Murat Eğridağ’a  “Medya ve Demokrasi” ödülü

Murat Eğridağ’a  “Medya ve Demokrasi” ödülü

 

ANKARA / 15 Temmuz darbe girişimi sırasında medya kuruluşlarının gösterdiği hassasiyet ve özveri Radyo ve Televizyon Yayıncıları Meslek Birliği (RATEM) tarafından ödüllendirildi.

Aksu televizyonu ve Aksu Televizyonu spikeri Murat Eğridağ Demokrasi nöbetlerinden yaptığı canlı yayınlarla, BYEGM Özel ödülüne laik görüldü.

Başbakan Binali Yıldırım’ın katıldığı ödül töreni TBMM Tören Salonu’nda gerçekleştirildi. Törende konuşan Başbakan Yıldırım,  15 Temmuz darbe girişiminin bastırılmasında en büyük rolü medyanın oynadığını belirterek,  “O gece tüm görsel medya mecraları adeta ağız birliği yaparak darbe girişimine karşı net duruşlarını ortaya koydular. Ülkemizin aydınlanması için gösterdiğiniz büyük kahramanlık ve vatanseverlik için teşekkür ediyorum” dedi.

Meslek Birliğimiz, çağdaş demokrasinin vazgeçilmez unsurlarından biri olan medyanın, 15 Temmuz gecesi gösterdiği özverinin tarihe kaydının düşmesi amacıyla; darbe girişiminin en büyük hedefleri arasında yer alan, demokrasi ve egemenliğimizin merkezi Yüce Meclisimizde Medya ve Demokrasi Ödül Töreni’ni gerçekleştirdi.  Törende, kalkışma gecesi zorlayıcı şartlarda görevlerini son ana kadar sürdürüp, milletimize bu tarihi gecede cesaret ve özgüven aşılayan kişi ve kurumlara ödülleri takdim edildi.

Başta Meclis Başkanvekili ve Başbakan olmak üzere üst düzey katılımcıları, ülkemizin dört bir yanından gelen üyemiz kuruluşları, yazılı basın örgütlerini, medyanın her alanından ve kamu kurum ve kuruluşlarından üst düzey temsilcileri bir araya getiren etkinliğimiz, TBMM çatısı altında bu boyutta katılımla gerçekleştirilen ilk etkinlik olma özelliği taşımaktadır.

murat aksu 2

TBMM Tören Salonu’nda ödül töreni programımız başladı.  TBMM Başkanvekili Ahmet AYDIN, Başbakan Binali Yıldırım, Kültür ve Turizm Bakanı Yardımcısı Hüseyin YAYMAN, TBMM Genel Sekreteri M.Ali Kumbuzoğlu,Telif Hakları Genel Müdürü Dinçer ATEŞ, Yargıtay 19. Ceza Dairesi Başkanı Ramazan ÖZKEPİR, Danıştay Başsavcısı Halil Yılmaz, RTÜK Başkanı İlhan YERLİKAYA, RTÜK Üyesi Taha YÜCEL,TBMM Genel Sekreter Yardımcısı Erbay KÜCET,  RTÜK Kamuoyu, Yayın Araştırmaları ve Ölçme Dairesi Başkanı Şemsettin GÜRPINAR, İzleme ve Değerlendirme Daire Başkanı Mehmet ÇAKIRTAŞ, Türksat A.Ş. Genel Müdürü Cenk ŞEN’in teşrifleriyle onur verdiği ödül törenimizin sunuculuğunu, silah zoruyla darbe bildirisi okutulan Tijen KARAŞ üstlendi.​

.    Törenin ilk açış konuşmasını RATEM Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf GÜRSOY gerçekleştirdi. Gürsoy konuşmasında, bir önceki akşam Büyük Medya Buluşması’nda da ifade ettiği üzere, olağanüstü durumlarda hayati rol üstlenen medyanın dört temel sorununa değindi.

Telife konu eserlerin altından kalkılamaz hale gelen mali hak bedelleri ve bedellerin RTÜK Paylarından ödenmesi

Zorunlu yayınlar ve kamu spotlarının yayıncılar için yük haline gelişi ile Basın İlan Kurumunun Medya İlan Kurumu haline dönüştürülerek radyo ve televizyonların da resmi ilanlardan yararlanması,

Yerel televizyonlar için uydu kapasite kullanım fiyatları

Verici tesis işletim yapılanmasında sektörün eksikliği

Konuları, muhataplarının huzurunda bir kez daha dile getirilmiş oldu.

Gürsoy’un konuşmasını takiben Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Hüseyin YAYMAN kürsüye çıkarak; düşüncelerini “Bugün burada tarihi bir ana tanıklık ediyoruz. 15 Temmuz darbesini engelleyen medya kuruluşlarını tarih onurla yâd edecektir.” şeklinde ifade etti.

Daha sonra Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı Binali YILDIRIM kürsüye teşrif ederek açış konuşmasını gerçekleştirdi. Başbakan, “Bu darbenin bastırılmasında en büyük rolü medya üstlenmiştir.” dedi. Ayrıca, Yusuf GÜRSOY’un kürsüde bıraktığı notlardan medyanın sorunlarını okuyan Başbakan, “Bunlar bende kalsın, daha fazla konuşmaya lüzum yok. Mesele anlaşıldı” mesajı verdi.

Yıldırım’ın konuşması akabinde TBMM Başkanvekili Ahmet AYDIN kürsüye teşrif etti. Konuşmasında “ Demokrasi ve Medya, ayrılmaz iki güçtür. Demokrasilerde medyanın dördüncü güç olduğu söylenir. Doğrudur, ancak 15 Temmuz’da medya olmasaydı diğer üç kuvvet yerle yeksan olacaktı.” ifadelerinde bulundu.

Açış konuşmalarının ardındna ödül törenine geçildi ve yaptıkları cesur yayınlarla RATEM Değerlendirme Kurulu tarafından belirlenen kişi ve kurumlar ödüllerini Başbakan Yıldırım’ın elinden aldı.

Diğer basın yayın kuruluşları ile birlikte ödülünü alan Aksu Televizyonu haber sipikeri Murat Eğridağ daha sonra toplu hatıra resmi çektirdi..

Bu yazı için bir yorum yazın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
Adres: Trabzon Bulvarı Borsa Caddesi Ticaret Borsası İşhanı altı no: 9/3 Merkez Kahramanmaraş Telefon: 03442212035 Faks: 0344 225 00 50 Cep Telefonu: 0542 233 89 31
Portal Teması : Wptr.Co