Network Marketing Sistemi,  Öğrencileri Mağdur Ediyor

Network Marketing Sistemi,  Öğrencileri Mağdur Ediyor

Network marketing veya multilevel marketing sistemleri olarak bilinen çok katmanlı doğrudan satış sistemini düzenleyen özel bir yasal düzenleme olmaması her yıl yüz binlerce insanın mağdur edilmesine sebep oluyor.

Son günlerde sıkça söz edilen ve aylardır merak edilen yeni network marketing kanunu diye tabir edilen yasayla ilgili açıklamalarda bulunan Zirve Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Alparslan Göçer, “ Özellikle öğrencileri çeşitli vaatlerle kandıran bazı firmalar bu öğrencilerden önce 5000 TL’den başlayan yüksek rakamlar almaktadır. Bu rakamı vererekfirmanın elemanı olduğunu düşünen bir öğrenci ise genellikle sattığı çok sayıda ürün ve kazandırdığı üye sayısına rağmen kendisine söz verildiği gibi para kazanamadığı için mağdur olmaktadır. Piramidin en üstündekiler ise servetlerine servet katacak yeni mağdurlar bulmaya çalışmaktadırlar. Hakkın kötüye kullanılması ve kanuna karşı hile kurumları işletilerek network marketing kurumu uygulamada piramit satış gibi kullanılmaktadır.” açıklamalarında bulundu.

Bu tür mağduriyetleri önlemek için çözüm önerilerinde bulunan Göçer, “Mutlaka her bir network marketing uygulaması özel olarak incelenmeli ve  yeni yasanın 80. Maddesi kapsamında yasaklanan piramit satış olarak değerlendirilip değerlendirilmeyeceği dikkatlice belirlenmelidir.” ifadelerini kullandı.

Her Bir Network Marketing Uygulaması Özel Olarak İncelenmeli

Göçer, “Network marketingde genellikle iki tür faaliyet bulunur. İlk olarak kişiler belirli bir miktar para ödeyerek bir firmanın pazarlama sistemine dahil olmakta ve bu firmanın ürünlerinin pazarlamasını  yapmakta, bu faaliyetlerinin karşılığında da satıştan pay almaktadırlar. İkinci olarak, kendisi gibi firmanın ürünlerini pazarlayacak yeni  kişileri buldukları takdirde  bu kişilerin yaptıkları satıştan da pay almaktadırlar.” diye konuştu.

Yeni Tüketici Kanunu ve Network Marketing

Yasa ile ilgili açıklamalarda bulunan Göçer, “İlgili maddenin herhangi bir emek sarf edilmeksizin sadece parasal işlemleri kapsayan organizasyonlara yönelik olduğu açıktır. Dolayısıyla yukarıda bahsettiğimiz network marketing kavramının piramit satış sistemi içinde değerlendirilip değerlendirilemeyeceği tartışması doğmaktadır. Genellikle network marketingde sisteme kazandırılan yeni üyeler bir miktar parayı sisteme yeni üye bulmak için değil üyesi olunan firmanın elemanı olup o firmanın ürünlerini pazarlayabilmek için vermektedirler. Bu durumda maalesef yeni tüketici kanunun  lafzı dikkate alındığında network marketing bir piramit satış olarak değerlendirilemez.” şeklinde konuştu.

Bu yazı için bir yorum yazın

Bir Cevap Yazın

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
Adres: Trabzon Bulvarı Borsa Caddesi Ticaret Borsası İşhanı altı no: 9/3 Merkez Kahramanmaraş Telefon: 03442212035 Faks: 0344 225 00 50 Cep Telefonu: 0542 233 89 31
Portal Teması : Wptr.Co