MARAŞ’IN KIYMETİNİ BİLMEK

MARAŞ’IN KIYMETİNİ BİLMEK

Eski Valimiz İlhan Atış Maraş’ımızla ilgili çok güzel tespitleri vardı, bu vesile ile buradan da kulağını çınlatalım.

Atış valim derdi ki, Dünyanın en güzel ülkesi Türkiye, Türkiye’nin en güzel şehri de Maraş. Bu şehir huzur dolu, güven dolu, gece geç saatlerde bile genç bir kızımız güvenle bu şehrin caddelerinde dolaşabiliyor. Havası, suyu, insanı….

Bu konuya nereden girdim, geçtiğimiz hafta Eski Belediye Başkanlarımızdan Ali Sezal ile Saraçhane Çarşısında karşılaştık. Hani bize ait genel bir soru var ya “ Doboğlu ne var, ne yok!”

Başkanımıza hangi konuda görüşlerimi öğrenmek istediğini sorduğumda, tabi ki genel bir görüş istediğini belirtti. Bende; “Esnaf arkadaşlarla Maraş turizmini konuşuyorduk, Maraş’ın bu konuda geç kaldığını, hatta bu sektörden en az pay alan iller arasında olduğunu belirterek, Turizm Bakanlığında ilimiz ile ilgili yaptığım söyleşilerden kısaca bahsettim…

Evet, hep söylerim, Kahramanmaraş’ımızın diğer illere göre şansız ve bu nedenle hizmet alımında geç kalıyor. Sezal’a şu benzetmeyi yaptım. Bir köyde çok güzel bir kız varmış, ancak köyün en beceriksiz insanı ile evlendirmişler…

ASLINDA ŞANS DEĞİL MESELE

Bunun geçen yıl yaptığımız Karadeniz turunda daha yakından gördük, Erzurum’dan Artvin’e, Artvin’den tüm Karadeniz kıyısı boyunca muhteşem yollar yapıldığını, buralara turist aktığını, sonra dönüp birbirimize Maraş’a da bir gün böyle turist gelir mi? Sorusunu yönettik.

Evet, Maraş’ın mavisi var, yeşili var. Suyu var, sirkesi var. Yemeği var, zengin kültürü var. Camisi var, çeşmesi var…

Var var ama bunlar turiste hazır hale getirilmeli.

Gördüğüm şu ki, her ilin kendini has özellikleri, o il için turist çekme mıknatısı durumundadır.

Maraş’ın kelle paçası, ekşili çorbası, ekşilaye sulusu, tarhanası ve özelliklede dondurması, damak lezzetine düşkün turistler için bulunmaz yemeklerdir.

DÜNYA DONDURMA FESTİVALI MARAŞ’TA YAPILSA

Ankara’da Turizm ve Kültür Bakanlığında ki hemşerilerimizi ziyaret ettik, onlar teleferik projesini ilgiyle takip ettiklerini, Ahir Dağı Eteklerinin turizm için bulunmaz bir alt yapı olacağını söylüyorlar.

Diyorlar ki, Orman Bölge Müdürlüğü, Valiliğin iznini alarak, Ahir Dağı Etekleri için güzel projeyi kendisi bile yapabilir. Ayder Yaylasındaki gibi doğayı bozmadan, ağaç moteller yapılabilir. Sonra kışın burada 100 günün üzerinde kayak yapma imkanı var. Yani dağın kuzeyinde kayak merkezi, güneyinde yazlık yayla turizmi yapmak için hiçbir engel yok.

Yok, da biz niye yapamıyoruz?

Şehrimize turistlik turlar düzenlenmesi için, tanıtım sorunu kökünden kaldırmak içinde mutlaka Maraş’ta Dünya Dondurma Festivali düzenlenmelidir.

Bunları yapmak zor mu?

Cevabı bizde saklı, bence zor değil!

DONDURMANIN ANA VATANI MARAŞ

Özellikle dövme dondurmanın ana vatana Maraş bunu artık dünya kabul etti. Yaz aylarında televizyonlarda yapılan Maraş Usulü Dövme Dondurmanın tanıtımı yapılırken bile Maraş tanıtımını yapmış oluyor, oluyor ama bu el eli ile yapılmış bir tanıtım.

Oysa el eliyle yılan tut diye bizde atasözü vardır. Maraşlı kendi kendinin tanıtımını kendi yapmalı.

Urfalı yapıyor, Antepli yapıyor, Mardinli yapıyor da Maraşlı niye yapmasın ki?

Bunu yapacak Maraş Sevdalısı bir yöneticiye ihtiyaç var.

Başta sivil toplum örgütleri, gazeteciler, iş dünyası, kültür ve turizme önem verenler, yazarlarımız ve yöneticiler bu işte öncülük yapmalı. Görev ise bir Maraş Sevdalısına verilmeli.

 

 

Bu yazı için bir yorum yazın

Bir Cevap Yazın

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
Adres: Trabzon Bulvarı Borsa Caddesi Ticaret Borsası İşhanı altı no: 9/3 Merkez Kahramanmaraş Telefon: 03442212035 Faks: 0344 225 00 50 Cep Telefonu: 0542 233 89 31
Portal Teması : Wptr.Co