Medine de bir gün

Medine de bir gün

MEDİNE’DE BİR GÜN

Mübarek topraklara gidenler, Medine’nin çok huzurlu ve rahat, Mekke’nin ise telaşlı, koşuşturmalı bir şehir olduğunu söylerler.

Rabbim nasip etti, bu yarıyıl tatilinde de kutlu yolculuk yaptık. Nedense bilmiyorum, içimde biraz korku, biraz sevinçle düştük Kabe Yollarına…

Ön hazırlık çok önemli bu yolculuk da, oda arkadaşlığı bir o kadar önemli. Daha önce gitmiştim ama bu defa da yine ilk defa gidiyormuşcasına bol kitap okudum. Alimlerin, Allah dostlarının hac seyahatlerinden notları okudum  Kısacası iyi hazırlanmıştım. Yol arkadaşlarımız ise eski umreci dostlardan oluştu. Neyse,eş, dost ve akrama ile helalleştik, günahlarımıza ağlaya ağlaya düştük Medine yollarına…

Kahramanmaraş’tan Güzelbulut Turizm organizasyonunda direkt Medine’ye uçtuk.

Gece yarısı Ravza’ya ulaştık, kılavuz hocamız ilk defa gelenlere Efendimizi(sav) nasıl ziyaret etmeleri gerektiğini uzun uzun anlattı.

Dediğim gibi başımız önümüzde, utanarak Güller’in Efendisinin ancak biliyordum ki, ‘Başka kapımız da yok varacak, ağlayacak, sızlayacak, diz çöküp yalvaracak.”

İki rekat  mescid namazını kıldık, şükür namazı ardından huzura çıkacağız.

Başım önde, yıllar önce Ahmet Çelik hocamdan gördüğüm şekilde, huzuruna yaklaştım. Sonra Mestan’ın hikayesi gözlerimin önünden geçti.

MESTAN KADAR OLAMADIM

Mestan kim mi? Anlatayım, bende internetten bir imam efendiden dinledim. Mestan bir köyün delisidir, adamda herşey var. Köyü kötülüğü ile dize getirirmiş, alkol de alırmış. Neyse geçelim o tarafını…

Bir gün, rüyasında Mestan, Efendimizi(sav) görür. Buyururlar ki; “ Mestan bu ettiklerin yetti artık, yanıma gel, seni bekliyorum!”

Mestan’ın yüreğine Medine aşkı düşmüştür. Muhtarı ve köylüleri sıkıştırır, toplar zoraki parayı, beni Efendime götürür der ve muhtar iki ineğini satar, düşerler yollara.

Mestan, Medine’ye vardığında, Efendimiz’in kabrine varır: “ İşte çağırdın geldim, alemlerin sultanı, emret! Der.

Askerler bunu zorla çıkartmak isterler Ravza’dan, Mestan çıkmaz orada aç susus üç gün yatar ve üç gün sonra, Resurullah ve Allah aşkıyla yanıp tutuşurken, can verir oracaktı.

İşte bu hikayeden sonra, “ Bir Mestan kadar olamadım!” diyerek bizde yaklaştık Güllerin Efendisine…

Selat ve selamları ilettik.

Sonra Hz Ebubekir’e ardından Hz. Ömer’e selam verdikten sonra, okuduğumuzu Hatimleri, topluca bağışladık tüm sahabe efendilerimize, annelerimize, şehitlerimize….

AYRILMAK ÇOK ZOR!

Medine’de üç gün kaldık, ayrılma vakti geldi, ayağımızı gitmiyordu ancak gitmek zorundaydık. Sabaha kadar orada kalmıştık. Yeşil Kubbenin altında; “ Dağlar taşlar, yollar aştık. Susuz çöllerde dolaştık. Sana geldik Ya Muhammet(sav), Sensin alemlere rahmet” ilahilerini söyleyerek bindik otobüslerimize.

Otelde ihranları giymiştik.

Zul Huleyfe Caminde ikram namazlarımızı kıldık, umre niyetimizi yaptık, tam hareket edecektik ki, bir umrecimiz kayıp.

Bir saatten fazla onu aradık, tam 9  kişi bir cami etrafında dolaştık, bulamadık. Kaygılandık. Şahsen anlamıştım, bu ilk imtihanımızdı.

Çünkü sabrımızı deneycekti Rabbimiz, denedide, sonunda bulduk. Meğer diğer otobüse yanlışlıkla binmiş.

Neyse, Hacı hocamız, Kuran okudu, ben ilahi.

Sonra Mekke yollarına düştük.

Efendimizden ayrılmak çok zor! Ancak ayrılmak zorundaydık, son kez, Mescid-i Nebi’ye selam verdik…

Kalın sağlıcakla.

Bu yazı için bir yorum yazın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
Adres: Trabzon Bulvarı Borsa Caddesi Ticaret Borsası İşhanı altı no: 9/3 Merkez Kahramanmaraş Telefon: 03442212035 Faks: 0344 225 00 50 Cep Telefonu: 0542 233 89 31
Portal Teması : Wptr.Co