MUSUL HESAPLARI

MUSUL HESAPLARI

Türkiye’nin vatan toprağı olan Musul Haziran 1926 da yapılan Ankara antlaşmasıyla İngiliz mandası altındaki Irak’a bırakmayı kabul etmiştir.

Musul Türkiye için kanayan bir yaradır. Misakı milli sınırlarına dâhil olan Musul Türkiye’nin elinde kalabilseydi enerji konusunda bugün daha iyi bir konumda olurdu. Dışa bağımlılığımız belki de kalmayacaktı. Musul konusunda birçok hesaplar yapılıyor. Türkiye bu hesapların dışında kalmamalı, kalmamak için Musul yakınlarında Başika kampında Haşdi vatani, Musullu diğer Sünni ve Türkmen kökenli grupları eğitmesi, Türkiye’nin Musul’u DAEŞ’ ten temizlemek için operasyon hazırlığında olması Irak Başbakanı Haydar el İbadi’nin Türkiye’ye yönelik açıklaması” Türk askerinin yerinden kımıldamamasını tavsiye ediyoruz” demesi çok garip. Başbakan Yıldırım’da anında cevap verdi. “ Önce siz vatandaşlarınıza sahip çıkın, yok olmalarının önüne geçin, devlet olmayı bilin; sonra Türkiye’ye laf edin” Irak Başbakanı Musul’u Irak ordusundan ziyade İran Şii milislerle temizleyeceğini hesaplıyor. DAEŞ Musul’u elini kolunu sallayarak rahatça almış buna da göz yumulmuştur.

DAEŞ karşısında hiç direniş gösterilmemiş, adeta buyur edilmiştir.

DAEŞ 2014’ den beri Musul kenti ve bazı çevre bölgeleri elinde bulunduruyor. Bu süre içinde Irak hükümeti ve halk hiçbir müdahalede bulunmamış DAEŞ terör örgütünün rahat hareket etmesine göz yumulmuştur. DAEŞ’ in Musul’u ele geçirmesiyle dönemin Başbakanı Maliki’yi ABD’nin de baskısıyla Başbakanlık koltuğundan etmişti.

Irak ve Suriye’ deki olaylara seyirci kalmak akılcı bir yaklaşım değildir. Batılı güçler Ortadoğu’da yeni bir düzen kurup istedikleri gibi at oynatmak istiyorlar. Buna en büyük engel Türkiye’dir.

Bunun için 15 Temmuz’u planlayanların başında ABD vardır. Almanya, İngiltere, Fransa, Rusya bölgede etkili olma hesapları yapıyorlar.

Devletimiz ülkenin menfaati için ne gerekiyorsa yapacaktır. Musul’un DAEŞ’ ten temizlenmesi Türkiye’nin katılımı ile olmalıdır. Zira Şii milislerin operasyona dâhil edilmesi Musul’da kalıcı olmasına zemin hazırlanmış olur. Irak hükümetinin bu yaklaşımına fırsat verilmemesi gerekmektedir.

Musul operasyonunda Türkiye’yi denklem dışı bırakmak isteyeceklerdir.

Musul hesapları iyi yapılmalı…

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun ifade ettiği gibi “ Kuzey Irak’ta koalisyon güçleri bizim Cerablus’ta yaptığımız gibi yerel güçlere destek verebilir, o güçleri kuvvetlendirrebilir, danışmanlık yapabilir. Musul operasyonunu Musul’daki yerel güçler yapmalı. Mezhepçilik anlayışıyla Şii milislerin operasyona dahil edilmesi Musul’ a barış ve huzur getirmez” Şii milislerin olduğu yerde barışın olması mümkün değildir.

Musul’ da huzurun tesis edilmesi Türkiye’nin desteği ile mümkündür.

Musul’un huzuru Türkiye’nin huzurudur.

Muhabbetlerimle…

Bu yazı için bir yorum yazın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
Adres: Trabzon Bulvarı Borsa Caddesi Ticaret Borsası İşhanı altı no: 9/3 Merkez Kahramanmaraş Telefon: 03442212035 Faks: 0344 225 00 50 Cep Telefonu: 0542 233 89 31
Portal Teması : Wptr.Co