Medeniyet görmemiş Avrupalı

Medeniyet görmemiş Avrupalı

Eğitim- her işin başı eğitim, eğitim küçük yaşta aileden başlar ve sonra okulda devam eder ama her işin başı eğitim..

Bugün biraz öz eleştiri yapmak istiyorum..

Avrupaya gitsekde eğitimsizliğimiz kendini nasıl gösterdiğini yazmak istiyorum..

Sabah gazetemizi almak için Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi otobüs terminaline gittim. Gazetemizi otobüsden alıyorum..

Avrupa ülkelerin birinden bir gurbetçimiz ailesi ile birlikte Adana’ya oradan da buraya otobüs ile gelmiş, kılık – kıyafetleri , konuşmaları dikkatimi çekti..

Vatan demiş, anne ve baba demiş, hısım akraba demiş yaz tatilinde üç-beş günde olsa dostları görelim diye koşup gelmiş.. hoş geldiniz !..

Valizlerini indirdiler, belliki bir yakını bekliyorlar, sonra çantalarından kumanya türü yiyecekler ve meyve suyu çıkardılar başladılar yemeye !

Bu arada biz işimize bakıyoruz, Gazeteyi aracımıza yükledik ki onların yakını bizim aracın önüne park ederek onların çantalarını yüklemeye başladılar..

Buraya kadar her şöy normal

Park şekli yanlıştı ama, neyse iki – üç dakika bekleriz dedik onuda normal karşıladık..

Yakınları gelince : Kucaklaşmalar, yüksek sesle kahkahalar atmaları bir yana bağıra çağıra bir karşılama oldu.

Sonra : o yedikleri kumanyanın paketlerini, meyve suyu kabını, bardakları , garajın tam da orta yerine atarak araçlarına binerek gittiler..

Avrupa da yaşayan , medeniyet görmemiş avrupalı işçilerimiz bu olsa gerek !..

Etrafa baktım: 5 metre yanımızda çop kütüsü var, 20 uzakta büyük çöp konteyniri var, etrafa baktım, hani derler ya : “ Yağ döksen yalanır!” o cinsten her yer tertemiz..

Görevliler, siliyor, süpürüyor ve pas pas çekerek her yeri pırıl pırıl tutuyor..

Bunların çöpü ortalık da sırıtmaya başladı..

Durumu fark eden vatandaşlar: “Yazık Avrupa da da böyle yapıyorsa Türkiye’nin imajı ayaklar altında demektir !..”

Bir vatandaşımız: ,” Yazık bunlar hiç medeniyet görmemişler” sözleri ile olaya tepkisini koyarken, o çöpleri temizlemek ise Aksu otobüsleri görevlisine düştü..

Otobüscü arkadaşımız: Temizlik görevlilerin gelmesini beklemeye bile tahammül edemedi, elleri ile toplayarak çöp kutusuna attı..

Atarkende bize bir bakışı vardı: herşeyi söylüyordu..

Avrupa’ya gidenler bilir : yada bir yakını olan duymuştur, dinlemiştir.. Orada o şekilde asla çöp atamazlar, attırmazlar..

Atarsa polis dişleri ile aldırarak onu çöp kutusuna attırır , sonra cezasınıda yazar..

Peki Türkiye gelince , Kahramanmaraş’a gelince niye böyle oluyor !..

Bizde sokaklara veya gelişi güzel çöp atanlara bir cezai işlem yok onun için, atanın kesesine kalıyor..

Yıllardır Avrupa da çalışan : Medeniyet görmemiş avrupalı işçimiz ise : orada süt dökmüş kedi gibi dururken, burada kükreyen aslan gibi etrafa pislik bırakarak gidiyor..

Başa dönüyorum.. Mesele eğitim meselesi

Eğitim ailede başlar, anne – baba , çevre ile devam eder, sonra okulda taşlar yerine oturur , eğer bu eğitimi veremezseniz, sonuçta böyle olur..

Ortaya medeniyet görmemiş avrupalı işçi çıkar..

O işçimiz ne kadar medeni olduğunu gösterdi, çevredekiler olayı kınadı, bir iki dakika sonra pislikleri temizlendi ama kafalarda bir soru bırakarak !…

İyi günler

Bu yazı için bir yorum yazın

“Medeniyet görmemiş Avrupalı” için bir cevap

 1. Ökkeş Usta dedi ki:

  Üzülerek okudum yazıyı, yaklaşık 50 yıl önce %95’i kırsal kesimden gurbete gelen vatandaşlarımız nasıl geldilerse aynı zihniyetle yaşamlarına devam etmekteler, küçük bir bölümü kendini ve çocuklarını eğitti fakat büyük bölümü cahilliğini devam ettirmekte.
  Almanlar Türkiyedeki Türklerin daha modern olduğunu hep dile getirirler.
  Avrupadaki Türkler ise maalesef köy kültürünü korumaktalar özellikle kahvehaneler dolup taşmakta her semtte en az iki veya üç kahvehane bulabilirsiniz.
  Bir türlü anlamış değilim ama gurbetçi vatandaşlarımızın çoğu karayolu veya havayolu ile Türkiyeye gelişinde geçtiği tüm ülke sınırlarında efendiliğini korumakta kurallara uymaktalar fakat Türkiyeye ayak bastığında birden değişim yaşamakta.
  Özgürlük yere çöp atmak değildir ama sanırım birçok gurbetçi özgürlüğüne kavuşmanın sevincini yaşamakta, arada bir yere çöp atan hayvanda olabiliyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
Adres: Trabzon Bulvarı Borsa Caddesi Ticaret Borsası İşhanı altı no: 9/3 Merkez Kahramanmaraş Telefon: 03442212035 Faks: 0344 225 00 50 Cep Telefonu: 0542 233 89 31
Portal Teması : Wptr.Co