Ne var , Ne Yok ?

Ne var , Ne Yok ?

NE VAR, NE YOK?

Ramazan ayı hızla akıp gidiyor, sıcak havalar gerçekten bunaltıyor, insanlar  balkonlarda yatarken bile terliyor, iftar saatlerinin güzellikleri ve ardından gelen teravih namazlarımız çok şükür, huzur içinde ihya ediliyor. Dostlar iftarlarda buluşuyor.

Nedense ev dışındaki iftarlarda rahat edemiyorum ancak  davete icabet etmeden de olmuyor. Sevgili dostum Fevzi Gerger’in davetine icabet ettik.  Gazeteci arkadaşlarda vardı, Mehmet Yüzbaşıoğlu, Kemal Sayın, Bekir Doğan, Ali Eskalen tabi birbirimizi görünce klasik ‘Ne var, ne yok?’ Sorusu çıkıyor ağzımızdan, onlarda hallerini anlatıveriyorlar kıssalı, hisseli her neyse…

Gündem de Milli Takım, Fatih Terim ve Milli Ruh anahtar kelimelerini içeren değerlendirmeler oldu. Bazı insanların ekonomiden şikayetlerinin yersiz ve klasik dert yanmalarının ötesinde olmadığı ve yerel gazeteciliğin geleceği  konuları yer buldu.

Dünya Gazetesi Temsilcisi Ali Eskalen, iş dünyasının nabzını bizimle paylaştı, Türkiye’de ekonomik daralmanın olduğunu inanmadığını, yapılan şikayetlerin ise klasiğin ötesine geçmediğini, çoğu sermaye sahiplerinin milyarlık yatırımlarına devam ettiğini belirterek, iftar yaptığımız işyerinin kalabalık oluşu örnek göstererek; “ Kriz olsa, insanlar otomobil firmalarında sıra bekler mi, şu lokantaya bakın, iğne atsanız yere düşmez, halkın ekonomik düzeyi yüksek olmasa buralara gelemez, ben ekonomide bir daralma olmadığına inanıyorum!” dedi.

Eskalen aynı zamanda sporla da yakından ilgilendiği için, Fatih Terim’in TRT’ye tepkisinin yersiz olduğunu, Milli Maçlarda prim alınmasını da doğru bulmadağını söyledi. Haklıydı, nitekim orada bulunan spor severlerin tamamı bu fikri alkışladı.

 

YEREL GAZETECİLİK VE YAZARLAR

Namı diğer Foto Spor, yani Mehmet Yüzbaşıoğlu Bugün Gazetesinin sahibi, 9 yıl olmuş gazeteyi satın alalı, memnunmusun, gazete patronluğu nasıl gidiyor? Sorusunu yönettiğimde, gazete çıkartmanın zorluğunu anlattı ve Kahramanmaraş’ta eleştirel gazetecilik yapmanın zorlukları üzerinde durarak; “ Yani gazetecilik demek eleştiri ve doğruyu yönlendirmektir ancak, bizde kurum yöneticileri ve siyasiler bu eleştirilere gelmiyorlar, hemen tepki gösterdikleri için de dengeli habercilik yapıyoruz. Yazarlar yönünden ise şanslıyız, okuyuculardan destek bekliyorum” dedi.

Bekir Doğan’da benzer yorumlar yaptı …

Şimdi gelelim kendi görüşümüze, önce Milli Takımdan başlayalım. Bir ülke düşünün ki nüfusu neredeyse 80 milyon ve biz sporcu yetiştiremiyorsak, burada bir hata var. Kısaca diyeceğim şu ki, MEB ile Genlik ve Spor Bakanlığı el ele verip, okulları taramalı, her spor dalında yetenekli olan öğrencileri seçmeli,bu  çocukların hem eğitimleri sürmeli, hem de sporlif çalışmaları desteklenmeli. Yani kurtuluşumuz sporda alt yapıya eğilmekten geçiyor. İkincisi milli takımda oynayan futbolcular prim almamalı, insan milleti için bir maça çıkıyor ve buradan prim bekliyorsa, milli ruh kalmamış demektir.

 

ELEŞTİRİYE AÇIK OLMAK

Diğer bir konu yerel gazetelerin geleceği, kesinlikle etkileri azalıyor, bunda internet gazeteciliğinin gelişmesi etken oluyor ama okuyucu da gazeteleri desteklemiyor.

Örneğin şu yazıyı yaklaşık  bir saatte yazıyorum ama bir okuyucumda arayıp, güzel bir konuya değinmişsin eline sağlık demiyor, “ Marifet iltifata tabi!” bunu yazaralar olarak nereye kadar sürdürürüz bilemiyorum.

Patronların durumu da böyle, gazetelerinde azıcak eleştiri olsa, hemen tepki koyuyor ilgili ve bilgili! İnsanlar. Olmaz, gazeteci eleştirel yazmalı, okuyucu da bu yapıcı eleştiriyi takdir edip, eksiğini gösteren gazeteye teşekkür etmeyi bilmeli diye düşünüyorum. Yani gazetecinin işi eleştirmek. Ama hep söylerim, bir insanı azıcak takdir etseniz adınız ‘yalakaya’ çıkar, eleştirseniz galiba ‘…….’derler. Neyse hadi burdan bir eleştiri daha yapayım, kentimizde otopark sorunu var mı? Kimse yok diyemez, öyleyse birileri çıkıp bunun nasıl çözüleceğini söylemeli. Bu konuda özellikle sivil toplum örgütleri konuşmalı. Onlara soruyorum niye fikir ve proje üretmiyorsunuz, onlarda aynı şikayette bulunuyorlar. Eleştiriye açık değiller. Böyle olunca da kapalı toplum olup çıkıveriyoruz.  Evet, Maraş’ta ne var, ne yok? Derseniz işte gündemden bazılarını sizinle paylaştık. Hadi kalın sağlıcakla.

Bu yazı için bir yorum yazın

Bir Cevap Yazın

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
Adres: Trabzon Bulvarı Borsa Caddesi Ticaret Borsası İşhanı altı no: 9/3 Merkez Kahramanmaraş Telefon: 03442212035 Faks: 0344 225 00 50 Cep Telefonu: 0542 233 89 31
Portal Teması : Wptr.Co