Milletvekili Kadıoğlu’un maaşını kızı istiyor

Milletvekili Kadıoğlu’un maaşını kızı istiyor

 KAHRAMANMARAŞ/ 1950-57 yılları arasında 7 yıl Adnan Menderes hükümetinde milletvekilliği yapan Ahmet Tahir Kadıoğlu vekillik emekli maaşını kızı Hayriye Kadıoğlu istiyor…

    Kahramanmaraş İsmetpaşa Mahallesinde oturan Hayriye Kadıoğlu, Babam Ahmet Tahir Kadıoğlu, Milli mücadele gazisi olup, Maraş cepesinden sonra 19 yaşında Antep Cepesine giderek orada savaşan bir gazi 7 yıl ülkemize milletvekili olarak hizmet etmiş biri..” dedi.

    Cumhuriyetin ilk yıllarında ve 20 yıl öncesine kadar Kahramanmaraş’ın en zengin ve köklü ailelerinden biri olan Kadıoğlu ailesinin ekonomik durumu iyi olduğu için bugüne kadar maaş almadıklarını ifade eden Milletvekili Ahmet Tahir Kadıoğlu kızı Hayriye Kadıoğlu

    “Babam milletvekili olduğu dönemde Kahramanmaraş’ın en zengin ailesi bizdik, Türkiye de sayılı zenginlerdendik.. bu sebeple ağa olan babam TBMM maaş almayı zul görerek, 14 Mayıs 1950 de milletvekili seçildiğinde yemini ederek, maaş ret etmişti.

      Sonra tekrar milletvekili seçilen babam Adnan Menderes hükümetinde 7 yıl milletvekilliği yaptı.. bu dönemde TBMM bir tek kuruş maaş almadı..

      Maraş Sarı çeltiğinden pilav pişirterek Meclise yemek veren bir ağaydı.. Para almaz üstelik para harcarlardı..

      Babam gibi 71 Milletvekili de ayıp ve bize yakışmıyor diyerek TBMM dan maaş almadı..

SONY DSC

“..5434 sayılı Kanunun yürürlükte bulunan ek 31 inci maddesinin üçüncü fıkrası gereğince aylıklarını 22 Ocak 1962 tarihli ve 1 sayılı Kanun ile ek ve tadillerine göre alan ve almış olan 5510 sayılı Kanun gereğince 4 üncü maddenin birinci fıkrasının (c) kapsamındaki sigortalıların 506, 1479, 2925 ve 2926 sayılı kanunlar ile 506 sayılı Kanunun geçici 20 nci maddesinde sözü edilen göre milletvekili eş ve çocuklarının emekli maaşı alması gerekiyor..

     1984 de düzenlenen iki yıl vekillik yapan emekli olur yasasına da bu konu girmediği için bugün o dönem vekil olan vekillerin bugün geride kalan eş ve çocukları maaş alamıyor çok zordurumdayız..

     Türkiye babam gibi 71 kişi TBMM maaş almadığı  için onun geride kalan dul eşleri ve kız çocuklarına maaş verilemiyor.

     Söylediğim gibi : Biz Kahramanmaraş’ın en zengin ailesi iken 25.11.1959 da babam öldü, sonra ilenin diğer fertleri tarihi süreç içinde öldü bugün çocuklarımla benim hiçbir gelirimiz yok, babamın emekli maaşına ihtiyacımız var..

     TBMM 550 milletvekili, Başbakanımız, Cumhurbaşkanımızdan rica ediyorum, yaşarız kaç yıl daha yaşarız bilemiyorum ancak bizim gibi 71 aile için torba yasanın içine bir madde ilave edilerek geçmişte milletvekilliği yapıpda maaş almayan vekillerin çocukları ve eşlerine maaş bağlanır maddesi ekleseler bizim sorunumuz çözülecektir..” diyerek ilgilere çağrıda bulundu.

      BABAM BU ŞEHRE HİZMET ETTİ..

      Ak Parti, CHP ve MHP milletvekillerine Kahramanmaraş Vakillerine sesleniyormu, eğer bu maaş ihtiyacımız olmasa 1950 den 2010 yılına kadar istemediğimiz maaşımız bugün istemezdik.. durumuz çok kötü olduğu için istiyoruz..

     4 yıldan beri Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’e, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a bu konuda yazılar yazdım gönderdim, Kahramanmaraş Vakillerine dosya verdim.. bir cevap gelmedi. TBMM Başkanlığına gönderdiğim yazılara da bir cevap gelmedi..

     Oysa AP Kahramanmaraş Milletvekili olarak 14 Mayıs 1950 dan 1957 yılına kadar babamın 7 yıl vekillik yaptığı TBMM kayıtlarında var Meclis de yemin ederken çekilen resimleri var, vekillik arşıvin de ve Meclis albümünde resimleri var.. bizim gibi  Türkiye de 71 vekil var aylık almayan onların aylıklarını isteyenler var bir madde torba yasaya koyarak düzenleme yapıla bilir.., ihtiyacımız olmasa bugünde istemeyiz ama bir düşmez kalkmaz Allah bizde düştük.

Bu yazı için bir yorum yazın

Bir Cevap Yazın

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
Adres: Trabzon Bulvarı Borsa Caddesi Ticaret Borsası İşhanı altı no: 9/3 Merkez Kahramanmaraş Telefon: 03442212035 Faks: 0344 225 00 50 Cep Telefonu: 0542 233 89 31
Portal Teması : Wptr.Co