Maraş Tanıtımlak zorunda

Maraş Tanıtımlak zorunda

MARAŞ TANITILMAK ZORUNDA

Hafta içerisinde namı Gömlekçi Nuri olan, Nuri Yenibertiz kardeşimiz bizi yaptığı vitrini tanıtmak için çaya davet etti. Bekir Doğan ile birlikte gittiğimizde, işyerinin vitrinini 7 güzel adam ve diğer Maraşlı şairlerin kitapları, dergiler ve yerel gazeteler ile süslediğini gördüğümde şaşırmadım. Çünkü bu kardeşimiz, Maraş’ı ve Maraş’ın yetiştirdiği insanları seviyor, değer veriyor, bir şeylerde ben yapayım diyebiliyor. Kısacası o Maraş’ı tanıtmak için elinden geleni yapanlardan.

Kahramanmaraş’ımız her yönü ile tanıtama muhtaç, bu durumda farkını fark ettirmesi gerekiyor. Ülkemiz turizm adı verilen bacasız sanayiden pay alması adına son yıllarda büyük bir çaba sarf ediyor ve bunun karşılığını da alıyor. Maraş’ımız bu konuda pay alamıyor, neden,  gelin bugün bu konuda beyin jimnastiğe yapılım; soru bir çevre iller turizmden yüksek pay alırken, biz niye alamıyoruz?

İki, turizm kenti olmak için neler yapılmalı?

Üç, bu konuda kimlere ne görevler düşüyor?

Bakınız, Kahramanmaraş’ta birçok ünlü yazarın katılımı ile bir kitap fuarı düzenleniyor, bu etkinliği önceki yazımda alkışladım. Gelecek yıllarda da inşallah devam eder. Şairler şehrinde yapılan bu etkinlikten tanıtım adına yararlanabilir miydik? Evet, peki bu konuda neler yapılmalıydı bu hesaplandı mı? Bilmiyorum, bakacağız, göreceğiz, fuar bittiğinde yazarlar İstanbul’a dönecekler, bunlar ulusal ve uluslararası basın yayın organlarında haberleşmeli.

Tabi önce konuk yazarlar Maraş’ın tarihi ve doğal güzelliklerini gezip, mozaikleri yakından görmeleri, tanıtım konusunda destekleri istenmeli. Çünkü turizmden mutlak pay alan bir kent olmamız gerekiyor. Zaten bir tadına varsak!

SİVİL TOPLUMA GÖREVLER DÜŞÜYOR

Kahramanmaraş’ın tanıtımını sadece resmi görevlilerden beklemek hata olur. Bu tanıtım işini ‘Ben Maraş’ın bir evladıyım, bu şehrin sevdalısıyım diyen, aidiyet duygusu taşıyan her insan bu konuyu dert edinmeli”

Özelliklede dernekler, sendikalar, şirketler… Bunlar hediyeleşme yaparken, reklam ve tanıtım yaparken, poşet bastırırken kentimizin bir farklılığını fark ettirecek görselleri değerlendirmeleri gerekiyor.

Kültür Müdürlüğümüze yıllar önce, güçlü bir web sitesi kurmasını önermiştim, yaptı mı bilmiyorum, bu önerimi iyi düşünüp, mozaiklerimizi, doğal güzelliklerimizi, tarihi mekânları, yemekleri, yöresel halk oyunlarını, mimari değeri olan Maraş Evlerini v.b ön plana çıkartması gerekiyor. Namık Kemal Mahallesinde gömülü bir kent var. Kara Maraş, burası mutlaka açık hava müzesine çevrilmeli. Bakınız nasıl turist geliyor.

MARAŞ’IN EKSİĞİ YOK, GÖRSEL ÖZELLİKLERİ ÖN PLANA ÇIKARTILMALI

Bu konuya defalarca yazdım, şehrim coğrafi özellikleri bakımından yeşil ile mavinin iç içe olduğu bir kent, Gazianteplilerin elinde olsa, her köşesine turistlik tesis yaparlar.

Hafta sonlarında komşu ilde yaşayanlar Fırnız’a, Ilıca’ya, Mado ve Kervan’a gelerek sosyal ihtiyaçlarını karşılıyorlar. Düşünün Ahir Dağına bir teleferik yapsak, inanın bizden önce Antepliler orayı doldururlar.  Bu bölgede doğayı bozmadan yapılacak moteller, kayak merkezi, lokantalar inanın her hafta dolar. Bunu ben kendimden biliyorum. Çocuklar akşam bir yerlere çıkalım diyorlar, farklı mekânlar arıyoruz. Artık ekonomik durumumuz bu tip gezi ve eğlencelere uygun…

TEŞEKKÜR

Bu arada kitap fuarına ikinci defa gittim. Buradaki yayın evi sahipleri ile görüştüm. Gösterilen ilgi harika, valiliğimizi, belediye başkanımıza, Milli Eğitim Müdürlüğümüze özelliklede kitap sever halkımıza teşekkür ediyorum.

Artık kimse bana Maraş okumuyor, kitap sevgisi yok gibi yargılamalarda bulunmasın. Maraşlı okuyor, bunu kitap fuarında ispat etti.

Gelecek yıl tekrar açılacağını duydum. Tekrar bu organizasyonda emeği geçenleri kutluyorum. Bence gerçek bir kitap bayramı oldu.

Biz yazıyoruz, kırmadan, dökmeden. Zaten kırıp dökme ile bir şeyler halletme zamanı geride kaldı. Devir öneri devri. Fikrin varsa yaz, uygulanırsa ne ala!

Haydi, bugünde hayır dileklerimle, hoşça kalın.

Bu yazı için bir yorum yazın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
Adres: Trabzon Bulvarı Borsa Caddesi Ticaret Borsası İşhanı altı no: 9/3 Merkez Kahramanmaraş Telefon: 03442212035 Faks: 0344 225 00 50 Cep Telefonu: 0542 233 89 31
Portal Teması : Wptr.Co