Namık Kemal Zindanı

Namık Kemal Zindanı

Namık Kemal’in kaldığı Mağusa Zindanı’ndayız..!

Namık Kemal’i Öğrenmek için Mağusa’ya gelmek lazım!

KIBRIS – Kahramanmaraşlı Gazeteciler Olarak Kıbrıs gezimizin 3. Gününde Gazimağausa’ da zindanda yatan Namık Kemal zindanına vararak ziyaret ettik.

Rehberimiz: Barçın Boğaç ile birlikte Tarihi surları gezdikten sonra: Lala Paşa Camii’nin hemen solunda kalan cümbez ağacı dikkatimi çekiyor. Cümbez ismini daha önce duymuştum. Bildiğim kadarıyla bu yaşlı ağaç asırlardır buradaymış. Bir de meyvelerini çiziyormuşsunuz ve ancak öyle yenecek hale geliyormuş. Bunu da burada öğrendim.

Camiden içeri giriyorum. Kiliseden dönüştürülme olduğundan bazilikal planda upuzun ve içeri doğru derinlemesine uzuyor. Gayet sade içinden çok bence dış görünümü muhteşem. Ay-yıldız şeklindeki hat çok güzel durmuş. Minberdeki yan yana Türk ve KKTC bayrakları bir başka hoşuma giden görüntü oluyor.

Dışarı çıkıp girişteki süsleme ve işçiliği tekrar uzun uzun seyrediyorum. Sonra dış tarafı daha iyi görmek için soldan avlu dışına yöneliyorum. Revak altındaki cenaze taşımak için tasarlanmış bir at arabası da ilginç geliyor bana. Sağa döndüğümde gerçek bir cenaze ile karşılaşıyorum bu sefer. “Nur içinde yatsın! ” .

SONY DSC

Binanın dışı da eşsiz  mimari. Arka tarafa doğru yürümeye başlıyorum. Konglomera yapı malzemesi yer yer aşınmış. Kolay değil, asırlık bina. Apsis tarafında da saçakta harikulade süsleme gözüme çarpıyor. Otello Kulesi ne tarafta acaba derken karşıma tabela çıkıyor. Deniz kenarındaki kuleye çıkıyorum. Magosa Limanı ve eşsiz Akdeniz. Sonra iniyorum aşağıya. Bu kule gerçekten Othello mu değil mi emin olmak istiyorum.

Tanıtım levhalarını okuyan yaşlı bir çift, aksanlarından İngiliz olmalı, Othello Kulesi’ni konuşuyorlar. “Doktor ayağıma geldi ” diye düşünerek atılıyorum. İleriyi tarif ediyorlar. Yürüyerek sondaki kuleye ulaşıyorum ama ne göreyim: restorasyon dolayısıyla kapalı. Şansa bak! Girişin solundaki hurma ağacından yere hurmalar saçılmış. Sahi mi diye bakıyorum. Tadı süper. Gerçek hurma.

Kıbrıs aynen Yunanistan gibi müzelerini öğleden sonra kapatıyor. Yavru vatan’da Türkçe duymasam diyeceğim İngiltere veya Yunanistan’dayım. Hemen her uygulama Türkiye’den çok farklı. Her neyse, geri dönüp Namık Kemal’in sürgün yıllarını geçirdiği hapis evine doğru yürümeye başlıyorum. Sağdaki Petek Pastanesi hoş görünüyor, acaba çıkıp bir bardak çay içsem mi? Yok şimdi “Türk çayı yok ” derler, bir sürpriz daha yaşamayayım.

Sahipleri de Kahramanmaraşlıymış ama neyse diyorum yoluma devam..

Namık Kemal’in kaldığı zindanı gösteriyor. Zindandan kısa sürede kurtulup yukarıdaki çok daha rahat odaya çıkarılıp bir anlamda misafir muamelesi görmesine neden olan Veysi Paşa’nın yaptıklarını anlatıyor..

Gazeteci Dostlar: Namık Kemal zindanında resim çekildikten sonra biz halen Magosa’dayım. Daha Aziz Barnabas var. Lefkoşa’daki eserler var. Var Allah var. Ne yemek ne çay… Yola çıkıyoruz. Uykusuzluk bir yandan açlık ve çaysızlık bir yandan… İyice yoruldum. Araca atlayıp yola koyuluyoruz; nasıl oldu bilmiyorum, gözlerim kapanmış ve uyuyakalmışım. Gözlerimi Selimiye Camii’nin uzaktan görüntüsüne açtım. Lefkoşa’dayız. Sağ olsun şoförüm Aziz Barnabas’ı atlamış. Yaptığım pazarlık veya yaptığı indirimin rövanşını aldı benden bu şekilde.

Kıbrıs’a paldır küldür gelmemin cezasını çekiyorum. Moralim daha da bozuluyor. Selimiye Camii’ni gezmek bile gelmiyor içimden inanın. Aslı Azize Sofya Katedrali olan yapı hala eski ve yeni haliyle muhteşem ve de sapasağlam ayakta. Sütun ve duvar süslemeleri oldukça görkemli. Burada insan saatlerini geçirebilir. O denli güzel ve çekici yapının içinden insanın çıkası gelmiyor. Gidip Büyük Han’a bir şeyle atıştırayım da daha sonra geleyim diyorum ve çıkıyorum sokağa tekrardan.

Lefkoşa eser dolu. Müzeler 14.30’da kapandığından ben ancak Postane, Mahkeme, Meydan, Kumarcılar Hanı, Lüzinyan Evi gibi yapıları dışarıdan ve girebilirsem içerden görüntü almak için dolaşıyorum. Karşıda hudut, Lefkoşa’nın Rum tarafı görülüyor.

Lefkoşa’dan ayrılarak St. Hilerion’a kırıyoruz direksiyonumuzu. Yaman Kışlası önünden geçerken askerlere selam veriyorum.

Namık Kemal Zindanın önünde resim çekilerek günü tamamlıyoruz.

 

 

Bu yazı için bir yorum yazın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
Adres: Trabzon Bulvarı Borsa Caddesi Ticaret Borsası İşhanı altı no: 9/3 Merkez Kahramanmaraş Telefon: 03442212035 Faks: 0344 225 00 50 Cep Telefonu: 0542 233 89 31
Portal Teması : Wptr.Co