Maraş ve Dondurma

Maraş ve Dondurma

MARAŞ VE DONDURMA

Maraş deyince dondurma akla gelir. Dondurmanın ana vatanı  Kahramanmaraştır.Dondurmacılık şehrimizde önemli bir sektör haline geldi. Binlerce insan dondurma sektöründe çalışıyor.

Maraş ta yaşayıp da dondurma yemeyenin aklı yoktur. O dondurma ki lezzeti sütünde ve  sahlebindedir. İkiside özellikleri olan üründür . Süt illaki Maraş’ta yetişen keçiden elde edilmeli.  Onun dışında başka sütten  yapılan dondurmanın tadı olmaz. Hatta başka şehirlerden gelen  keçi sütünden yapılan dondurmanın da çok lezzeti olmaz. Sahlep de öyle,illaki Maraş’ın yaylalarından toplanmalı . Sahlep başka yerlerden de elde edilebilir. Ama özellikle kahramanmaraş’ın Ahır Dağında yetişen sahleplerin lezzeti farklı.

Dondurma deyip geçmeyin.  Onu itinalı bir şekilde tüketirseniz ,hiç bir hastalığa yakalanmazsınız.  Onu ölçülü bir şekilde çocuklarımıza da yedirmeliyiz. Çünkü keçi sütü ana sütü kadar besleyicidir. Zeka geliştiricidir. Zaten sahlebin faydalarrını saymakla bitmez.İçinde şeker oranı insan bünyesine rahatsızlık vermeyecek kadar ayarlanır.

Dondurma herkesin bildiği gibi süt,sahlep ve şekerin karışımından oluşur. Ancak bunların ölçüleride ustalık ister. Maraş’ın dondurması günümüzde dünyanın birçok ülkesinde satılıyor. Ülkemizde de hemen hemen her şehrimizde dondurma satılan merkezler mevcut.

Dondurmayı iyi değerlendirmeli,onun kıymetini bilmeliyiz. Son zamanlar da çeşitli meyve aromaları karıştırılarak elde edilen dondurmaları da yiyiyoruz. Ancak çeşitli renklendirici  maddelerin  dondurmanın içine karıştırılması doğrusu bana hoş gelmiyor. Bazı firmalarımız hakiki meyve katıyor.  Bu daha tabidir. Dondurma fazla katkı istemez. Çikolatalı dondurmayı çocuklarımız da seviyor.

Dondurmanın faydaları çoktur. İnsana huzur ve güven veren bir lezzettir. Hele ki yaz aylarında yiyorsanız vucudunuzu zinde tutar. Bence kışında yenmesi gereken bir lezzettir. Ancak kışın sıcak bir ortamda  yemelisiniz.

Kahramanmaraş’ta  yaşayıp da dondurma yemiyorsa bir insan ,aklı yok demeyeyimde ,unutuyor derim. Ama unutmayın ,hiç olmazsa her gün yüz gram dondurma yemek  size mutluluk verecektir.

Bu kadar reklam yeter,dondurma üreticilerimiz bizim dondurmaları göndermeli  !..

 

Bu yazı için bir yorum yazın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
Adres: Trabzon Bulvarı Borsa Caddesi Ticaret Borsası İşhanı altı no: 9/3 Merkez Kahramanmaraş Telefon: 03442212035 Faks: 0344 225 00 50 Cep Telefonu: 0542 233 89 31
Portal Teması : Wptr.Co