MEDENİYET VE KİTAP

MEDENİYET VE KİTAP

İnsanlık tarihi boyunca kitap vardır. Hususi ile İslam tarihi literatürüne göre  ilk insan Hz. Adem ile birlikte kitap da gelmiştir.Bu bakımdan medeniyet insanlık ve kitap ile oluşmuştur. Kitap olmadan medeniyetten bahsetmek  yanlış olur.

Netice de İlahi nizam kitapla kurulmuştur. En son Hz. Muhammed vasıtası ile yeryüzüne gönderilen Kuran-I Kerim ilk ayeti oku emri ile başlamıştır.

“Oku” emri çok geniş anlam ihtiva etmektedir. Bununla birlikte okuma bilmeyen Peygambere neyi okuyacağı kendisine sonrasında emir edilmiştir.

Hz. Muhammed Efendimizden öce ortada ilahi bir metin kalmamış. İncil,Tevrat,Zebur müşrikler tarafından çarpıtılmış. Bu bakımdan okuma bilmeyen bir Peygambere tertemiz bir sayfa açılmıştır.

Netice de peygambere okuma ve kalem öğretilmiştir.  O da kendi ümmetinin öğretmeni olmuştur.

Peygamber bilediklerini kitapla öğrenmiştir. Kurduğu  medeniyetin temellerini  ilahi emirle Yesrib şehrinde atmıştır. Bu şehir medeniyetin baş şehri olmuştur. Bu şehir Medine’dir.

İşi özü şudur. Okumadan yazmadan medeniyet olmaz. Bu bakımdan şimdi okumaya daha çok ihtiyacımız  olan bir dönemde yaşıyoruz.

Gelin ayağımıza gelen fırsatı kaçırmayalım. Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen Uluslar Arası Kitap fuarına mutlaka katılalım.Kitap insana bilmediklerini öğretir.

Kitap insanın hayal gücünü artırır. Kitap güçtür. Kitap ufuktur. Kitap gelecektir.

Kitap insanın kendisini tanımasına vesile olur.Okumadan hiçbir şey olmaz.Eğer okumadan olsaydı Allah Peygambere “oku” emrini göndermezdi. Okumadan olsaydı kalem ile yazıyı öğretemezdi.

Şimdi kedimize gelelim. Ümmü olmak okuma yazma bilmemek anlamına gelmez.Dolayısı ile bazı kişiler okumaya gerek yok.Peygamber de ümmü idi diyenler uyansın. Okumak farzdır.Okumadan medeniyet  olmaz.

Bu yazı için bir yorum yazın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
Adres: Trabzon Bulvarı Borsa Caddesi Ticaret Borsası İşhanı altı no: 9/3 Merkez Kahramanmaraş Telefon: 03442212035 Faks: 0344 225 00 50 Cep Telefonu: 0542 233 89 31
Portal Teması : Wptr.Co