Nevzat Pakdil’den “Millet İradesi ve Beslendiği Kaynaklar” söyleşisi

Nevzat Pakdil’den “Millet İradesi ve Beslendiği Kaynaklar” söyleşisi

Türk Parlamenterler Birliği Genel Başkanı ve Kahramanmaraş Milletvekili Nevzat Pakdil, Türkiye Yazarlar Birliği (TYB) Ankara Sohbetleri’ne konuk oldu. Pakdil’in “Millet İradesi ve Beslendiği Kaynaklar” başlıklı konuşması katılımcılar tarafından ilgiyle dinlendi.

Program, TYB Ankara Şube Başkanı Mehmet Kurtoğlu’nun açılış konuşmasıyla başladı. TYB Ankara Sohbetleri’nde Pakdil’i ağırlamaktan memnuniyet duyduklarını belirten Kurtoğlu, dinleyicilere de katılımları dolayısıyla teşekkür etti.

TPB Genel Başkanı Nevat Pakdil; “Millet iradesinin, halkın hiçbir kısıtlama veya baskıya tabi olmadan, tamamen kendi özgür iradesiyle oy kullandığı seçimler neticesinde ortaya çıkmıştır. Millet iradesine saygı gösterilmesi önemli. Çıkan kararı herkesin kabul etmesi gerek” dedi.

Pakdil konuşmasında Meclis’in kuruluş yıllarından başlayarak Türkiye’nin demokrasi tarihini anlattı. Birinci Meclis’teki tartışmalar, çok partili hayata geçiş denemeleri, Demokrat Parti’nin kuruluşu, 1946 ve 1950 seçimleri gibi konulara değinen Pakdil, “14 Mayıs 1950’deki seçimler neticesinde ortaya çıkan iktidarı bir kısım çevreler kabullenmiyorlar, hatta ‘Hasan’a Haso, Mehmet’e Memo diyenlerle bizim oyumuz bir mi olacak? İktidarı onların oyları mı belirleyecek?’ diyerek adeta milleti tahkir eden yaklaşımlarda bulunuyorlar. Millet iradesine saygı göstermiyorlar. 27 Mayıs darbesi sonrasında ise vesayet bütün unsurlarıyla geliyor” dedi. Türkiye’de askerî darbeler ve sonrasında hazırlanan anayasalarla vesayet kurumlarının oluşturulduğunu ifade eden Pakdil, “Yargı vesayeti ile ilgili tipik örneklerden biri, meslek lisesi mezunu öğrencilere uygulanacak katsayı konusunda yaşanmıştır. Danıştay, katsayı ile ilgili itirazlar üzerine ‘YÖK anayasal bir kurumdur. Bu konuda yetki tamamen YÖK’e aittir. YÖK’ün kararı dışında bir karar veremeyiz’ demiştir. İlginçtir, YÖK daha sonra katsayı kararında değişiklik yaptığında Danıştay ‘Bu konuda yetki YÖK’e aittir’ dememiş, yürütmenin durdurulması kararı vermiştir. Katsayı dışında başörtüsü konusunda alınan kararlar ve 367 garabeti de hepimizin malumudur” diye konuştu. Türkiye’de halkın oylarıyla seçilmiş ve mazbatasını almış bir milletvekilinin başörtüsü nedeniyle Genel Kurul Salonu’ndan çıkarıldığı dönemler yaşandığını hatırlatan Pakdil, “Bildiğiniz gibi 2013 yılında Meclis’e başörtüsüyle gelen milletvekilleri oldu; öyle gürültü, patırtı da kopmadı. Türkiye nereden nereye geldi” diye konuştu.

sayın pakdil 2

Nevzat Pakdil, Türkiye’nin vesayet dönemlerini geride bıraktığını vurgulayarak, “Bir kısım insanlar o günlerin hayalini kurabilir, vesayetin tekrar gelmesini isteyebilir, ancak Türkiye bunları aşmıştır. Bir daha vesayetin yol açtığı sıkıntılar yaşanmayacaktır. Milletin sağduyusuna her zaman güvenmek lazımdır. Türkiye aklıselim ile tüm sıkıntıları aşmakta, normalleşme yönünde büyük adımlar atmaktadır” dedi.

Bu yazı için bir yorum yazın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
Adres: Trabzon Bulvarı Borsa Caddesi Ticaret Borsası İşhanı altı no: 9/3 Merkez Kahramanmaraş Telefon: 03442212035 Faks: 0344 225 00 50 Cep Telefonu: 0542 233 89 31
Portal Teması : Wptr.Co