı altı no: 9/3 Merkez Kahramanmaraş Telefon: 03442212035 Faks: 0344 225 00 50 Cep Telefonu: 0542 233 89 31
Portal Teması : Wptr.Co