Maraş caddesi

Maraş caddesi

Maraş caddesi

Trabzon Caddesi

Saçaklızade Hoca Efendi ve Trabzon Of İlçesi

Hani bir türkü var ya : Başı duman para pare, yol ver dağlar bana yol ver , gönlüm gitmek ister yâre , yol ver dağlar yol ver bana !

Bizde Bugün Trabzon’a gidiyoruz..

Biz Trabzon’u Saçaklızade hoca efendi ve Trabzon Of ‘un Müslüman olması ile tanıyan bir milletiz, sonra 1966 yılında Vali Necmettin Karaduman ile içimizde ki ateş yeniden yandı…. Maraş’ın en büyük Caddesi, Trabzon caddesi, Trabzon en büyük caddesi Maraş caddesi olarak yerini alması ile kardeş şehir olduk..

Bu kardeşliği pekiştirmek gerekiyor: Burada görev de Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanımız Fatih Mehmet Erkoç’a düşüyor..

Büyükşehir Belediye Meclis üyelerimiz, Basın Mensuplarımız, Valimiz ile birlikte bir Trabzon çıkarması yapmamız sonra da Trabzonluları buraya davet etmemiz gerektiğine inanıyorum..

Nereden çıktı bu derseniz:  Fatih Sultan Mehmet Han; daha 21 yaşında iken 29 Mayıs 1453 Salı günü İstanbul’u fethedip bir çağı kapatarak yeni bir çağ açtıktan sonra, önce Başşehri Maraş olan Zulkadiroğulları (Dulkadirli) Dulkadiroğlu beyliği ile iyi ilişkiler kurar.  Babası Sultan Murat Han zamanında evlendiği eşi Sitti Hatun’un ve mahiyetinde Osmanlı Sarayına gelen Maraşlıların kişiliklerinde yakînen tanıma fırsatı bulduğu Maraş Halkının; milliyetine, dinine, vatan sevgisine, namusuna, dürüstlük ve mertliğine, üstün meziyetlerine, örf adetlerine çok aşina olduğu için hayranlık duyan Fatih Sultan Mehmet Han, Osmanlıya resmen bağlamayı düşündüğü Doğu Karadeniz Bölgesine (1460-61 yıllarında) Maraşlı dokuz gönüllü aileyi (Abdikoğulları, Saçaklızadeler, Fettahoğulları, Hocaoğlu Hasan Efendi , Kullar gibi aileleri) Trabzon ve kazalarına yerleştirir.

Bu aileler İslam ve güzel ahlakları ile Rumların İslamı seçmelerine sebep olurlar ve bölge Müslüman olunca Osmanlı topraklarına katılmaları kolay olur..

Bu aileler; aslında çok köklü, sevilen, ulema, müderris, müftü, kadı gibi kültürlü Müslüman Türk büyüklerinin aileleridir.

Bu aileler; Trabzon’da, Vakfıkebir’de (Bu kasaba, Yavuz Sultan Selim’in Trabzon’da şehzadeliği döneminde Annesinin türbesinin de bulunduğu camiye verilen Büyük Vakıftan dolayı bu ismi almıştır), Saçaklızade hoca efendi veya Maraş köyü de olarak bilinen Trabzon Of ilçesidedir.. Of’ta, Maçka’da, Sürmene’de ve diğer benzer kazalarda sevilen, herkesin yardımına koşan çok örnek ve takdire şayan hizmetler vererek Trabzon ve civarındaki çoğu aslen Çepni Boyuna mensup olan Türkler ve diğerlerinin İslam Dinini kabul etmelerine öncülük ederler ve çok başarılı olurlar.  Fatih Trabzon’u fethettikten sonra bu hizmetlerin karşılığı Trabzon’un o tarihteki en büyük caddesinin ismini  “MARAŞ CADDESİ” adını koyar. Devam eden yıllarda yüzlerce Maraşlı ve Anadolu’nun pek çok bölgelerinden aileler akın, akın Trabzon ve civarına yerleşirler. Yukarıda sözü edilen bu mübarek 9 ailenin büyükleri vefat ettiklerinde mezarları bir türbe şeklinde yapılır.

Maraşlılar ve Trabzon bağı : Örneğin, Çaykaraya bağlı ,  Paçanlı  diğer adı Maraş’lı ,  yerleşim yerindeki Saçaklı Türbesi, Trabzon Of arasındaki Maraşlı Hasan Hoca Efendi Türbesi gibi türbeler vardır..

Trabzon Maraş için önemli bir ilimizdir…  Asırlar sonra 1966-70’li yıllarda aslen Trabzonlu olan Vali  Necmettin Karaduman  Kahramanmaraş’a Vali atanır.

Bu dönemde Maraş- Trabzon kardeşliği iyi pekişir ve Maraş’ın en büyük caddesi olan caddeye de Trabzon caddesi ismi verilir..

Sevilen vali Necmettin Karaduman : Daha sonrada TBMM Başkanlığı yaptığı dönemde de Maraş’la ayrı bir ilgi gösterir..

Karaduman:  Valiliği döneminde diğer valilerimiz gibi üstün hizmetleri için; misafiri baş tacı eden ve “Türkün en büyük şiarı vefa, kadirşinaslık ve misafirperverliktir” vecizesine ve düsturuna gönülden bağlı olan Kahramanmaraşlılar ve büyüklerimiz, Sayın Karaduman’a duydukları sevgi ve vefadan dolayı Kahramanmaraş’ın yeni yapılan en büyük caddesinin adını TRABZON CADDESİ KOYARLAR VE TRABZON’U DA var olan Maraş Caddesi  kardeşliğimiz bir kere daha pekişir..

Maraş- Trabzon hattı yeniden açılmalı: Burada çok özetle sunmaya çalıştığım aslı çok detaylı olan bu güzel olaya sebep olanlara ve bu vesileyle her iki kardeş şehirli hemşerilerime ve bu büyük kardeşliği daha da güçlendirmek için canla başla  gayret etmemiz gerekiyor..

Niye bir Trabzon ziyareti olmasın ?

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanımız, Belediye Meclis üyeleri, Basın Mensupları ile bir Trabzon ziyareti yapsak atalarımıza bir fatiha okusak kötü mü olur ?

Teklif bizden

İyi günler..

 

Bu yazı için bir yorum yazın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
Adres: Trabzon Bulvarı Borsa Caddesi Ticaret Borsası İşhanı altı no: 9/3 Merkez Kahramanmaraş Telefon: 03442212035 Faks: 0344 225 00 50 Cep Telefonu: 0542 233 89 31
Portal Teması : Wptr.Co