MİLLİ VE YERLİ OLMAK-2

MİLLİ VE YERLİ OLMAK-2

 

Geçtiğimiz hafta sonunda Turgay Güler ile Prof. Dr. Mehmet Çelik, ilimizde ‘Milli ve Yerli’ olmak konulu bir konferans verdiler. Aslında söyleşi şeklinde geçen sohbeti andıran bu etkinlikte, vatan sever ve vatan hainliği üzerinde de değerlendirmeler yapıldı.

Bu konuda, bir kaç gün önce bir yazı kaleme almıştım. Ancak, çevremizde kime sorsak, herkes kendi düşüncesinin milli olduğunu iddia ederek, bir ötekini ötekileştiriyor.

Neyse biz konumuza geçelim. Milli olmanın karşılığını sözlüklerde pek bulamadığım içinde, millilik kavramına  birkaç gün önceki yazımda kendimce  tanımlamasını yapmıştım. Sonrasında yapıtığımız görüşmelerde okuyucularım, çok güzel tepkiler ortaya koydular.

Bir okuyucum, haini nerden bileceğiz? Sorusunu yönetti.  Vallahi dedim araştırayım, çünkü haini gözlerinden bulmak öyle kolay değil; sonra adam kavunda değil ki, koklayasın. Öyle insanı tanımak hiç de kolay olmuyor.

Adamlarla yiyeceksin, yolculuk yapacaksın, makam-mevki vereceksin, sonra da kaç paralık adam olduğunu anlayasın değil mi?

Bu devirde, insanların söylemi farklı, eyleme farklı oluyor.

Yani dost düşman öyle ha demekle anlaşılmıyor. Hela son yaşadığımız olaylardan sonra çok iyi dikkat etmek gerekiyor.

En iyisi sorgulamak, şüpheci bakmak!

 

VATAN SEVGİSİ İMANDANDIR

Vatan hainliği konusuna geçeceğim ancak  geçmeden önce bir hadis paylaşayım; “ Vatan sevgisi imandandır!”. Yani vatanını sevmeyenin imanından şüphe edilir.

Evet Vatan Haini; “Vatanın yüksek çıkarlarını hiçe sayarak onun aleyhinde iş gören kimse.”deniyor.

Salı günkü yazısında Tarihçi Yazar Ahmet Anapalı, bu konuyla bağlantılı bir yazıyı kaleme almış, diyor ki; Hain ikiye ayrılır; 1-Gerçekten Hain. “Bunlar, göbeklerinden, beyinlerinden, hayallerinden, yarınlarından, ceplerinden ve her şeylerinden dışarıya, düşmanlara bağlı olan ve onlar ne isterlerse adeta bir “mankurt” gibi yapan şahsi istikballerini ülkenin helakine, alçak düşmanın galibiyetine bağlamış insanlardır.

Bu aşağılık yaratıklar hakkında çok fazla konuşmaya gerek yok. Zira, onları tarif etmek için ziyan edeceğimiz her kelime bizden şikayetçi olur ruz-i mahşerde. Onlar her çağda, her halde ve her dönemde haindir. Bu onların yaşama sebebi, ana gayesidir.

Gelelim ikinci sınıf haine;

2- Niyet itibari ile vatan sevgisinde bir sıkıntıları olmayan, fakat birine ya da bir zümreye olan öfkesini dindirmek, kendi ikbal ve yarınını kendilerinden daha çok sevilen, halk nezdinde daha çok muteber olan başka bir gurubun devrilmesinde buldukları için, meselâ kin duyduğu o zümre, eğer iktidarda ise onu iktidardan düşürmek için her türlü hainle, her türlü alçakla, iş ve niyet birliğine girendir.

Bu zavallı acizlerin niyetleri, kendilerine göre temizdir. Onlar, memlekete zarar verdiğini düşündükleri iktidarı ve başındakini alaşağı ederek ve onun yerine geçerek, güya vatana iyilik yaptıklarını düşünürler…”

 

HER DEVİRDE VAR OLMUŞLAR

Tarihe meraklı olan her okuyan insan, bu tiplerin her devirde olduğunu şahit olmuşlardır. Tabi bunlar gaflet ve dalalette içinde olanlardır.

Uzatmayalım, bu ülkeye gönül vermiş, can vermiş, hatta canında çok sevmiş milli, yerli olanlarda var olmuştur. Dikkat edin, ihlaslı ve samimi olanlar, hep oyunu bozmuşlar. Sonunda galip gelmeseler bile, tarih onları kahraman ilan etmiştir. Bakın tarih kitaplarına hainlerden nasıl bahsedir. Onların evlatları, ben falanca kahramanın torunuyum diyemez, soyisimlerini değiştirirler utançlarından.

Evet, vatan bizim için herşeydir.

Bizim için vatanının, milletinin yanında yer alanlar bir tarafa, diğerleri karşı tarafadır. Belki de, tanımına yapmaktan zorlandığım, millilik bu cümlelerin içinde sakladır.

Mesele doğruyla, yanlışı iyi ayırmaktan geçiyor galiba.

Kalın sağlıcakla.

 

 

 

Bu yazı için bir yorum yazın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
Adres: Trabzon Bulvarı Borsa Caddesi Ticaret Borsası İşhanı altı no: 9/3 Merkez Kahramanmaraş Telefon: 03442212035 Faks: 0344 225 00 50 Cep Telefonu: 0542 233 89 31
Portal Teması : Wptr.Co