Necati Okay ve Sahur !..

Necati Okay ve Sahur !..

Ben ilkleri yaparım ! arkadaş !.. diyen Dulkadiroğlu Belediye  Başkanı Necati Okay, İftar yemeği yerine:” Basın mensupları ile Kervanhan da Sahur da bir araya gelerek : karşılıklı hoş bir sohbet ortamı oldu.

İftar yemeği: akşam namazı, sonra teravih namazı , olması sebebi ile çok hızlı biten ve insanların bir biri ile konuşmaya fırsat bulamadığı bir program oluyor..

Oysa: Saat 24 yani gece 12 00 de Kervanhan da Gazetecilerle bir araya gelen başkan Necati Okay , “ Saat 02 30 ‘a kadar sohbet ederek sahuru birlikte yaptı”

İş bilenin kılıç kuşananın diye atalarımız boşa dememişler, insan isterse günü uzata biliyor, her şeyden önemlisi vakit bula biliyor..

Dulkadiroğlu Belediye Başkanı Necati Okay da onu yaparak, basın mensupları ile iftar yapma yerine sahur yaparak uzun süre sohbet etme imkanı buldu.

Aslında hoş bir sahur programı oldu, hep bir ilk yapan başkan Necati Okay bu bağlamda bir kere daha tebrik ediyorum.. güzele güzel demek gerekir..

Maksat : güzellikleri birlikte yaşamak ki bizde bunu yaşayarak gördük.. Farkındalığı gördük mesele olanda bu !..

Toplu Balık Ölümleri !

Kahramanmaraş’ta bugün gazetesinin manşeti:” Kimin Suçu ?” başlığı ile Aksu Çayı’nda toplu balık ölümlerine dikkat çekmesi bugünün gündemi oldu.

Biz gazeteci olarak: Sanayi hamlemizin başladığı 1984 yılından beri arıtma tesisleri kurulmalı diye , Gazetelerimize haber yaptık, köşe yazısı yazdık..

Kahramanmaraş Belediye Başkanı Hanefi Mahçiçek, projeyi hazırlatmıştı, bugün biteli 15 yıl olacaktı ancak dönemin belediye başkanı Mustafa Poyraz ihaleyi iptal etti.

O günden bugüne de bir çivi çakılmadı..

Gazeteciler haber yaptıkça Kahramanmaraş Çevre İl müdürlüğü yazı gönderdi..

Çevre müdürlüğünden gelen yazı: “ Aksu çayının suyu temiz”

Aksu mu ? – Karasu mu ? diye diye yazdık, “Cevap- Aksu çayı temiz içile bilecek kadar temiz” bizde ertesi gün yazdık, o zaman aksu çayının suyunu için, sır barajının suyunu için dedik..ve bizim içmeyeceğimiz, balığını yemeyeceğimizi söyledi..

Siyanür başta olmak üzere : Kimyasal maddenin sel gibi aktığı, Aksu çayı, Erkenez çayı, Sır barajı ve oradan tutulan balıklar halkımızı zehirliyor , Kanser ediyor dediğimizde bizi kimse dinlemedi.. Kahramanmaraş’ta kanser vakası çığ gibi arttı..

Bu haber üzerine Çevre müdürlüğümüz cevap gönderecektir, bunu biliyorum ve cevapta da şu yazacaktır: “ Balıklar çok yaşlandı ve kalp krizi sonucu öldüler”

Kalp krizi: herkesi götürüyor, yaşlı genç demiyor, tığ gibi delikanlı bir duyuyoruz vefat etmiş, hayırdır, trafik kazası mı ? diyoruz , halı sahada top oynarken kalp krizi geçiriyor diyorlar.. insan ölürde balık ölmez mi ? çevre müdürlüğünün cevabı bu olacaktır.

Balıklar niye kalp krizi geçirmesinler ki ?

Belki ikinci cevap şu ola bilir : “ Balıklar kanser oldu, bu sebeple ölüyor ! “

Özel ve Devlet Hastanelerine gidiyoruz, her yer dolu, insanların tamamı hasta, hasta olmayan insan neredeyse yok gibi.. Kanser vakaları sürekli artıyor..

Meyve ve sebzeler hormonlu, beyaz et sağlıklı diye alıp yediğimiz ölü balıklar ise kirlilikten ölen balıklar : toplayıp bize taze balık diye satıyor vicdansızlar..

Halkı korumakla yükümlü müdürlüğümüz ise : üç fabrikacıyı koruyacağım diye zehir akan suya temiz raporu vere biliyor..

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Erkoç, basın’la bir araya geldiği iftar yemeğinde, “ Arıtma tesisinin ihalesinin yapılacağının müjdesini vermişti.

Ancak : gerekirse sanayicilerinde desteğini alarak , fabrika atıkları da belediye tarafından arıtılması gerektiğine inanıyorum..

Bugüne kadar olduğu gibi: göstermelik arıtma kurarak, atık suları arıtıyoruz namesini çekerek: Aksu’yu Karasuya çevirmeye devam ederler..

Mevcut arıtması olanların denetimlerinin artırılması, gerekir, çalıştırıyoruz diyorlar ama Aksu ‘ya zehir akıyor..

Kahramanmaraş gündemi çok önemli, ancak bu şehre ve geleceğimize sahip çıkmalıyız.. Kahramanmaraş Sır Barajı, Berke Barajı, Ceyhan Baraj, Seyhan Barajı ve Karataştan denize dökülen Ceyhan nehrini kurtarmamız gerekir..

İyi günler

Bu yazı için bir yorum yazın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
Adres: Trabzon Bulvarı Borsa Caddesi Ticaret Borsası İşhanı altı no: 9/3 Merkez Kahramanmaraş Telefon: 03442212035 Faks: 0344 225 00 50 Cep Telefonu: 0542 233 89 31
Portal Teması : Wptr.Co