Mevlid Kandilinde Sevinin! « Kahramanmaraş Gazetesi

SON DAKİKA

Mevlid Kandilinde Sevinin!

Bu haber 08 Kasım 2019 - 14:22 'de eklendi ve 354 kez görüntülendi.

     Sevgili Peygamberimiz ( SAV ) efendimizin doğum gününe sevinerek, dostlarına bir şey ikram etmek çok büyük sevap , efendimiz ise kıyamette şefattı olacağını bildirmektedir.

     Mevlide tazim, değer vermek, hürmet etmek. Bu hususta infak etmek, para harcamak, yemek yedirmek, cömertlik yapmak bütün bunlar ulema ve evliya tarafından teşvik edilmiş.

Hadisi Şerif de : “Ümmetimden bir Müslüman benim doğuşuma sevinipte bu sevincinden dolayı bir dirhem hediye olarak harcarsa Allah yolunda som altından bir dağ harcamış sayılır ve Benim doğuşuma sevinen mümine kıyamet günü şefaat edeceğim…” buyurur  

     Bu sevabı kazanmak çok kolay: Örnek iş yerinde işçilerinize yemek veriyorsunuz, bu yemeği Sevgili Peygamberimiz (SAV) efendimiz doğru için yanına bir tatlı bir ilave ile onu hatırlatarak vererek bu sevabı kazana bilirsiniz..

      Sevgili Peygamberimiz:  Resulullah  (sallallahu aleyhi ve sellem).Onun doğuşuna sevinmek, sadece bizleri sevindiren bir hadise de değildir.

      Mevlid Kandili ve Doğum günü de : Evliya , ulama, etli pilav vererek Müslümanları sevindirmişlerdir..

      Etli pilav ayran ikram her zaman bu olmuştur.

      Mevlid Kandili ne zaman? : Bu yıl mevlid kandilini 8 Kasım 2019 Cuma günü akşam kutlayacağız..

      Daha önceden dostlarınıza bir yemek sözünüz varsa : Bunu bugün Cuma günü akşama çekerek , Peygamberimizin doğumuna sevinerek ikram ederseniz mesele bitmiştir..

      Mevlid Kandili’nde neler yapılır?

      Mevlid Kandili, İslam aleminin en önemli günleri arasında yer alıyor. Hz. Muhammed (s.a.v)’in doğum günü olarak Hicri Rebiülevvel ayının 11. gecesinde idrak edilen Mevlid Kandili’nde çeşitli ibadetler yapılıyor.

      Kahramanmaraşlı akşam namazı ile birlikte camileri doldurarak, Yatsı namazı sonrası Tesbih Namazı kılıp hatim duaları yaparak geceyi en güzel şekilde idrak etmeye hazırlanıyor..

      Rebiülevvel ayı ne zaman

      Mevlid Kandili ne zaman? sorusu bu önemli kandil gününe özel hazırlık yapmak isteyenler tarafından soruluyor. Mevlid Kandili İslam dünyasının önemli günlerinin başında geliyor. Bu yüzden tüm İslam aleminde Mevlid Kandili için hazırlıklar yapılıyor. Hz. Muhammed (s.a.v)’in doğum günü olarak Hicri Rebiülevvel ayının 11. gecesinde idrak edilen Mevlid Kandili’nde 8 Kasım 2019 Cuma günü akşama, yani Cuma günü cumartesiye bağlayan geceye gelmektedir.

     Kelime anlamıyla doğum zamanını ifade eden Mevlid, İslam Peygamberi Hz. Muhammed’in doğduğu geceyi nitelemektedir. Tarih olarak kesinlik bildirilmese de Hz. Muhammed’in Rebiülevvel ayının on birinci gecesinde doğduğu bilinmektedir. Diyanet İşleri Başkanlığı’nın dini günler takvimine göre, bu sene Mevlid Kandili 8 Kasım 2019 Cuma günü idrak edilecek.

     Mevlid Kandiline Saygı önce : Günah işlememekle olur, Dua ve ibadetlerle geçirilmesi gereken bu özel günde dualar okunmalı, ibadetler eksik bırakılmamalıdır. İşte Mevlid Kandili duaları;

TESBİH NAMAZI NASIL KILINIR?

Günahların afvına vesîle olan tesbih namazı 4 rek’atlı bir namazdır. Bu namazı kılabilmek için aşağıdaki tesbihi ezbere bilmek gerekir.

“Sübhânallâhi vel-hamdü lillâhi ve lâ ilâhe illallâhü vallâhü ekber. Ve lâ havle ve lâ kuvvete illâ billâhil-aliyyil-aziym”