NEDEN

NEDEN

Üç ayların manevi iklimi devam ediyor ama okuyucularımızı tenzih ediyorum, çok azımız bu iklime girerek ruhumuzu besleyebiliyoruz.

Neden mi?

Bahanemiz hazır, işte dünya telaşı…

Nedir bu dünya telaşı?

Bazen hastalık,

Bazen evlat ya da eş sıkıntısı,

Bazen ekonomik sıkıntılar…

Sizin anlayacağınız herkesin bir sıkıntısı var.

Geçen bir arkadaşıma, “Bu dünyanın en mutlu insanı, sağlığı yerinde olan, akıllı evladı ve eşi olan, kendi geçineceği kadar da geliri olan insan” deyince, bana bunun üç bir arada olmaz. Olsa bile sürekli olmaz, çünkü biz dünyaya imtihan olmak için geldik dedi, düşündüğümde haklı olduğunu anladım.

Tabi Kuran bu durumu anlatırken bizler, her zorluktan sonra bir kolaylık olduğunu söyler.

EVLAD DERDİ

Evlat sıkıntısı dünya imtihanları içerisinde en ciddi sorulardan biridir. Çünkü evlat atsan atılmıyor, satsan satılmıyor.

Evlat sıkıntısı ile ilgili olarak, yine Kuran’da, “Eşleriniz ve çocuklarınız sizin imtihanınız!” buyrulur. Yani dünyaya gelen herkes bu imtihandan geçecektir, öyle veya böyle.

Yine Kuran derki, sizden öncekilerin başına gelen sıkıntılar sizin başınıza gelmediği sürece cennete gireceğinizi mi zannediyorsunuz! Der.

Bütün bu anlatılanlardan anlıyoruz ki, eş seçimi yaparken doğru yapmalıyız. Çünkü çocuklarımız annelerin elinde şekilleniyor. Anneler toprak gibidir, bağrına bastığı fidanı en iyi şekilde meyve verecek hale getirirler.

İlgisiz ve bilgisiz bir anneye çocuklarınızı teslim edersek, ilerde telafisi mümkün olmayan durumlarla karşı karşıya gelebiliriz.

Tabi evlat yetiştirmede tohumda önemli, yani baba…

Baba ne kadar imanlı ise, evlatta Allah’ın izni ile o kadar şuurlu ve imanlı olur. Her zaman mı? Hayır, her zaman olmuyor. Hz. Nuh’un oğlu örneğinde bunu görüyoruz.

Bilirsiniz, Nuh(as) oğlu babasının gemisini binmeyenlerden, yani baba sözü tutmayanlardandı.

Bu örneği baktığımızda, “Bazen âlimden zalim, bazen de zalimden âlim oluyor işte!”

Bunun hikmetini doğrusu çözmek ve anlamakta oldukça zor!

Zaten kolay bir sınav, sınav olmaz değil mi?

Şunu söylemek istiyorum, evladı ile sınav olanlara Allah yardım etsin.

ZOR DEVİRDE YAŞIYORUZ

Devir zor, kıyamete doğru gidiyor zaman.

Kızı olanlar ayrı dertler yaşıyor, oğlu olanlar ayrı dertlere muhatap oluyor.

Bazılarımız ise şanslı bu konuda, Allah onlara akıllı evlat vermiş. Onlarda sağlığından, servetinden imtihan oluyor, işte hayat böyle bir şey.

Yukarda ifade ettiğim gibi üç aylar devam ediyor, Beraat Kandilini de ihya ettik, bunları yaparken, ne kadar huzurluydunuz, secdeye kapandığınızda yüreğiniz ne kadar Rabbini zikir ediyordu, beyniniz ne kadar berraktı bilmiyorum.

Ne mutlu üç ayların manevi ikliminden yararlananlara, hasta olduğu halde şükür edenlere, evladı ile imtihan olurken isyan etmeyenlere, serveti kaybettiğinde imtihanın sırrını çözüp şükür edenlere…

Sonuç olarak başımıza gelenlerin sırlarını çözmede çoğu zaman zorlansak da, hayır ve şerrin Allah’tan geldiğini, bununu ise bir kısmının kendi hatalarımızdan, bir kısmının ise bizi Allah’a yaklaştırmak için olduğunu bilmemiz gerekiyor.

Dünya imtihan dünyası, bu sıkıntıların bir kısmı veya tamamı ile muhatap olabiliriz. Bu güne kadar olmadıysa, yarın mutlaka olacaktır.

Soru geldiğinde, isyan etmemek gerekiyor.

Dua edip, musibetlerden kurtulmak en doğru olan diyor.

Hepinize selam ediyorum.

Kalın sağlıcakla

 

 

 

 

 

Bu yazı için bir yorum yazın

Bir Cevap Yazın

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
Adres: Trabzon Bulvarı Borsa Caddesi Ticaret Borsası İşhanı altı no: 9/3 Merkez Kahramanmaraş Telefon: 03442212035 Faks: 0344 225 00 50 Cep Telefonu: 0542 233 89 31
Portal Teması : Wptr.Co