MESNEVİDEN BİR DERS

MESNEVİDEN BİR DERS

Mesnevi’den ders almayan yok gibidir. Öyle veya böyle ülkemizde yaşayan her fert Mevlana’yı bilir, onun öğretilerini beğenir…

Bugün de Mesnevi’den yazayım istedim. Mesnevi defterinin, manevi beyanatlarından beşincisinde der ki; Şeriat muma benzer, yol gösterir. Fakat mumu ele almakla yol açılmış olmaz. Yola düzeldin mi o gidişin tarikattır, maksadına ulaştın mı o da hakikattir…

Hâsıla şeriat, hocadan yahut kitaptan kimya bilgisini öğrenmeye benzer. Tarikat, kimya eczasını kullanmak, bakırı kimyaya sürtmek, onunla karmaktır. Hakikat ise bakırın altın olmasıdır. Kimya bilenler, biz bu bilgiye sahibiz diye sevinirler. Hakikati bulanlar, biz altın olduk, bilgiden de kurtulduk, işlemeden de, biz Tanrı hürleriyiz diye sevinirler. “ Her bölük, nail olduğu şeyle övünür, sevinirler. Yahut da şeriat tıp bilgisine benzer, tarikat ve bilgiye göre perhiz etmektir. İlaçları almak ve kullanmaktır. Hakikatse ebedi sıhhat bulmak ve bu ikisinden de kurtulmaktır.

İnsanoğlu bu yaşayışından geçer, ölür giderse onun için ne şeriat kalır; ne tarikat, ne de hakikat…”   

Bu alıntıyı bitireyim; “ Şeriat bilgidir, tarikat tutmak, hakikatse Allah’a ulaşmaktır!” (MB Şark İslam Klasikleri Mesnevi /5. S.1-5)“

 

RAB’BE ULAŞMAK

Aslında Allah(cc) insana şah damarından daha yakındır. O âşıkların kalplerinin başköşesindedir. Bu nedenle âşıkların kalbi kir kabul etmez. Zaten kalp lekelerle kir tutmaya başladığında iman kalesi yıkılır, sonra aylarca tekrar düzeltmeye kalkarsın da; ya başarırsın ya başaramazsın. Uğraş dur, başarabilirsen…

Burada yine Mesnevi’ye dönüp, yine alıntılarla devam edelim. “ Ten dört huyun durağıdır. O huyların adları, dört fitneci kuşa benzer.

Bu dört kuşun başını kesmelisin(kötü huylarınla mücadele etmelisin)

Peki, bu kuşlar neymiş bir bakalım.

Sizde merak ettiniz değil mi?

Mevlana’ya göre her insanda bulunan bu kötü huylar, şunlardır:

“ Bu kuşlar kaz, tavus kuşu, kuzgun ve horozdur.

Kaz hırstır, horoz şehvet. Makam tavus kuşunu temsil eder, kuzgun ise dileği(aşırı isteklerimizi)!”

 

NEFİSLE MÜCADELE GEREKİYOR

Buraya kadar insanın ana gayesinin Allah’ın rızasını kazanmak, dolayısı ile dünya imtihanından başarıyla geçmesi için kısmı bir kılavuzluk yaptık.

Yolumuz Kur’an yolu olmalı ve insanlara sevgi ile yaklaşırken, kendimiz ile de mücadeleyi sürdürmemiz gerekiyor. Yani nefisle mücadelemizden söz ediyorum.

Çünkü ömür bitiyor, ölüm yaklaşıyor. Sizin anlayacağınız vakit dardır, fırsat ise geçmekte. İman sahibi aklını, kalbinin emrine verir. Nefsini ayaklar altına alır. Çünkü bilir ki, son pişmanlık fayda etmez.

Ancak, çoğumuz en sevdiklerimizi mezara koyarız da, 5 dakika sonra ölümsüz gibi davranırız. Oysa en büyük nasihat değil mi ölüm!

Sevgisi dostlar, ahir zamanda yaşıyoruz, nimet bol, nefsimize de ‘dur’ diyemiyoruz. Ancak şunu da bilmemiz gerekiyor. Cehennem ehlinin bir kısmı öncekilerden, çoğunluğu ise bu devrin insanlarındandır.(Ayet meali)

Bunun için doğru bir kılavuzla, doğru bir yolda, sabırla ibadetlerimizi yapıp, çevremizdeki insanlara da iyiliği emredip, kötülüklerden kaçındırmak için gayret göstermeliyiz.

Sosyal medyanın bu kadar geliştiği günümüzde, bunu yapmak daha da kolay ancak, kendi yapmadığımız bir şeyi başkalarına söylesek de etkili olmaz.

Hâsıla nefis durmuyor, şeytan her türlü hile içinde, zaman geçiyor, ömür bitiyor, dikkat etmek gerek. Sözlerimi her zaman olduğu gibi önce kendi nefsime söylerim.

Hocam Ömür Paksu derdi ki; “ Bu devirde cennete girmek mümin için hem kolay, hem zor. Kolay olanı seçip, dilimizi tutup, namazımızı devam edelim. İnşallah! Rabbimiz kendi yolunda olan, elinden geleni affedecektir.  

Kalın sağlıcakla.

Bu yazı için bir yorum yazın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
Adres: Trabzon Bulvarı Borsa Caddesi Ticaret Borsası İşhanı altı no: 9/3 Merkez Kahramanmaraş Telefon: 03442212035 Faks: 0344 225 00 50 Cep Telefonu: 0542 233 89 31
Portal Teması : Wptr.Co