NEDEN İSLAM’I KARALAMAYA ÇALIŞIYORLAR

Anasayfa Genel 21 Nisan 2015
NEDEN İSLAM’I KARALAMAYA ÇALIŞIYORLAR

Öncelikli ifade edeyim ki, İslam’ı şu anda temsil noktasında sıkıntımız var. Konuyu açayım,  birincisi gerçek kaynağında yazılı olan yani Kur’an-i İslam’ı var ki Efendimiz döneminde bu yaşanmış, yine atalarımız Selçuklu ve Osmanlı döneminin bazı dönemlerinde asrısaadete benzer yaşamı sürdürmüşler.

Birde batının bilerek ‘terörle özdeşleştirdiği’ biraz da bizim cahilliğimizden kaynaklanan bir ‘İslam’ ki, buna İslam demek de doğru değil.

Örnek vereyim, Müslüman terörist olmaz ama var. Bu nasıl oluyor, biz Kur’an-ı insanlara tam öğretmez isek parayla veya başka materyaller kullanılarak(para, kadın, ırkçılık v.b) Müslümanların içinden bombacı ya da terörist çıkabiliyor.

Kur’an bir insanı haksız yere öldürün tüm insanlığı öldürmüş gibidir! Demesine rağmen hala İslam dünyasında teröristler varsa, sebep bundandır.

İkincisi biz Müslümanlar, İslam’ı yaşamıyor, taklit ediyoruz.

Burada bir an geçmişe dönelim.  Müslümanlar Kuran-i bir hayat yaşadıkça yükselme dönemleri yaşıyor, Kuran’dan uzaklaştıkça cahiliye dönemine girip, çeşitli sorunlar yaşıyorlar(bugünkü gibi)

Bir tespit daha, İslam dünyasını karalamaya çalışanlara fırsatı vermemek gerekiyor, burada da kendimizi sorgulamamız şart!

İNSAN DÜZELTMEK GEREK

Dün yazdığım gibi gerek komünizmin ve gerekse kapitalizmin insana vereceği bir şey kalmamıştır. Her iki kültür içinde yaşayan insanlar dakikalık mutluluklarla kendini avutuyor, gerçek mutluluğu yakalamadıkları içinde buhranlar geçiriyorlar.  Yani onlar değerler medeniyeti olmaktan çıkmışlardır. Öte yandan bizde onlara model olamıyoruz.

O halde, yeniden Kur’an ile yaşayıp, yeni mutluluk asrını bizim açmamız gerekiyor.

Bunu yaparken insandan başlamak gerekiyor. Şeyh Edebali bilirsiniz Osmanlı Devletinin manevi mimarıdır, buyurur ki; “İnsanı yaşat ki, devlet yaşatsın!”

Bütün sistemler aslında insan için vardır ve sistemin adı ne olursu olsun asıl olan insanın mutluluğu olmalıdır.

Öyleyse gelin, insanları gerçek mutluluğu eriştirme gücü ve kudretine sahip olan İslam ile aramızdaki perdeleri kaldıralım.

İslam’da zorluma yoktur, inanmak vardır. İslam’da huzur vardır, kardeşlik vardır, barış, kalkınma, tasarruf, dayanışma…. Özetle bütün güzellikler gerçek İslam’dadır. Hani bir ara huzur İslam’da diye sloganlarda vardı…

Bu nasıl olacak, neslimize İslam-i değerler verilerek tabii ki.

Şimdi ‘edep’siz olan toplamlara bakın ne sıkıntılar yaşanıyor.  Fuhuş, arsızlık, yolsuzluk, densizlik….

İslam toplumunda böyle değildir, tekrar ediyorum benim bahsettiğim İslam-ın kaynağı Kuran’dır, Efendimizdir, ben bu kaynaklarla yaşayacak İslam’dan bahsediyorum.

Bu dönüşümü yapmazsak ne olur? İnsanlık karanlık dönemlerden daha karanlık yıllar yaşar, savaşlar, açlık, terör, yangınlar v.s devam eder gider.

İnsanlığın, İslam’dan başka yapışacağı kaynak kalmamıştır. Yüce Kuran’ın şu sözü bile insanlığa tek başına yeter;  Hani Rabbimiz(c.c) O’na(sav) “ Ey resulüm emrolunduğum gibi dosdoğru ol!”

Dünya’da ve Türkiye’mizde açlık yok, kıtlık yok, olmayan bir şey var sevgisizlik. Bir arada yaşamayı bile beceremiyoruz. İşte bu neden bile tek başına, İslam’a dönmemize yeter de artarda….

Hadi kalın sağlıcakla.

 

Bu yazı için bir yorum yazın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
Adres: Trabzon Bulvarı Borsa Caddesi Ticaret Borsası İşhanı altı no: 9/3 Merkez Kahramanmaraş Telefon: 03442212035 Faks: 0344 225 00 50 Cep Telefonu: 0542 233 89 31
Portal Teması : Wptr.Co