Mekke Mekke

Mekke Mekke

MEKKE, MEKKE GÜZEL ŞEHİR

Medine’ne ziyaretimizle ilgili köşe yazımı siz değerli okuyucularımızla paylaşmıştık. Tabi Medine huzur şehri, Efendimiz’i (sav) bırakmadan, kalplerimize sevgisini yerleştirerek ayrıldık ve medeniyet şehrinden. Doyamadık, doyulmuyorda zaten!

Medine çıkışındaki Zul Huleyfe Mescidinde ihrama girdik, niyet ve ihram namazlarımızdan sonra,  yollara düştük. Ayrı bir heyecan basıyor insanı!

Hacı hocamın güzel sesinden Kur’an dinledik, acizane bu kardeşiniz ilahilerle, telbiyelerle hocamıza destek olduk. Zihirler, sohbetler, tembihler yol boyu devam etti.

Medine ile Mekke arası 6 saat ortalama, otobanda hız sınırımız 100 km olunca, 6.5 saatte otelimize ulaştık.

Anahtarları alıp, akşam yemeğini yedikten sonra topluca  otelden ayrılıp, Kabe’ye servislerle ulaştık. Herkeste büyük bir heyecan, Kabe’yi ilk gördüğümüzde yapacağımız duayı hesaplıyoruz.

Topluca Yatsı Namazını kıldık, bu arada bazı hacılarımız aradan kaydı, onlar tecrübeli olduğu için bizi beklemediler.

KABE’Yİ GÖRDÜK

Sonra tavaf alanına girdik, Hacerül Esved’i selamlayarak tavafa başladık. İlk üç şaftı yaparken, omuzlarınız açık oluyor. Peygamberimiz, böyle tavsiye etmiş. Çünkü kendisi ilk haccını yaparken, Müslümanlardan bir kısmı yorgun düşük, hasta olunca, münafıklar seyre gelmiş. O da, bu münafıklara açık vermemek için, güçlü  görünme adına omuzlar açık, diri bir vaziyette tavaf yapmış…

Tabi Kabe’yi görünce büyük bir heyecan basıyor insanı, ona doğru koşuyor, mümkün olduğu kadar Kabe’ye yakın tavaf yapmak istiyorsunuz.

Eşim yanımda olduğu için, dışardan kalabalığa girmeden tavafı tercih ettim. Her şaftın ayrı bir duası var. Sizin anlayacağınız dilimizde dua ve zikirlerle tavafımızı tamamladık, sonra Makam-ı İbrahim’in önünde 2 rekat namaz kılıp, şükür edip, zemzem içiyorsunuz. Ardından Safa ve Merve Tepelerine geçtik, burada da 4 gidiş 3 dönüş yapıp Say’ı tamamladık.

Sonra traş olup ihramdan çıkıyorsunuz. (Kadınlar için bu geçerli değil, onlar normal elbiseleri ile ihram yaptıkları için, saçlarından biraz kesip, ihramdan çıkıyorlar)

Ancak biz sabah namazımızı orada kılmaya karar vermiştik, çünkü otele dönüp, tekrar gelmek zordu. Yorulmuşuz, biraz uyuduk ancak görevliler sabah namazı için bizleri uyandırdılar.

Tekrar zemzam ile abdest aldık, Sabah Namazımızı kıldık ama orada bu namaz yarım saat sürüyor. İmam kardeşimiz, öyle bir sure okudu ki, kendisi de ağladı, bizleri de ağlattı. Allah razı olsun.

Aslında ilk gittiğimdeki manevi atmosferi yakalayamam korkusu yaşamıştım, ancak affı geniş olan Rabbim rahmetini kesmedi, çok şükür bereketli bir umre ile Mekke’de ilk günümüzü geçirdik.

Mekke Efendimizin şehri; Hicret için oradan ayrılırken, “ Mecbur olmasaydım, Mekke senden ayrılmazdım! Diyecek kadar sevgili bir şehir.

SADECE UMRECİLERİ TAVAF ALANINA ALDILAR

Bu yıl tavaf alanında tamirat ve bakım olduğu için(Zemzem Kuyusuna tunel yapılıyor), Metaf alanına sadece umreciler alındı. İşin doğru, umre yapıyormuş gibi ihram elbisesi giyip, tavaf yapabilirdim ancak bizim gurup bu yolu tercih etmedi. Diğer katlarda biz tavafımızı yapabildik. Biraz uzun sürüyor, her tavaf 1 saat. Ama olsun dedik, az yapalım, usulü, erkana uyalım, başkalarının hakkını yememeyim…

Bu defa Mekke’yi farklı gördüm. Türk hacılar daha eğitimli ve gençti. Çocuklar, anne ve babalar birlikte umreye gelmişler. Kabe’nin yarısı Türk’tü diyebilirim.

Evet, her gün gece namazına kalkıp(gece 04:00), ardından Sabah Namazı, sonra tavaflar, Kur’an, zihir, nafile namazlarlarla Kabe’de günler birbir geçti.

Sonra dönüş günü geldi, üç gün önceden içiniz buruklaşıyor. Sonra hazırlıklar yapıldı ve Ciddi yoluna düştük. Bu arada 19 gün geçmişti, Mekke’ye de doyamadık. Dönüştü, Mekke, Mekke, güzel şehir, biri gün sana döneceğiz!” İlahisi dilimizde, geldik memleketimize.

Rabbim herkese nasip etsin, kalın sağlıcakla.

 

Bu yazı için bir yorum yazın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
Adres: Trabzon Bulvarı Borsa Caddesi Ticaret Borsası İşhanı altı no: 9/3 Merkez Kahramanmaraş Telefon: 03442212035 Faks: 0344 225 00 50 Cep Telefonu: 0542 233 89 31
Portal Teması : Wptr.Co