Nergizin boyu 9 santim uzadı

Anasayfa Sağlık 13 Nisan 2014
Nergizin boyu 9 santim uzadı

KAHRAMANMARAŞ- KSÜ Tıp Fakültesi Hastanesinde tedavi gören 19 yaşındaki Nergiz K. Boyu 9 santim uzatıldı.
Kahramanmaraş’ta yaşayan 1995 doğumlu Nergiz K.nın dramı 7 yaşında başladı. Kemik eğriliği teşhisi ile 7 yaşında Mersin’de ameliyat olan Nergiz K.nın yaşı ilerledikçe düzeltilen kemikler tekrar eğrildi. 2012 yılı Eylül ayında Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi (KSÜ) Tıp Fakültesi Ortopedi ve Travmatoloji Anabilim Dalı Başkanı ve El Cerrahisi Uzmanı Prof.Dr. Murat Üzel ile tanışan Nergiz’in hayatı değişti yapılan ameliyatın ardından 15 aylık sıkıntılı bir dönem geçiren Nergiz’in hem kemik eğriliği düzeldi hem de boyu 9 cm uzatıldı.
Gözleri ışıl ışıl bir genç kız Nergiz K. 15 aylık sıkı ve sıkıntılı bir tedavinin ardından adeta gözlerinin için gülerek karşılıyor herkesi. Sürekli şükreden ve doktoru Prof.Dr. Murat Üzel’e teşekkür eden Nergiz K. Lise son sınıfta iken ameliyat olduğunu ama hasta yatağında derslerine çalışıp okulunun sınavlarına dışarıdan girerek okulunu bitirdiğini belirterek şöyle konuşuyor; “ Ben daha 7 yaşımda iken tanıştım hastaneler ile o günden bu yana da derdime çare aradık ailemle, babam tedavim için arabası da dahil varını yoğunu sattı Mersinde beni ameliyat ettirdi ama büyüdükçe aynı sıkıntılar tekrar oluştu, biz tekrar çare aramaya başladığımızda rabbim bizim karşımıza Murat Hocamı çıkardı ve 20 Eylül 2012 tarihindeki ameliyatımın ardımdan süren 15 aylık sıkıntılı ve dikkat gerektiren dönemde hocam ve hastane çalışanları bana sanki kendi çocuklarıymış gibi davrandı. Onların ilgileri, ailemin desteği ile çok şükür hem kemik eğriliğim düzeldi hem de 142 cm olan boyum 151 cm’ye çıktı. Meğer çaremiz hemen yanı başımızdaymış ta haberimiz yokmuş, Allah derdimize çare olan herkesten razı olsun”
Kızının gözlerindeki ışıltıyı gören ve ona sarılarak sevinç gözyaşı döken anne Hediye ise; “ 7 yaşından bu yana onu ilk defa böyle mutlu görüyorum, Nergizim çok çekti ama inşallah bütün dertleri artık bitecek, Allahıma şükürler olsun ki karşımıza Murat hocamızı çıkardı, Allah onlardan razı olsun” dedi.nergiz_3
(KSÜ) Tıp Fakültesi Ortopedi ve Travmatoloji Anabilim Dalı Başkanı ve El Cerrahisi Uzmanı Prof.Dr. Murat Üzel ise; “Üniversitemizde ve şehrimizde bu yeni uluslararası üst düzey tedaviyi ilk kez uyguladık ve bu güzel sonuca hastamızla beraber ulaştık. Hepimize hayırlı olsun” dedi. Prof.Dr.Murat Üzel sözlerine şöyle devam etti; “Bize müracaat ettiklerinde hastamızda bilinmeyen bir nedenle her iki bacakta dışa kavislenme, içe dönme olarak tarif edilebilecek şekil bozukluğu, yürüme güçlüğü ve aşırı boy kısalığı mevcuttu. Hastamız doğuştan beri mevcut olan bu hastalığı nedeniyle 7 yaşında başka bir merkezde ameliyat olmuş ancak bir süre sonra bacaklarındaki eğrilik ve yürüme güçlüğü tekrar nüks etmiş. 20 Eylül 2012 tarihinde ameliyat ettiğimiz hastamıza yurt dışında da yeni uygulanmakta olan ve bir Türk mucizesi olan ‘Adam Frame’ adlı bilgisayar destekli en gelişmiş İlizarov sistemi (Kemiğin ince teller ve çemberlerle tesbit edildiği bir sistemdir) uygulandı. Her iki diz altındaki iki kemik toplam 6 noktadan kırılarak kemik parçaları tel ve çivilerle sabitlendi ve kemikteki eğrilikler ile boy kısalığı yavaş yavaş (günde 1 mm’lik hızla) düzeltildi. 15 ay boyunca yakından takip edilen hastanın boyu 9 cm uzatıldı; boyu 142 cm iken 151 cm. oldu. Cihazdan bugün çıkartılan hastamıza kırılmaya karşı bir tedbir olarak diz ve ayak bileğini serbest bırakan boru alçı uygulandı. Hastamız şu an alçısıyla yürüyor, oturup kalakabiliyor; bacaklarındaki düzelme ve boy uzamasından hem kendisi hem de ailesi son derece memnun”

Riskli bir hastalık.
Hastalık ve tedavisi hakkında da bilgi veren Prof.Dr. Üzel; “Kemik eğrilikleri, boy kısalıkları insanı mutsuz eden ve bazen ilaçla da düzeltilemeyen ağır hastalıklardır. Kemik eğrilikleri eklem kıkırdağını aşındırır; düzeltilmez ise eklem de ağrı, yürüme bozukluğu hatta ileri hallerde eklem protezi (kalça, diz vb) gerektirebilir. Önemli ve erken davranılması gereken bu hastalıkların cerrahi tedavilerinin riskleri de ağırdır. İltihap, kaynamama riski yüksektir. Yakından takip edilmelidir. Tedavi süresi uzun olduğu için tahammülün yanında doktor hasta uyumu çok önemlidir Üniversitemizde ve şehrimizde bu yeni uluslararası üst düzey tedaviyi ilk kez uyguladık ve iyi sonuca hastamızla beraber ulaştık. Hepimize hayırlı olsun” dedi.

Bu yazı için bir yorum yazın

Bir Cevap Yazın

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
Adres: Trabzon Bulvarı Borsa Caddesi Ticaret Borsası İşhanı altı no: 9/3 Merkez Kahramanmaraş Telefon: 03442212035 Faks: 0344 225 00 50 Cep Telefonu: 0542 233 89 31
Portal Teması : Wptr.Co