Necmettin Erbakan İHL Proje okulu oldu

Necmettin Erbakan İHL Proje okulu oldu

Milli Eğitim Bakanlığının proje okullar kapsamında Necmettin Erbakan Anadolu İmam Hatip Lisesi yeni düzenleme ile Fen ve Sosyal Bilimler Proje okulu oldu.

Bölgenin fiziki yapıda en iyi okulu olduğunu belirten okul müdürü Hacı Ali Kulaç; “Merakla beklediğimiz

Necmettin Erbakan Proje Anadolu İmam Hatip Lisesi Kahraman şehrimize hayırlı olsun. 2016-2017 Eğitim öğretim yılında açılan okulda Fen ve Sosyal bilimler programı uygulanmaktaydı. Necmettin Erbakan Anadolu İmam Hatip Lisesi Yeni düzenleme ile Fen ve Sosyal Bilimler Proje Okulu olmuştur. Milli Eğitim Bakanlığının uyguladığı Proje okullar kapsamına ilimiz Necmettin Erbakan Anadolu İmam Hatip Lisesi de dâhil oldu. Bu okulumuzda Fen ve Sosyal Bilimler müfredatı uygulanacaktır. Okulda eğitim süresi dört yıl olacaktır. Pansiyonlu olan okulu sadece kız öğrenciler tercih edebilecektir. Fen ve sosyal bilimler programı uygulayan Necmettin Erbakan Proje Anadolu İmam Hatip Lisesi TEOG puanına göre öğrenci alacaktır. 2017-2018 Eğitim öğretim yılında okula 120 öğrenci alınacaktır. Proje okullarda idareci ve öğretmenler bakanlık tarafından belirlenerek atanmaktadır.

Necmettin Erbakan İmam Hatip Lisesi (1)

Proje okulunun detaylarını anlatan okul müdürü Hacı Ali Kulaç, “Proje okulu, Yurtiçi veya Yurtdışında, yerli ve yabancı kurum ve kuruluşlar veya başka ülkelerle işbirliği anlaşması çerçevesinde kurulan ve ulusal veya uluslar arası proje yürüten okullardır. Fen ve Sosyal Bilimler alanında ders seçen öğrenciler, üniversiteler ile işbirliği daha etkin bir şekilde alma imkanı bulacaklardır. Gelecek eğitim – öğretim yılında sınırlı sayıda öğrenci alacak olan okulumuz; üniversitelerle yapacağı işbirliği çerçevesinde öğrencilerimizin akademik ortamlardan ve imkanlardan olabildiğince yararlanması planlanmaktadır. Öğrencilerimiz, danışman öğretmenlerinin rehberliğinde istedikleri alanda üniversiteye hazırlanacaktır” dedi.

Kulaç, “Proje imam hatip liselerinin amacı; öğrencilerin ilgi ve kabiliyetleri doğrultusunda daha donanımlı, özgüvenleri yüksek, kendi medeniyet değerlerimizin farkında olarak yetişmelerine ve bu bilinçle fen ve sosyal bilimler alanında yükseköğrenime devam etmelerine katkı sağlamaktır.

Fen ve Sosyal Bilimler program uygulayacak okulun avantajlarını şu şekilde sayılabilir;

-Anadolu İmam hatip liseleri akademik başarı yönüyle ön plana çıkacaktır.

-Başarılı öğrenciler tarafından tercih edilen bir okul haline gelecektir.

-Kültür dersleri de meslek dersleri kadar ön plana çıkacaktır.

-Fen Liseleri, Sosyal Bilimler Liseleri ya da özel okullara gidebilecek öğrencilere bu okulların düzeyinde eğitim imkânı sunacak alternatif bir Anadolu İmam Hatip Lisesi tercihi sunulacaktır.

-İdareye, öğretmenlere, öğrenci ve velilere eğitim hedefleri konulmuş olacaktır.

-Bu okullara ne istediğini bilen öğrenciler geleceği için, okul daha verimli hale getirilmiş olacaktır.

-Hangi alanda eğitim veriliyorsa diğer ortaöğretim kurumlarıyla bu alanda rekabet imkânı sağlayacaktır.

-Alanlarında başarılı olan öğretmenlerin bu okullara yönelimi artacak bu da nitelikli eğitimi beraberinde getirecektir” dedi.

Bu yazı için bir yorum yazın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
Adres: Trabzon Bulvarı Borsa Caddesi Ticaret Borsası İşhanı altı no: 9/3 Merkez Kahramanmaraş Telefon: 03442212035 Faks: 0344 225 00 50 Cep Telefonu: 0542 233 89 31
Portal Teması : Wptr.Co