MARAŞ HÜLYAM

MARAŞ HÜLYAM

Falcı değilim,

Müneccim hiç değilim.

Gelecekten haber vermek ise bizim işimiz değil, çünkü geleceği ancak Rabbimiz bilir. Fakat beklentilerimiz ile ilgili düşüncelerimizi söylemek herhalde yanlış olmaz.

Bugün yazımda ilimizin çeyrek asır sonrası ile ilgili, beklentilerimi ve hülyalarımı yazmak istiyorum.

Peki, rüya ile hülyanın ya da hayalin farkı ne? Gelin bu konuda biraz sözlük bilgisi verelim, sonrada konumuza derinlik kazandıralım inşallah

Ünlü ruhbilimci Sigmund Freudun, uyku sırasında kişinin bilinçaltında düşüncelerinin özlemlerinin ya da isteklerinin bir film şeridi gibi göz önünden geçişini rüya olarak tanımlar. Rüyalarda yaşananlar inanılmayacak kadar hızlı gelişir. Bir kaç dakikalık rüya esnasında bile çok uzun sürdüğünü sandığımız garip şaşırtıcı ve çok değişik olaylar birbirlerini izlerler. Bu nedenle rüyada zaman kavramı oluşmaz.

Hayal ise, zihinde tasarlanan, canlandırılan ve gerçekleşmesi özlenen şey, düş, imge, hülya; görüntü olarak tanım bulur.

Hülya ise tatlı düşler diye tanımlanmış.

İşte benim Maraş ile ilgili hülyalarım;

HAYAL DEĞİL, RÜYA DEĞİL

Kahramanmaraş’ın nüfusu bundan çeyrek yıl sonra 10 milyonu yaklaşacak(yine söylüyorum bu bir öngörüdür, doğrusunu Rabbim bilir), şehrimiz dünyanın örnek kentlerinden biri olmuş,  şehrimizde hava ve su kirliliği gibi çevre sorunları kalkmış. Maraş, Gaziantep ve Osmaniye ve Elbistan ilçemiz ile birleşecek kadar genişlemiş, insanlar yeşilin ve mavinin ön plana çıktığı bahçeli evlerde ikamet ediyor.  Ceyhan Nehri, şehrimizin ortasından geçiyor ve kent Venedik misali, mavi ile yeşilin arasında harika bir şehir olmuş…

Şehrimiz o kadar çok güzelleşmiş ki, turizm kenti olmuşuz. Tur otobüslerinin ikisi gelip, dördü gidiyor. Özellikle baraj kenarlarına yaptığımız spor ve sosyal tesislerde yer bulamayan turistler, sıraya girmiş. Baraj kenarlarında yat turları yapıyoruz,  su sporları merkezimizde uluslar arası yarışmalar yapılıyor, balık avlama ve yamaç paraşüt tesislerimiz büyük ilgi görüyor.

Tekke, Divanlı Mahallelerde villalar yapılmış… Ahir Dağına turistlik tesisler yapılmış, kent merkezinde ve turistlik alanlara modern ulaşım araçları ile gidilip, geliniyor. Yayla turizmi yayılmış, teleferik gezileri yapılıyor. İnsanlar gece bile bu tesislerde dinlenme imkanı bulabiliyor.

Namık Kemal Mahallesindeki mozaikler gün yüzünü çıkarılmış, dünyanın en büyük açık hava müzesi haline getirilmiş. Öyle ki yurtdışı turlardan otellerimizde yer kalmıyor.

Daha neler var? Güvenlik tam sağlanmış, insanlarımız şehrimizin caddelerinde rahat rahat gezebiliyor,  öyle bir şehir olmuşuz ki, hırsızlıklar, kaçakçılar, teröristler v.b yaşama imkânı bulunmuyor.

Kentimizde her mahallede, sağlık hizmeti veren modern tesisler yapılmış. Kent merkezinde otopark ve ulaşım sorunu kalmamış, üst geçit, raylı sistem, hızlı tren, uluslar arası hava alanı v.b gibi konular aşılmış.

Okullar ve dershaneler kalkmış,  çocuklar evlerde internet üzerinden ders görüyor, bireysel laboratuarlarda yeni buluşlara imza atıyorlar.

Yiyeceklerimiz ve içeceğimiz tamamen doğal kaynaklardan karşılanıyor.

Şehrimize yapılacak hizmetler öncesi, ortak akıl devreye giriyor, yöneticiler halkımızın fikrini soruyorlar.

Kentte cazibe merkezleri sayısı artırılmış, modern iş merkezleri kurulmuş….

Bu yazıma mega projeleri de ekleyebilir ve uzatabilirdim, ancak bize ayrılan alana ancak bu kadar yazabildim.

Son bir şey, ben başka şehirlerinde bizim gibi hülyaları var mı diye araştırırken, bir de baktım Kayserililer, Kızılırmak’ın kent merkezinden geçmesi için projeyi hazırlamışlar bile. Desenize biz yine geri kaldık.

 

Bu yazı için bir yorum yazın

Bir Cevap Yazın

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
Adres: Trabzon Bulvarı Borsa Caddesi Ticaret Borsası İşhanı altı no: 9/3 Merkez Kahramanmaraş Telefon: 03442212035 Faks: 0344 225 00 50 Cep Telefonu: 0542 233 89 31
Portal Teması : Wptr.Co