MERKEZİ SINAV SONUÇLARI

MERKEZİ SINAV SONUÇLARI

 

Bir kez daha yazmakta ne fayda var bilmiyorum ama içimdeki bir ses ‘yine de yazmalısın’ diyor.  1’incisi ve 2’incisi ile TEOG (Temel Eğitimden Orta Öğretime Geçiş Sınavı) YGS ve LYS 1, 2, 3, 4 ve 5’incisi ile Üniversitelere Yerleştirme Sınavları insanlarımızı canından bezdirdi. İddialı bir cümle oldu ama itirazı olan varsa beri gelsin.

 

MEB tarafından; yerleştirme sonuçlarının 11 Ağustos 2017 tarihinde açıklanacağı ilan edilen TEOG yerleştirme sonuçları ne hikmetse 07 Ağustos 2017 tarihinde saat 19.00’da açıklanmış. Birinci oturumları 23–24 Kasım 2016, ikinci oturumları ise 26–27 Nisan 2017 tarihlerinde yapılan, 10 aydan beri insanların gündemini meşgul eden bu ucube sınavın sonucu sizce belirlenen tarihten üç gün önce niye açıklanır acaba?

 

10 Aydan beri sessiz ve sedasızca bekleyen vatandaşlar vallahide, billahi de 3 gün daha bekleyebilirlerdi. Hem de çıt çıkarmadan, kimseye bir şey sormadan, her zaman yaptıkları gibi kuzu kuzu bekleyebilirlerdi.  Merakımı mazur görün, gerçekten ne oldu da apar topar sonuçları açıklama gereği duydunuz?  Her mevzuda olduğu gibi bu mevzuda da makul, kabul edilebilir bir cevabınız vardır mutlaka! Lütfedip açıklarsanız meraktan çatlamamış oluruz!

 

Sınav sonuçlarının açıklandığı sabah iş yerime gitmek için evimden çıktım. Arabama binmek üzereyken komşulardan birisi seslendi balkonundan;

 

  • Günaydın Fatih Hocam,
  • Günaydın Beyefendi.
  • Haberiniz vardır, dün akşam TEOG sonuçları açıklandı. Bizim kız 450,766 puanla hiçbir tercihine girememiş. Böyle bir şey olabilir mi Fatih Hocam? Allah aşkına söyler misiniz şimdi ne yapacağız?

 

Evden haftada bir kahvaltı yapmadan çıkarım. O gün otuz yıldan beri müşterisi olduğum Vatan Çorba ve Paşa Salonuna uğrar çorba veya paçamı içer, iş yerime ondan sonra giderim. Sonuçların açıklandığı bu gün işte o gündü. Komşumu atlattıktan sonra çorbamı içmek için çorbacıma girdim. Otuz yıldan beri bir birimizi hoş tutmaya çalıştığımız Ahmet Usta her zamankinin aksine kızgın ve telaşlı bir ses tonuyla:

 

  • Hoş geldin Fatih Hocam,
  • Hoş bulduk Ahmet Usta, Allah hayırlı iş, bol kazanç versin inşallah,
  • TEOG Sonuçları açıklandı. Oğlanın tercihini sen yapmıştın.
  • Eğ ne olmuş, nereyi kazanmış kerata?
  • Kazanamamış, tercih ettiği hiçbir okula kayıt hakkı kazanamamış. Böyle bir sınav sistemi olur mu hocam? 450 Puan alan bir çocuk bir Anadolu Lisesi kazanamazsa içine edeyim ben böyle sınavın!

 

Ne komşuma nede paçacıma içimden geçen cevabı veremedim. İlk uygulanmaya başladığı günden beri, TEOG denilen bu karmaşanın bir sistem olmadığını, işleri karıştırmaktan başka bir işe yaramadığını söylemekten bıktım usandım.

 

Ama tabanın sesine kulaklarını tıkayan,  yapılan tüm uyarıları; ‘ bildiğim bildik, çaldığım düdük’ edasıyla geri çevirmeyi alışkanlık haline getiren ve TEOG uygulamasını sürdüren MEB yetkililerine dostane uyarılarıma devam edeceğim.

 

Beyefendiler, uyguladığınız bu sistem doğru bir sistem değil. İnsanları canından bezdiriyorsunuz. ‘Biz sınav değil yazılı yapıyoruz’ diyerek Kasım ayında iki, Nisan ayında iki olmak üzere 4 gün okulları kapatarak bal gibi sınav yapıyorsunuz.

 

Çok basit sorular sorarak puan ortalamalarını yükseltebilir, 17.000 sınav birincisi çıkartarak; ‘Eğitimin seviyesine ne kadar yükseklere çıkardık’ diyebilirsiniz. Ama insanların çocuklarının istedikleri okullara yerleşmesini gerçekleştiremezsiniz.

 

İnsanlara, ‘kaynak kitap almayın, bu iş için ders kitapları yeter’ diyebilirsiniz. ‘Özel ders almayın, dershanelere göndermeyin, çocuklar okullarımızdaki kurslara devam etsinler yeter’ diyebilirsiniz. Okullardaki kurslar için öğretmenlerinize milyonlarca lira ek ders ücreti ödeyebilirsiniz. Ama ne yazık ki sorunu çözemezsiniz.

 

Sevgili dostlar, ne mi yapacağız? Bir yandan ‘lahavle’ çekmeye bir yandan da; başından sonuna (Okul öncesinden Üniversite bitirenleri işe yerleştirmeye) kadar yanlışlıklarla, haksızlıklarla, hukuksuzluklarla dolu olan bu sistemi yürütenleri uyarmaya devam edeceğiz. Tekdir ile uslandılar uslandılar, uslanmazlarsa, yapılacak çok şey var…

Bu yazı için bir yorum yazın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
Adres: Trabzon Bulvarı Borsa Caddesi Ticaret Borsası İşhanı altı no: 9/3 Merkez Kahramanmaraş Telefon: 03442212035 Faks: 0344 225 00 50 Cep Telefonu: 0542 233 89 31
Portal Teması : Wptr.Co