NEREYE KOŞUYORUZ?

NEREYE KOŞUYORUZ?

Devletlerin yükseliş ve yıkılış nedenleri vardır. Bu nedenler çoğu zaman birbirinin zıttıdır. Bu ifadeyi biraz daha açalım. Bir ülkede insan önemsenir, iyi eğitim verilir, üretime yönlendirilir, araştırır, soruşturur, doğruları bulur ve özgür düşünebilirse… Yani insanı merkeze alan bir ülke iseniz, insan planlamanız iyi ise gelecekten ümitli olabilirsiniz. Ama, siz devlet olarak başka milletlerin boyunduruğa altındaysanız, geleceğimiz olan çocuklarımız ve gençlerimize iyi eğitim aldıramıyorsanız, eninde sonunda yıkılırsınız.

Romalılar, Hititler, Selçuklular, Osmanlılar, Memluklular, çağımızda ABD, Fransa, Almanya, Japonya, Rusya v.b devletlerin tarihine bakarsanız, bu dediklerimin ne kadar doğru olduğunu görürsünüz.

Biraz konuyu açayım, “Geç Hitit Devletleri varlıklarını sürdürmeye başladığı günden yıkıldıkları zamana kadar Urartu ve Asurlular’a bağımlı olmuşlar. Ayrıca bu devletler Asurlular’a vergi vermişlerdir. En güçlü Geç Hitit Devleti olan Kargamış Friglerin desteğiyle Asurlular’a karşı ayaklanmış. Kendisine vergi veren Kargamış’ın bu ayaklanmasına karşılık Asurlular savaş başlatmış. Bu savaşta Frigya ve Urartu Devletleri destek vermeyince Kargamış, Asurlular’a mağlup olmuş ve tarihe karışmıştır.

DEVLETE DE ÖNEMLİ GÖREVLER DÜŞER

Yani güçlü devlet olacaksanız, önce güçlü milletiniz olacak, güçlü milletler(halklar) güçlü devletleri  oluştururlar. Bu nedenle düşmanınız size önce parçalar, sonra yıkar.

Olayın birde devlet tarafı var, devletiniz güçlü olduğunda, yani güçlü idarecilerle var oluşunuz güçlenir, bu güç millete döner.

Şöyle konuyu bir özetleyelim, devletlerin yıkılış nedenleri arasında birinci sırayı  bireysel ahlaki bozulmalar oluşturuz. Osmanlının gerçek yıkılış nedeni de bu olmuştur.

Bunun sonucu olarak, adam kayırmacılık, görevi ihmal, istismar gibi sorunlar ortaya çıkar. Çünkü görev ehline verilmez.

Bu konuya değinmişken, inançlı ve itikatlı olduğunu iddia eden insanların üzerlerine çok görev düşüyor.

MAKAMA TALİP OLMAN SORUMLULUĞU BÜYÜK

Efendimiz döneminde, feth edilen kentlere valilikler atanacak olduğunda çoğu sahabe efendimiz görev almak istememişler, çünkü devletle görev almanın ağır sorumlulukları vardır.

Yine yıkılış nedenlerini araştırdığımızda, hukukun üstünlüğünden uzaklaşıldığını, adaletin tecelli etmeyişini görürüz. Adalet mülkün temeli sözü bu nedenle önem arz eder.

Diğer bir yıkılış nedeni ise insanların israfa kaçmalarıdır. Bir ülkede yetiştirdiğimiz gençler, üretime yönlendirilmemiş ise, ürettiğinden fazla tüketim yapıyorlarsa, bu durumda büyük tehlikedir. Bugün çoğu evde bir kişi çalışıp, 5 kişi yiyor. Oysa ev hanımının üretmesi gerek, çocukların üretmesi gerek. Biz çocukluğumuzda simit satıp, evimize destek olurduk. Hatırlayın!

Bir diğer ve son husus ise, bir ülkede paylaşımın adaletsiz olmasıdır ki, zenginler daha zengin olurken, fakirler daha fakirleşiyor, orta direk kayboluyorsa, yine tehlike çanları çalıyor demektir

Yazımı aslında yerelleştirerek bir takım arkadaşlarımı bu bağlamda uyarmak isterdim ancak bu uyarılardan netice almak yerine kalpları kıracağım için konuyu genel olarak yazdım.

Arife tarif gerekmez.

SONUÇ OLARAK

İyi yetişmiş insanlar, güçlü devletleri oluşturur. Devlette görev alan böyle kişiler ise emaneti yani görevi o işi en iyi yapacak insanlara bırakır. Hısım, akrama, partilim diyerek bir takım görevleri hak etmeyen insanlara bırakırsak, bu durumda tarihin karanlığında kaybolan, ismi silinmiş topluluklar içinde yer alırız.

Buradan çıkartacağımız en iyi sonuç şu olsa gerek. Bir ülkenin geleceği olan gençleri hiçe saydığınızda, sizde hiç olursunuz.

İnsanımızı iyi planlamamız gerekiyor. Bu ülkede ne kadar doktora veya öğretmene ihtiyaç varsa o kadar insan yetiştirmeliyiz. Gençler aldıkları eğitimden memnun olmalı. Veliler okullara giden çocuklarda olumlu davranış değişikliğini görmeli. Yarın için umut var olmalı.

Önce insan diyenlerin kazandığı kesin. İnsanı yok sayanların ise kaybetmesi mukakkaktır diyor, yazımdan çıkartacağınız sonuçu bizimle paylaşmanızı dilerim.

Kalın sağlıcakla.

 

Bu yazı için bir yorum yazın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
Adres: Trabzon Bulvarı Borsa Caddesi Ticaret Borsası İşhanı altı no: 9/3 Merkez Kahramanmaraş Telefon: 03442212035 Faks: 0344 225 00 50 Cep Telefonu: 0542 233 89 31
Portal Teması : Wptr.Co