MHP AYNI  HATAYI TEKRARLIYACAK MI ?

MHP AYNI  HATAYI TEKRARLIYACAK MI ?

Bu makalemi bir sorumluluk içinde yazıyorum.  1999 seçimlerinin ardından   tek başına iktidar çıkmadı. Bu seçimlerde DSP  Birinci, MHP ikinci, ANAP  üçüncü,DYP de dördüncü,REFAH  da beşinci sıralara oturdu. Anlayacağınız  iki tip koalisyon olabiliyor. Ya DSP+MHP, yada  MHP+DYP+RP olacaktı. DYP ile RP partisi MHP ye  şartsız bir şekilde destek sözü verdi. Tek başına hükümeti kurma desteği  iradesi ortaya koydu. MHP hiç düşünmeden bunu red ederek , hatta ” Onlar biraz dinlensinler “dedi.

Ortada tek alternatif kaldı. DSP+MHP+ANAP iktidarı. Olan oldu. Bu hükümet kurduruldu.

Ömrü çok sürmedi. Hükümet bir sürü olaylar neticesinde  erken seçime gitti. MHP ,DSP,ANAP,DYP sandık altına düştü.

DSP nin yerine CHP meclise girdi. Sol kendi partisini destekledi. Bu kısa özetle şunu söylemek istiyorum. O zamanın güçleri ;  tabanları ,milli değerlere  ve inançlara aynı  duyarlılığı gösterebilecek  MHP,DYP ve RP partisinin hükümet olmasını istemediler.

Şimdi bugüne gelelim. AK Parti tek başına iktidar olamadı. Çok az bir  puanla iktidarı kaybetti. Bunun sebepleri çoktur. O Ak Partinin iç meselesi olarak değerlendirilecektir.

Hiçbir parti  iktidarı yakalamanın ötesinde AK partiye en yakın CHP , 16 puan gerilerde. CHP % 25,MHP %16, hdp %13 . AK Partinin oy oranı %41 dir. Şimdi koalisyon olmak durumunda. Bu koalisyon  1999 da olduğu gibi yaklaşık oylar ve anlayışlar AK Parti ve MHP dedir.

MHP , bu koalisyona yine yaklaşmıyor. Bunu kim istemez. Türkiyede ki sol anlayışlar. Temel kültür ve inanç   birliğini istemeyen çevreler bu koalisyonu istemez.  1999 da aynı insanlar MHP nin DYP ve RP ile iktidarını istememişti.   Tabanları ,büyük mikyasta aynı olan bu iki parti ile değil de ,CHP;MHP;HDP desteği ile mi hükümet edecekler. ?

Bu hataya gidilirse aynen 1999 daki gibi olur.  Yada hiçbir şekilde ben kimse ile hükümet kurmam ,AK Parti ile CHP kursun aklı ile diretirse MHP yine biter. Çünkü buna sebebiyet kendisi vermiş olacaktır. Bence bu tarihi hatayı erkenden görmek bütün sağ duyulu  milletvekillerinin görevidir.

Ülkenin geleceği çok önemli. Kaybedecek zamanımız yok. Bir erken seçime gitmek  ülkeye çok büyük külfetler getireceği ortadadır.

MHP nin kırmızı çizgileri ülke yararına mı ? Elbette ki kendi  üst akıllarınca öyle olabilir. Ancak deniyor ki Çözüm sürecinden vaz geçilsin. Bu çözüm süreci dediğimiz nedir ? PKK yı silah bırakmaya zorlamak ,terörü bitirmek, çoğunluğu doğuda yaşayan Kürt vatandaşlarımızın huzurunu sağlamak değil midir.?  Burada eksik veya fazla uygulamalar konuşulur . Bunu ısrarla vazgeçilmesi şeklinde diretmek doğru mu ?

Cumhurbaşkanlığı  Saray konusunu bu kadar büyütmenin sebebi  nedir ? Yapılan saray netice itibarıyla bu ülkeye bir eserdir.   Burada oturma ,tekrar eski yere git ısrarı ülkeye ne getirecek. Bizim milletimizin gururu olmayacak mı ? Biz ülkemize yapılan eserlerle gurur duyarız ancak. Bugün bu Cumhurbaşkanı oturur. Yarın sen oturursun.  Burada bir algı oluşturmak neyin nesi.?  Kime ne faydası var ?

Yeni koalisyona yeni eserler katma anlayışını geliştirmek lazım. 3. Havalimanı,3.Köprü,Marmaray,Yeni boğaz yapıladursun.Uçak fabrikası yapılsın.Tank fabrikası daha da geliştirilsin. Bunları konuşun. Sen ne katkıda bulunacaksın?. Senin fikirlerin ne ?. Hangi eserleri Türkiyeye kazandırmak  istersin.? Sınırlarımızda daha etkin nasıl tedbirler düşünürsün ?.  Kendi düşüncelerinizi uygulamaya koymak istiyorsanız,elinizi taşın altına koymalısınız.

Asıl kahramanlık ülkenin büyümesi ve gelişmesi için çalışmaktır.Ülkenin  kalkınması ve ilerlemesi için çalışmak ülke için ölmek kadar şereflidir. Elinize geçen fırsatları değerlendirin.Bunun makam ve mevki kapmakla bir alakası yok. Zaten milletvekili olarak meclise gelmişiniz. Daha ne makamı,ne mevkisi istersiniz. Ülkemiz hizmet ve istikrar bekliyor. Yarın geç olmadan görüşlerinizi  bir daha gözden geçirin. Benden söylemesi ,gereği yetkili kişilerde.

 

 

Bu yazı için bir yorum yazın

Bir Cevap Yazın

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
Adres: Trabzon Bulvarı Borsa Caddesi Ticaret Borsası İşhanı altı no: 9/3 Merkez Kahramanmaraş Telefon: 03442212035 Faks: 0344 225 00 50 Cep Telefonu: 0542 233 89 31
Portal Teması : Wptr.Co