Mevlanayı anmak

Anasayfa Genel 09 Nisan 2014
Mevlanayı anmak

Geçtiğimiz Cuma günü “Kültür ve Sanat Platformunda”  Mevlana konulu bir sohbet vardı. Sohbeti değerli şair ve yazar kardeşim İnci Okumuş Hanım sundu. Mevlana Hazretlerinin aşk kokusunu yansıttı adeta dinleyenlere. En azından ben aciz hane o kokuyu hissettim. Keza aşk zaten hissedilebilen bir manevi teneffüstür.  Hazret de öyle diyor zaten. Aşk nedir diye sorduklarında “OLDA GÖR” diyor.

Aşkın temellerinde İman var. İslamiyet’i  anlamak var. Oradan ,Allah’a uzanan yol var. Sevgisiz hiçbir şey olmaz. Allah affetmiş,sevmiş ve bizi yaratmış.

Ama işin aslı burada sırt üstü yatmak yok. Diyor ki Hazret :” Ecel gelip sizi yakalamadan önce ,yapabileceğiniz ne varsa yapın”

Ve O “Ben Kur’an’ın bendesiyim. “ Diyor.Yani dağarcığımda ne varsa  Kurandan aldım . Onunla bir oldum. Ondan başladı aşk.Peygamberi oradan buldum. Bütün aşklar oradan başlar. Sevgi nehirleri Kurandan akıyor.  Ve 72  millete uzanan ellimiz  Kuran.

Mevlana Hazretlerini  iyi okumak,onu iyi tanımak önce bir Müslüman olarak ,sonra insan olarak, sonrada bir Türk çocuğu olarak  en birinci vazifemizdir. Ondan Kur’an surelerinden akan ballar yenir.

İnci Okumuş Hanım ,aşk yolunu çizdi Hazretin.  O yola sürükledi dinleyenleri.  7 asır öteler taşıdı bizleri.  Ondan bulmuştur beklide “Aşkın elif halini” Gönül isterdi ki daha geniş insanlara anlatılsın bu aşk yolculuğu.

Kahramanmaraş artık  Büyükşehir oldu. Mevlana günleri ilimizde de düzenlenmeli. Geniş ve kapsamlı programlar yapılmalı. Çocuklarımıza iyi anlatılmalı Hazret.  Mevlana Hazretleri bizim ülkemizin manevi mimarlarındandır. Osmanlıya  manevi hamur katmış bir mutasavvıf ve İslam alimidir. Bütün insanlığı  islam’a davet etmiştir.  “ Ne olursan ol yine gel,ister kafir,ister Mecusi,ister puta tapan ol yine gel. Bizim dergahımız dergahı değildir. Yüz kere tövbeni bozmuş olsan da gel.” demesi ile insanları yanına çağırmıyor. Kuran yoluna ,islamiyete, Allah yoluna ,Peygamber yoluna çağırıyor. O çağrı bugünde ,o günkü gibi  tazeliğini  koruyor. Çünkü onun dergahı Allah zikrinin yapıldığı mekanlardır.

O balkımdan bizde bu çağrıyı önemseyip ilimizde kapsamlı programlar yapmalıyız.

Ülkemizin manevi mimarlarını  Anadolu insanına iyi tanıtmalıyız.  Bir alimin hayatını  anlatan onu yaşatmış gibidir.

Bu anlamda, İnci Okumuş Hanıma  buradan bir daha teşekkür ediyorum.

Bu vesile ile Hz. Mevlana’yı rahmetle yad ediyorum

Not :İnci Okumuş Hanım efendinin “Aşkın ELİF HALİ” adlı yeni şiir kitabı yayınlandı. Okuyucularıma tavsiye ederim .Melville and I like him he pro-essay-writer.com is brave he went on trips!

Bu yazı için bir yorum yazın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
Adres: Trabzon Bulvarı Borsa Caddesi Ticaret Borsası İşhanı altı no: 9/3 Merkez Kahramanmaraş Telefon: 03442212035 Faks: 0344 225 00 50 Cep Telefonu: 0542 233 89 31
Portal Teması : Wptr.Co