Müfredat Değişimi üzerine

Müfredat Değişimi üzerine

MÜFREDAT DEĞİŞİMİ ÜZERİNE

Dünya artık bir yarış sahasına dönüştü. Nesline iyi eğitim veren milletler daha fazla üretirken, daha müreffeh bir hayat yaşıyorlar.

Batı da veya doğu da bu manada dört dörtlük bir eğitim sistemi var mı? Bu sorunun cevabını araştıran uzmanlara göre; ; “Doğu Asya ülkeleri diğerlerinin üzerinde bir performans göstermeye devam ediyor diyorlar.  Güney Kore, sıralamanın en başında yer alırken, onu Japonya (2), Singapur (3) ve Hong Kong (4) takip ediyor. Tüm bu ülkelerin eğitim sistemleri “çabayı” doğuştan gelen “zekadan” üstün tutuyor ve sistemlerin çok net öğrenme çıktıları ve hedefleri bulunuyor.

Geleneksel olarak güçlü performans gösteren İskandinavya ülkeleri güçlerini kaybetme belirtileri gösteriyor. 2012 Endeksi’nin lideri olan Finlandiya sıralamada 5 sıra aşağı düşerken, İsveç 21′inci sıradan 24′üncü sıraya düştü.

Dikkate değer gelişme gösteren ülkeler arasında İsrail (12 sıra birden yükselerek 17. oldu), Rusya (7 sıra birden yükselerek 13. sırada yer aldı) ve Polonya (4 sıra birden yükselerek 10.oldu) yer aldı.

Gelişmekte olan ülkeler Endeks’in alt yarısında yer aldı. 40 ülke arasında Endonezya yine sonuncu olurken, Meksika 39′uncu ve Brezilya 38′inci sırada yer aldı.

2012 YILI DEĞERLENDİRMESİ

Finlandiya ve Güney Kore eğitim sistemlerinde benzerlikler bulunuyor, ama aynı zamanda pek çok farklılıklar da mevcut. Güney Kore dünyada kendini eğitime en çok adayan ülke olarak kabul edilebilir. Çocuklar genellikle okula haftada yedi gün gidiyor ve çok küçük yaşlardan itibaren ödev yapıyorlar.

Geçtiğimiz günlerde televiziyonda Osmanlı Enderun Okulları anlatılırken, bu ülkenin 3 yaşından itibaren çocuklarına farkındalık eğitimi verdiği. Çizgi romanlarla ülkülerinin aşılandığı söylenmişti.

Ayrıca hem Kore’de hem de Finlandiya‘da eğitime çok büyük bir saygı duyuluyor ve öğretmenlere de inanılmaz saygı gösteriliyor. (Batıda doktorlara ve avukatlara gösterilen saygı ile eşdeğer denebilir.)

İlginç bir şekilde Güney Kore, İngilizce konuşma becerisinde ‘orta derecede yetkin’ puanı alıyor ki bu bir Asya ülkesi için oldukça iyi bir sonuç. Güney Koreliler, İngilizceyi Fransızlardan daha iyi konuşuyorlar.

2012′nin En İyi 10 Ülkesi Finlandiya, Güney Kore, Hong Kong, Japonya, Singapur, Birleşik Krallık, Hollanda, Yeni Zelanda, İsviçre, Kanada

2015′in En yi 10 Ülkesi arasında 1. Güney Kore. Japonya ve Güney Kore birincilik konusunda yoğun bir rekabet yaşadı. Koreliler Japonları üç alanda geride bıraktı. Okulöncesi eğitime büyük yatırım yapmasına rağmen Japonya yine de bazı değerlendirmelerde ikinci sıraya düştü. Güney Kore’deki çocukların genellikle haftada yedi gün okula gittiklerini biliyor muydunuz? Geçtiğimiz yıl eğitime ayrılan ulusal bütçe 11,3 milyar dolardı. Okuryazarlık oranı genelde yüzde 97.9 iken bu oran erkeklerde yüzde 99.2, kadınlarda ise yüzde 96.6.

TARİHİ TECRÜBEMİZLE, ÇAĞI BULUŞTURMALIYIZ

Dikkat edilirse, eğitimde dünya milletleri yarışıyor. Önde gidene ülkeler aynı zamanda huzurlu, gelişmiş, modern, çağdaş v.s sıfatlarla isimlendiriliyor.

Bu günlerde bizde de bir hareketlenme var, müfredat değişimi eğitimde birinci sıraya yerleşmiş görünüyor. Evet, eğitimde öğretmen, müfredat, alt yapı ve veli dörtlüsü öncelikli konular arasında olmalı.

Eğitimin pratisyeni olarak, diyorum ki,”Özümüze uygun tarihten gelen birikimizi, çağ ile buluşturup, kendimize has milli bir eğitim sistemi kurmalıyız.

Şunu ifade edeyim, eğitimde mükemmeli yakalamak oldukça zor. Çünkü ekonomisiz, eğitim kalitesini artırmak mümkün değil. Dolayası ile ülkenin en önemli kaynağı olarak insan görülmeli, insana yatırım yapılmalı ki ekonomik değerlerde artsın. Bunun için insanı yaşat ki devlet yaşasın, derler.

Keza kültürel değerler korumak gerekiyor. Çünkü kültürsüz eğitim de topaldır. Sonuç, doğru bir müfredatla yola çıkarsak, doğrulara ulaşırız. Önce ahlak diyeceğiz, sonra yetenek, ilgi, istidat, zeka v.s belirlenecek. Bu yavrularımız, iyi eğitimle öğretmenlerini elinde, önümüzdeki yüz yılda insanlarımızın önünü açacak müfredatlı bilgilendirilecek. Bunu yaparken aile sağlam kurulacak. Nesil kötü alışkanlıklardan uzak tutulacak v.s

Yukarda ifade ettiğim gibi biz birilerinin sistemini taklit etmek yerine, kendi milli sistemimizi oluşturmalıyız.

Kalın sağlıcakla.

Bu yazı için bir yorum yazın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
Adres: Trabzon Bulvarı Borsa Caddesi Ticaret Borsası İşhanı altı no: 9/3 Merkez Kahramanmaraş Telefon: 03442212035 Faks: 0344 225 00 50 Cep Telefonu: 0542 233 89 31
Portal Teması : Wptr.Co