MİHENK TAŞI

MİHENK TAŞI

Okuyucularım iyi bilirler ki, yaklaşık çeyrek asırdır yazdığım yazılarımda şahıs merkezli yazmak yerine, hedef tespitli yazıları kaleme almışımdır.

Cumartesi günkü yazımda da, bu gün tüm dünyanın okuduğu, birçok yabancı dile çevrilmiş Risaleyi Nur’ların son dönemde  ülkemizde ki olaylara bakış açısını ela alan, meşveret ekibinin hazırladığı bir yazıyı köşeme taşımıştım.

Okuyucularımdan İbrahim Gülsu kardeşim, aynı gün beni telefonla arayarak, tespitlerin bugüne mahsus olmadığını, gelecek yüzyıllara münhasır bir yazı olduğunu belirterek tebrik edip, kendi çerçevemden bir değerlendirme yapmamı istedi.

Yazının ana başlıklarını şöyle bir hatırlayayım;

Risale-i Nur’un mesleğinin esası ihlastır. 

Risale-i Nur hizmetinin esası “Müsbet harekettir.

Risale-i Nur hizmeti, şahıs eksenli, bir merkeze, bir şahsa ve bir beldeye münhasır bir hizmet değildir. 

Hizmetlerde  “meşveret” esastır.

Risale-i Nur hizmeti, “kitap eksenli” bir hizmettir. 

Risale-i Nur talebeleri, siyasetle bizzat meşgul olmazlar. Risale-i Nur hizmetinde “kemiyeten” ziyade “keyfiyet” esastır. Hakiki.

Risale-i Nur hizmetinde, ecir ve mükafat Allah’tan istenir.

Risale-i Nur talebelerinin – velev allame ve müçtehit de olsalar- vazifeleri şerh ve izahtır. Risale-i Nur talebeleri, maddeye dayalı ve maddi mülahazalar üzerine inşa edilmiş bir yapılanmaya gitmezler

ALTI ÇİZİLEN TESBİTLER

Gönderene, getirene, hocalığını yapana kurban olduğum Yüce kitabımız, bizlere doğru bakış açısını kazandıran ilahi mesajlarla doludur. Hâşâ bazıları ona inananlar için ‘orta çağ’ karanlığı yakıştırması yapsalar da o bir nurdur, ışıktır, hedeftir, huzurdur, barıştır, kardeşliktir, kısacası bizim her şeyimizdir.

Risaleyi Nurlar da Kuran’ın bir tefsiri olarak, Üstad Bediüzzaman tarafından yazılmış, yukarda altı çizili tespitlerin birincisinde olduğu gibi temeli iman ve ihlasa dayanır.

Kitabın bütün bölümlerinde, insanlar iyiliği ve güzelliğe davet edilir, nefsin işine gelmeyenler, şeytanı düşünceleri savunanlar ve doğrulur hep hikâyelerle örneklendirilir, kişinin aklı ikna edilir.

Yine bu nurlu kitaptan âcizane aklımda kaldığı kadarı ile birkaç tespit daha yapayım. Müminler kardeştir düsturu birinci plandadır. Kişi kendi için istediklerini kardeşi içinde isteyecektir. Bölünme ve parçalanma yerine, bütünleşme vardır.

Risale nurlara göre, Müslümanların üç büyük sorunundan cehaleti ilimle, ayrılıklar vahdet, bir diğeri  olan tembellik  ve israf ise üretimle aşılabilir.

Sonuç olarak herkesin bir bakış açısı vardır, kimisi birinci kattan, kimisi terastan, kimisi kuzeyden, kimisi sağdan, kimisi ise soldan bakarak kendince doğruları bulmaya çalışır. Kişinin fikri ne ise zikri de öyle olur.

Biz Müslümanlar basiret sahibi olmalı, hadiselere Kuran gözlüğü ile bakmayı bilmeliyiz. Zira bazen öyle karmaşık hadiseler oluyor ki, işin içinden çıkamıyoruz.

Hani şair diyor ya oluklar çift akar birinden nur birinden kir. Kirli yol kokusundan anlaşılır, burnunuz düşer, ruhunuz sıkılır o yoldan geçerken.

Aslında, hadiseleri daha açık seçik yazmak istiyorum ama dediğim gibi bazı kardeşlerin kalbini kırarım diye korkuyorum.

Çünkü kalp Allah’ın evidir, kalp insanı olmak gerekiyor.

Bugün gerçekleşen ve içinden çıkmakta zorlandığımız hadiseleri doğru mihenk taşına vurursak kalbimizde, zihnimizde sancıdan kurtulur ve huzuru ereriz.

Bizim için tabanda kardeşliğimiz önemlidir.

Tarih en doğrusunu yazacaktır.

Hata insan için vardır, hatasızlık ise Rabbimizindir.

Kalın sağlıcakla

Bu yazı için bir yorum yazın

Bir Cevap Yazın

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
Adres: Trabzon Bulvarı Borsa Caddesi Ticaret Borsası İşhanı altı no: 9/3 Merkez Kahramanmaraş Telefon: 03442212035 Faks: 0344 225 00 50 Cep Telefonu: 0542 233 89 31
Portal Teması : Wptr.Co