“Mina’dan gelen haber bizi yasa boğdu !”

“Mina’dan gelen haber bizi yasa boğdu !”

CHP Kahramanmaraş Milletvekili Adayı Ali Öztunç

“Mina’dan gelen haber bizi yasa boğdu !”

 

KAHRAMANMARAŞ/ CHP Kahramanmaraş Milletvekili Adayı Ali Öztunç,” 11 Eylül’de Kâbe’deki vinçlerden birinin düşmesiyle 107 kişinin öldüğü kazadan sonra, Kurban Bayramı’nın ilk gününde dün bu kez Mina’da felaket yaşandı. Şeytan taşlama yolunda iki ayrı yaya grubunun kesişmesi sonucu yaşanan izdihamda en az 753 hacı ezilerek can verdi, 887 de yaralı var, Kurban Bayramına yasla kutluyoruz,” dedi.

Kahramanmaraş Valiliğinin genel bayramlaşma törenine katıldıktan sonra CHP il binasına geçen ve burada partileri ile bayramlaşan Ali Öztunç; Kahramanmaraş’ta yayınlanan haftalık gazetelerin temsilcileri ile bir araya geldi.

Gazeteci Bekir Doğan, Mehmet Fiskeci, Neşe Yıldızhan, Halil Hınaz, İsmail Koyuncu, Adem Gemci, ile bir süre sohbet eden bayramlarını tebrik eden eski Rütük üyesi CHP Kahramanmaraş Milletvekili Ali Öztunç; “ Kahramanmaraş halkını, İslam aleminin mübarek kurban bayramını kutluyorum, ancak bu bayrama acı ile giriyoruz, Kabede vincin üzerine yıldırım düşmesi ile 107 kişinin ölmesinin acısı bitmemişken, Kurban Bayramının birinci günü sabah saat 09 00 da ikinci acı haber geldi.

Hac ibadetini yerine getirmek için 2 milyona yakın hacı adayının bulunduğu Mina’da, şeytan taşlama yolunda dün yerel saatle 09.00 sularında çıkan izdihamda en az 753 kişi ezilerek öldü. İzdiham, şeytanları temsil eden 3 taşın bulunduğu Cemarat alanına giden Cemarat Köprüsü girişinde 204 ve 223 numaralı caddelerin kesiştiği yerde yaşandı. Farklı yollardan gelen binlerce kişilik hacı gruplarının karşılaşması sonucu, yüzlerce hacı, korkunç şekilde ezildi bilenço acı oldu 753 ölü, bini aşkın yaralı, 14 de Türk hacı adayının olması bizleri İslam alemini yasa boğdu,” dedi.

Bayram Ziyaret Trafiğine devam eden Ali Öztunç, “ Bayram da siyaset konuşmam, benden siyasi konuşma beklemeyin, yüreğimiz yanıyor ama Bayramlar kardeşlik ve barış günü bayramlar küskünlerin barışma günü ben bayram da kardreşlik üzerine konuşurum, benden bir tek kelime siyasi söz alamazsınız,” diyerek.. halkımızın bayramını kutladı..

Ali Öztunç: “ Ölenlere Allah’tan rahmet diliyorum, yaralılara acil şifalar diliyorum, acı hepimizin acısı Allah İslam alemini bir daha böyle acı göstermesin diyorum, hayırlı bayramlar..” diye konuştu..

Ali Öztunç

Kahramanmaraşlı hacılarımız iyi !..

Güzelbulut Turizm Çok Şükür İyiyiz

Kahramanmaraş’ın hac ve umre yapmaya yetkili firması Güzelbulut Turizm yönetim kurulu başkanı Mehmet Güzelbulut; “ Sabah Müzdelifede vakfemizi yaptık, dua ettik, şeytanı taşladık ve 15 dakika sonra otelimize varmıştık, bu felaketin haberi geldi, Kahramanmaraş olarak bizim gurubumuzdan ölü ve yaralı yok, Ölenlere Allahtan Rahmet diliyorum, yaralılara şifa diliyorum, İslam aleminin başsığolsun,” dedi..

Mehmet Güzelbulut: “Şeytan taşlama bölgesine, şamsiye ve yırtıcı malzeme ile girmesi yasak asker ve polis gelinden geleni yapıyor ama maalesef ki söz dinlemeyen hacı adaylarımız var,”

Şeytan taşlama sürdü

En az 753 kişi öldü, 887 kişi de yaralandı. Yaralılar Mina’daki dört hastaneye kaldırıldı. İzdiham sonrası, 41 derece sıcaklıkta güneşten korunmak için hacıların yanında taşıdıkları şemsiyeler, ayakkabıları etrafa saçıldı. Üst üste düşerek ölenlerin üzerlerine beyaz örtüler örtüldü. Hacılar izdihama rağmen şeytan taşlama alanına gitmeye devam etti.

‘Polis yolu açsaydı olmazdı’

Faciadan kurtulan Suudi vatandaşı A. Abdullah El Cebrin, “İzdihamda hacılar yandaki yola girmek istedi. Polis izin vermedi. Polis yolu açsaydı bu kadar insan ölmeyecekti” dedi.

Türk hacılardan işadamı Coşkun Ergun dehşeti şöyle anlattı: Şeytan taşlamaya ilerlerken polisler 50 metrede bir durduruyordu. Her durdurduğunda arkamızdan inanılmaz baskı oluyordu. Kemiklerimizin kırılacağını hissettik. Biz son durdurma noktasını geçtikten yarım saat sonra bu olay oldu.”

Hac faciasının görgü tanığı: İnsanlar birbirinin üzerine basıyordu

‘Çocuklar da vardı’

İzdihama tanık olan BBC muhabiri Tchima Illa Issoufou, korkunç manzarayı şöyle anlattı: “İnsanlar taşlama yönünde ilerlerken, diğer gruplar da ters yönden geliyordu. Bir anda kaos yaşandı ve insanlar yere düşmeye başladılar. Aralarında Nijeryalılar, Çadlılar ve Senegalliler vardı. İnsanlar birbirlerinin üzerine basarak güvenli yerlere geçmeye çalışıyordu. O sırada bazıları öldü. Kalabalıkta çocuklar ve gençler de vardı. İnsanlar yardım isterken yere düşüyordu. Ama orada el uzatacak kimse yoktu.”

Kral’dan talimat

Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdülaziz, facianın ardından, hacıların sevk ve idare planlarının yeniden gözden geçirilmesini istedi.

Anadolu Ajansı’nın haberine göre, Kral Selman, Suudi Arabistan devlet televizyonundan canlı olarak yayınlanan konuşmasında, “Mina’da yaşanan izdihamın ardından, ilgili makamlara, sevk ve idare planlarının yeniden gözden geçirilerek, hacıların ibadetlerini en rahat ve güvenli şekilde eda edebilmeleri için gereken tüm çabanın gösterilmesi talimatı verdiğini” söyledi.

Mina’da bugün meydana gelen üzücü olay nedeniyle tüm İslam dünyasına başsağlığı dileklerini ileten Kral Selman, “Bu elim hadiseyle ilgili olarak yetkili mercilere olayı soruşturmaları ve neticelerini mümkün olan en kısa sürede bize ulaştırmaları talimatı verdik” dedi.

Kral Selman, hacıların rahat ve güvenliği adına tüm zorluk ve engelleri yok etmek için çalışacaklarını vurguladı.

Elim facia büyük üzüntüye yol açtı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın taziye mesajı özetle şöyle: “Kâbe’deki kazanın ardından Kurban Bayramı’nın ilk gününde yaşanan bu elim facia, İslam dünyasında büyük bir üzüntüye yol açmıştır. Hac vazifelerini ifa ettikleri sırada meydana gelen izdihamda hayatlarını kaybeden merhumlara Allah’tan rahmet, acılı ailelerine ve yakınlarına sabır, yaralı kardeşlerimize de acil şifalar diliyorum.”

Ümit ederim yeterli tecrübe çıkarılır

BAŞBAKAN Ahmet Davutoğlu şunları söyledi: “Eminim bu konular daha soğukkanlı ele alınmak durumundadır. Çünkü bu kazalar tekrar tekrar tekerrür ediyor. Ümit ediyorum ki Suudi Arabistan da bütün bunlardan yeterli tecrübeleri çıkarıp, gerekli adımları atacaktır.”

Suudi yönetimi sert bir dille uyarılmalı

İran’dan Suudi Arabistan’a suçlama

İran, 131 vatandaşının yaşamını yitirdiği izdiham faciasından ötürü Suudi Arabistan’ı suçladı.

Son 15 yılın bu en büyük felaketiyle Suudi Arabistan’ın hac ibadeti döneminde gerekli güvenlik önlemlerini yerine getirmediği suçlamaları arttı. İran’ın dini lideri Ayetullah Ali Hamaney, Suudi yetkilileri yaşanan facianın sorumluluğunu üstlenmeye çağırdı. Hamaney mesajında “Suudi Arabistan, bu acı verici olaydaki sorumluluğunu kabul etmeli ve gereğini hak ve insaf doğrultusunda yerine getirmelidir. Bu facianın meydana gelmesine neden olan yanlış yönetim ve uygulamalar da gözden uzak tutulmamalıdır” diye konuştu.

İran’ın hac organizasyonunun başındaki Said Ohadi de yaptığı açıklamada, Suudi yetkililerin, kazanın gerçekleştiği bölgeye yakın iki yolu kapadıklarını söyleyerek “Bu durum trajik kazanın yaşanmasına neden oldu. Olay, yönetim zafiyeti olduğunu, hacıların güvenliğinin sağlanması için gerekli önemin verilmediğini gösteriyor. Başka açıklaması olamaz. Suudi yetkiler bu olaydan sorumlu tutulmalı” dedi.

“Gençken hacı olun”

Dİyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, faciayla ilgili dün basın toplantısı düzenledi. Görmez şu bilgileri verdi: “İslam toplumlarının başı sağolsun. Tekerlekli sandalyeyle gelenlerle yürüyenlerin karşılaşması sonucunda önce düşmeler, sonra çok büyük bir izdiham olunca maalesef altta kalan hacılar olmuş. O insanların sevki iradesinden sorumlu olan yöneticilerin görevlilerin, sevki idarede ciddi ihmalleri olduğu anlaşılıyor. İki seyahat acentamızın hacıları aynı saatte bu hadise içinde olmuş.”

Görmez ayrıca, “Bu hac ibadeti gençken yapılacak bir ibadettir. 60-70 yaşlarından sonra, tekerlekli sandalyelerle, koltuk değnekleriyle yapılabilecek bir ibadet değildir” dedi.

‘Kurallara uymadılar’

El Arabiya kanalının haberine göre Mekke Emiri ve Suudi Arabistan Merkezi Hac Komitesi Başkanı Prens Halid El Faysal, izdihamdan Afrika kökenli hacı adaylarını sorumlu tuttu. Sağlık Bakanı Halid El Falih de “Birçok hacı, belirlenen programa uymadan hareket etti. Bu kazanın ana nedeni bu” dedi. İzdihamı soruşturmak için komite oluşturulacak.

Bu yazı için bir yorum yazın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
Adres: Trabzon Bulvarı Borsa Caddesi Ticaret Borsası İşhanı altı no: 9/3 Merkez Kahramanmaraş Telefon: 03442212035 Faks: 0344 225 00 50 Cep Telefonu: 0542 233 89 31
Portal Teması : Wptr.Co