Maraşlı öldü mü ?

Maraşlı öldü mü ?

1962 yılında Kar sebebi ile  Erzurum giden Tren, Narlı- Köprü ağazından  Kahramanmaraş’a sığınmak zorunda kalmış, köprü azından Maraş’a gelerek buraya demir atmış tam 60 gün koca bir tren dolusu insanı o günün Maraşlısı evinde misafir etmiş..

Rakamlar net değil ama 500 diyen var , 600 diyen var , ama bir tren dolusu insanı bizim dedelerimiz evinde 60 gün misafir etmiş..

O günden sonra Kahramanmaraş’a yerleşen Erzurumlular da olmuş.. karşılıklı dostluklar oluşmuş, kız verip kız alanlar olmuş..

O gün adımız Maraş’tı

Bugün adımız Kahramanmaraş ve Suriye den Esat’ın zulmünden kaçıp gelen kardeşlerimize sahip çıkamıyoruz.. inanmayacaksınız belki ama onlar aç ve titriyorlar yakın da toplu ölümler başyalacak..

1962 Maraşlıları mezarından ayağa kalksa bizi öldüreler diye düşünüyorum.. yada temiz bir dayak atarlardı..  yada “ Maraşlılar öldü mü ? diye sorarlardı..?

Dünde yazmıştım.. bir evde 4 aile 21 kişi, yani 21 nefer !..

Soba yok, yatak yok, odun yok, kömür yok, kapıda kapı yok, bir bez parçası germişler durum vahim ve içler acısı.. vahim ki ne vahim…

Bu feryadımıza bugün bir iki küçük yardım eli uzandı..

Saçaklızade Vakfını aradım, Vakıf Başkanı Ali Demirdöven : “ Bugüne kadar bize bin aile müracaat etti,  ekiplerimiz gezdi gördü.. acil olarak bin ailenin sobaya ve yatağa ihtiyacı var biz vakıf olarak tüm imkanlarımızı zorladık 280 soba dağıttık ki her sobanın maliyeti yaklaşık 150 TL olup,  3 bin Battaniye dağıtımı yaptık.. Gıda bankamızda ne varsa verdik.. yurtlardaki eski yatakları, kanepeleri ne varsa verdik.. ama yetmedi imkanlarımız bitti.. 650 ailenin acil yardıma ihtiyacı var diye ilave etti..

Nerede ? bu şehrin yardım dağıtan sözde dernekleri nerede de ?

Şehrimize misafir olarak gelen Suriyeli kardeşlerimiz öldükten sonra mı uyanacaklar, nerede bu dernekler… iki koli gönderirken : “ Basın gel haber yap “ diyen bu dernekler nerede ?.. isyanım onlara nerede ? bu derneklerimiz ?…

Kahramanmaraş Büyükşehir , Bir milyon aşkın nüfus ve Suriye den gelen bin aileye bakamıyorsak yazık bize…Açık büfelerde yemekler çöpe dökülürken, Suriyeli kardeşlerimiz acından ölüyorsa yazıklar olsun bizim insanlığımıza…!

Akşam yemeği: yağısız, tuzsuz, salçasız, bibersiz, ekmeksiz, patates çorbası , ister ye istersen acından öl… 3 patatesle bir koca kazan çorba ama içine koyacak , tuz, biber, salça, yağ , yok, yanına ekmekte yok, teneke sobanın üzerinde ne zaman pişerse o zaman yenecek bir çorba…

Ayşe bebek anne ve kardeşler kadar şanslı değil yemek yiyemiyor, annesinin sütü olursa emiyor.. olmaz ise aç ve ağlamakla yetiniyor.. Bir paket süt ve biberonu bile yok..

Baba Özgür Suriye ordusunda savaşıyor o da aç..

Büyük ağabey inşaatta amelelik yapıyor.. günlüğü 20 TL , Esat’tan bile zalim olan o Maraşlı 20 lira veriken yüzü kızarmıyor.. Zalim adamların..

20 lira’ya  sabah 07  den akşam saat 16 00 ya kadar, 20 lira 21 Nüfusa yani 21 Nefere ekmek parası olacak.. nasıl olacaksa , sabahı var akşamı var, öğleni var.. hepsi 20 lira oda iş bulduğu zaman..!

1962 deki Maraşlılara ne oldu ?

Allah’ım nasıl bir zalim nesil yetişti ki Suriyeli diye 10-20 liraya çalıştıra biliyorlar.. Buradan açık ve net olarak söylüyorum: 10-20 lira para veren Maraşlının Esat ile arasında ne fark var..! bir kurşunla öldürüyor , bir aç koyarak öldürüyor.. ikisi de aynı

Neyse : 650 aileden ikisini Niyazi Kara, Alperen Önal, Yusuf Taş ile kurtarma çalışmasına başladık.. üzerlerine giyecek bir yerden bulduk, yiyecekte yarına kadar ölmezlerse biz alacağız sipariş verdik..

Soba yok, odun yok, yatak yok, eğer bu gece ölmez , sabaha sağ çıkarlarsa onlar için bir yatak bulmaya kararlıyım… bir kanepe olsa da bulmaya çalışacağım..

Buradan bir kere daha herkese sesleniyorum, Allah rızası için evinizde ne varsa eski kullanmadığınız, elbise, Ayakkabı , yatak, battaniye, ne varsa getirin, Suriyeli kardeşlerimize sahip çıkmalıyız..

Sıcak bir yatak yüzü göstermeliyiz.. evlerinde bir lokma yiyecek yok, Allah rızası için ne olur onlara yiyecek yardımı yapalım, dilenmiyorlar, para istemiyorlar.. yatak, odun, soba, yiyecek , bunu da çok görmeyelim..

İş verende Allah rızası için şöyle adam gibi para versin ki onlar ailelerine ekmek götüre bilsinler..

Bu bin aileye biz bakamıyorsak : Maraş’ta insanlık bitmiş demektir..

İyi günler..
13 Aralık 2013

Bu yazı için bir yorum yazın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
Adres: Trabzon Bulvarı Borsa Caddesi Ticaret Borsası İşhanı altı no: 9/3 Merkez Kahramanmaraş Telefon: 03442212035 Faks: 0344 225 00 50 Cep Telefonu: 0542 233 89 31
Portal Teması : Wptr.Co