Miraç Kandili’ni Pazar günü idrak ediyoruz

Miraç Kandili’ni Pazar günü idrak ediyoruz

İslam dininin önem verdiği gecelerden biri olan ve Sevgili Peygamberimizin Miraç’a çıktığı gece olan Recep Ayının 27. Gecesi Miraç Kandili bu yıl 23 Nisan 24 Nisan’a bağlayan gece olan Pazarı Pazartesi’ye bağlayan gece kutlanacak.

Türkiye genelinde olduğu gibi Kahramanmaraş’ta da Miraç Kandili ile alakalı hazırlıklar başladı. Mevlit programları hazırlıkları yapılıyor. İslam alemi ve Müslümanlar için mübarek olan Miraç gecesi Sevgili Peygamberimiz Hz. Muhammed (SAV) efendimizin göğe yükselişini ifade eder. Recep ayının 27. gecesi olarak kabul edilen Miraç Kandili bu sene 23 Nisan Pazar günü akşam idrak edeceğiz”

İslam aleminde en özel gecelerden bir tanesi olan Miraç Kandili gecesinde bütün Müslümanlar camileri doldurup taşıracak. Recep ayının 27. gecesi olan Miraç Kandili Peygamber efendimiz Hz. Muhammed’in Mescidi Aksa’dan semaya yükselerek yaptığı hikmet yüklü geceyi hocalarımız anlatacak gece doyasıya yaşanacak.

Miraç Hicret’ten bir yıl ya da 16 ay önce recep ayının 27. gecesinde gerçekleştiği Sevgili Peygamberimiz Hz. Muhammed gece vakti Kâbe’den alınıp Burak adı verilen binek üstünde Mescid-i Aksa’ya götürülmüş, Burak’ı Beytül Makdis’in gelinmiş buradan bilinmeyen göklere yolculuk başlamıştır.

Hz. Muhammed sırasıyla eski Aksa denen bugünkü el-Aksa Camii’in altındaki yerden Mescid-i Aksa alanına girmiş, oradan Kubbet-üs-sahra’nın bulunduğu alana geçmiş ve orada İsa, Musa, Zekeriya peygamberlerle buluşmuştur. Günümüzde Nebi Minberi’nin bulunduğu alanda bütün peygamberlere namaz kıldırmış, oradan da Miraç Minberi’nin bulunduğu alandan göğe yükselmiştir.

Recep ayının 27. gecesi olarak kabul edilen Miraç Kandili bu sene 23 Nisan Pazar gecesi idrak edilecek.

KANDİL GECESİ NASIL İBADET EDİLİR?

Kur”ân–ı Kerim okunmalı; okuyanlar dinlenmeli; uygun mekânlarda Kur’an ziyafetleri verilmeli; Kelamullah”a olan sevgi, saygı ve bağlılık duyguları yenilenmeli, kuvvetlendirilmeli , hepsinden önemlisi ise günah işlememekle saygı gösterilir..

Peygamber Efendimiz (sav)”e salât ü selâmlar getirilmeli; O’nun şefaatini ümit edip, ümmetinden olma şuuru tazelenmeli.

Kaza, nafile namazlar kılınmalı; varsa o geceye ait nakledilen namazlar, onlar da ayrıca kılınabilir; kandil gecesi, özü itibariyle ibadet ve ibadette ihsan şuuruyla ihya edilmeli.

Günahlara samimi olarak tövbe ve istiğfar edilmeli; idrak edilen geceyi son fırsat bilerek nedamet ve inabede bulunulmalı.

Bol bol zikir, evrad ü ezkarda bulunulmalı. Dua edilmeli, hayır hasanat yapılmalı Allah’tan marifet istemelidir..

Mü”minlerle helalleşilmeli; onlarla irtibatımız cihetinden rızaları alınmalı. Dostlar telefonla da olsa aranarak sesleri duyulmalıdır..

Küs ve dargın olanlar barıştırılmalı; gönüller alınmalı; kederli yüzler güldürülmeli.

Kişi kendine ve diğer Mü”min kardeşlerine hattâ isim zikrederek dualar etmeli.

O gece ile ilgili âyetler, hadîsler ve bunların yorumları ilgili kitaplardan ferden veya cemaaten okunmalı.

Kandil gecesinin akşam, yatsı ve Sabah namazları cemaatle ve camilerde kılınmalı. Birlikte dua edilmeli, dostlarla yemek veya ikram da bulunarak

Bu yazı için bir yorum yazın

Bir Cevap Yazın

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
Adres: Trabzon Bulvarı Borsa Caddesi Ticaret Borsası İşhanı altı no: 9/3 Merkez Kahramanmaraş Telefon: 03442212035 Faks: 0344 225 00 50 Cep Telefonu: 0542 233 89 31
Portal Teması : Wptr.Co