MERHAMET BİTERSE, KIYAMETİ BEKLE

MERHAMET BİTERSE, KIYAMETİ BEKLE

 

“İki sene önce İstanbul’da bir toplantıdaydım, hayatını Katolik kilisesinde rahibelikle geçirmiş, kardeşimiz, ki daha sonra Budist olmuş, sonra Efendiler Efendisi Muhammed Mustafa’nın hayatıyla tanışmış, Kur’an’la tanışmış, İslam’la şerefyap olmuş bu hanımefendi benimle görüşmek istediğini ifade etti. Birilerine sormuş Türkiye’de en yüksek, en yüce dinî kurum hangisidir, benim bir derdim var, bu kurumla bir derdimi paylaşmak istiyorum. Bu hanım (2011 yılında zamanın Diyanet İşleri Başkan Yardımcısının yanına varmış) O’na  “Ben bir dinin mabedi içerisinde dinin merhametinin nasıl şiddete dönüştüğüne şahit oldum, Hz. İsa’nın rahmetinin nasıl bir katılığa dönüştüğüne şahit oldum, sonra başka bir dine geçtim, sonra Müslüman oldum.

Bir tehlike seziyorum. Bütün dünyada bir merhametsizlik kol geziyor ama en büyük korkum dünyadaki merhametsizlik değil, korkum merhametsizlerin merhametsizliği de değil, endişem rahmetin ve merhametin kaynağı olan dinlerin merhamet boyutlarını kaybetmesidir.

Merhametin bütün kâinatı kucaklayacak ve kuşatacak olan, rahmetin ve merhametin son membaı, son kaynağı olan dini müminin,  İslam’ın başına da bunun gelmesinden korkarım!”

Allah korusun!

Hanım Efendi  devam eder; “Sizden istirham ediyorum, bütün din adamlarından, bütün bilim adamlarından istirham ediyorum lütfen İslam’ın merhametini öne çıkaracak çalışmalar yapın.

Buna sadece Müslümanların ihtiyacı yok bütün kâinatın, bütün insanlığın Hz. Muhammed’in(s.a.s.) rahmetine ve merhametine ihtiyacı var. Bu rahmeti, bu merhameti yeryüzünde yaygınlaştırın, egemen kılın.”(Kaynak 2011 Diyanet Yayınları)

KUTUPLAŞIYORUZ

Bu yazıyı okuduğumda, devletler arası çekişmeleri, dinleri, mezhepleri, hadiseleri, gerginlikleri, savaş tamtamları çalışanları düşündüm, evet dünya giderek kutuplaşıyor, ayrışıyor.

Süper devletler, birbirlerine düşmüş, Çin-Rusya bir tarafta, AB-ABD diğer tarafta, Müslümanların durumu ise ortada…

Kan ve gözyaşı…..

Galiba insanlık kendi kıyametlerini hazırlıyor…

Silahlar kırıla gidiyor, her gün yüzlerce can kayboluyor savaş ve kıtlıklarda.

Çevre felaketleri yaşıyoruz.

Cinayetler, uyuşturucu, hırs, kin…

Nereye gidiyorduk sahi!

Sadece milletler kutuplaşmıyor. Şehirler, ilçeler, mahalleler hatta aileler kutuplaşıyor.  Oysa barış içinde yaşayabilirdi, merhameti kaybetmeseydik.

Kaygılarını dile getiren hanım galiba haklı.

RAHMET KALKAR

Merhameti kaybettik.

Şu hadise bir kulak verin; “Bu, Allah’ın kullarının kalplerine yerleştirdiği merhamettir ve Allah, ancak merhametli kullarına rahmet eder. (Müslim, Cenâiz, 11; Buhârî, Merdâ, 9)

Demek ki, merhamet kalktığında, rahmet de kalkacak.

Rabbim esirgesin…

Evet, yazımı şu dua ile kapatmak istiyorum; “Ey Allah’ım! Ben kendime çok zulmettim, günahları ancak sen bağışlarsın. Mağfiretinle beni bağışla ve bana merhamet et. Şüphesiz sen çok bağışlayan ve çok merhamet edensin. (Tirmizî, Daavât, 96)

Kalın sağlıcakla.





Bu yazı için bir yorum yazın

Bir Cevap Yazın

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
Adres: Trabzon Bulvarı Borsa Caddesi Ticaret Borsası İşhanı altı no: 9/3 Merkez Kahramanmaraş Telefon: 03442212035 Faks: 0344 225 00 50 Cep Telefonu: 0542 233 89 31
Portal Teması : Wptr.Co