MARAŞ BİZE MEZAR OLMADAN

MARAŞ BİZE MEZAR OLMADAN

Fransız Guvernör  Andre  ,Ermeni Hırlakyanın  torunu Heleneyi  dansa davet etmesi ile başlayan Bayrak olayı Maraşlı’nın yüreğine hançer sokmak gibi  oldu.

Bir Ermeni  hürriyetini Fransız bayrağı ile ifade edliyordu. Helen diyorki “Sizinle dans etmemekten üzgünüm.Çühkü kendimi hala  esaret ve zillet içinde yaşayan  bir kadın olarak görüyorum. Kalesinde Türk bayrağı dalgalanan  bir memlekette,Fransızların hakim olduğu ve bizim emniyet ve hürriyet içinde yaşadığımızı nasıl düşünebilirim.” Fransız zaten bizim ifademizle nefsinin esiridir. Bu sözlerde onu daha da kamçılıyor ve Kaledeki Türk bayrağının indirlmesini istiyor. Kaledeki Türk bayrağı indirliyor.

O gecenin sabahı zordu Maraşlı için.Başına gök çökmüştü sanki. Bu günün ardından  Cuma günü geliyordu.Tarih 28 Kasım 1919. Maraşlı Cuma namazını nasıl kılacaktı ? Biz ibadetimizi  kendi bayrağımızın gölgesinde yaparız.. Ermeni dansını  başkalarının bayrağına sığınarak yapar.

Neticede Avukat Mehmet Ali Kısakürek Sabah namazına kalktığında pencereden kaleye doğru uzanır bakışları. Bayrak yoktu kalede. İçine bir ateş düştü. Yüreği burkuldu. Hemen kalemine sarıldı .  “Alemi İslama Hitap” başlığını taşıyan meşhur beyannamesini yazdı. Be beyannameyi Maraş  camilerine gönderdi. Sabah namazına gelenlere kaleden Türk bayrağının indirildiğini ilan etti. O Cuma vakti erişti. Herkes tetikte. Herkes heyecanlı. Bayrak gönüllerde dalgalanıyor. Kaleye dikilmeyi bekliyrodu.  Ezan okundu. Hoca mimbere çıktı. Cami içnden uğultular geliyordu. Kalede bayrak yok. namaz kılınmaz sesleri gelmeye başladı.  Cematın içinden biri sancağı alın dedi.

” HÜRRİYETİ  OLMAYAN BİR MİLLETİN CUMA NAMAZI KILMASI CAİZ DEĞİLDİR” Sözü minberden  geldi. Herkes dışarı çıktı. Sancak  önde kaleye çıkıldı.Kalede bir kenara atılmış  duran bayrak göndere çekildi. Orada da Cuma kılındı.

Halk hükümet konağına yürüdü. Fransız Guvernörüne çıkıştılar. Tercümanı şöyle diyordu.” Bir bez parçası için  bu kadar gürültü çıkarmaya ne luzum var” deyince  Halk tercümanı linç etmeye kalkıştı.

Bu olaylar sonrası halk huzursuz oldu iş yerleri kapandı. Fransız askerleri ve Ermeniler panikledi. Fransız  Guvernör yanına tercümanını da alarak  sokak aralarına gezmeye çıktı.  Maksadı  Türklerin  durumunu anlamak.  Onları sakinleştirmek ister.

Nakıp camii önüne gelir bir genç ile karşılaşır.  Bu gencin adı Aşıklıoğlu Hüseyin .

Fransız Komutan tercümanı aracılığı ile  bu gence sorar : “Bir bez parçasından başka bir şey olmayan bayrak için  dün bu kadar gürültü yaptınız. İstesem hepinizi yok edebilirdim, yapmadım. Yarın top tüfek kullanacak olursam  ne yaparsınız. Çocuklarınıza acımıyormusunuz. ?”

Aşıklıoğlu Hüseyin  bu gaflet içindeki Fransıza tarihe altın harflerle yazılacak olan bir ders verir. Der ki : ” Ben anamdan doğdum kalede bayrağımı gördüm.Ölünceye kadar da göreceğim. Biz bütün Türkler böyleyiz. Onu görmemek için kör olmak yada ölmek lazım.Kör değilim.O halde onu görmezsem öldüm demektir.Hem bilir misiniz,bayrak için ölmek  bizde şehit olmaktır. Ve en büyük şereftir. Yalnız ben değil ,küçük -büyük,kadın- erkek bütün Maraşlı Türkler  her Cuma uyanınca ilk önce Kaleye bakar,bayrağımızı görürüz. Yaşadığımızı anlar ve Allaha şükrederiz. Sen bizi topla tüfekle susuturacağını sanma. Biz senin silahlarınla karşılaşacak olursak, çocuklarımıza top -tüfek  sesi duyurmayız.Önce onları biz öldürürüz.Sonra evlerimizi ateşe veririrz. Arkamızda bekleyenimiz ve ağlayanımız kalmadıktan ve şehir kül olduktan sonra  da karşınıza çıkarız. O zaman istersen  bütün dünyanın silahlarını getir. Bizi ölümle korkutamazsın.”

İşte Aşıklıoğlu Hüseyin adlı Maraş yiğidinin bu sözleri Kurtuluş savaşımızın parolası olmuştur. Tarihe altın harflerle şöyle vecizeleşmiştir.:

“MARAŞ BİZE MEZAR OLMADAN ,DÜŞMANA GÜLZAR OLAMAZ.”

 

 

 

 

 

 

 

Bu yazı için bir yorum yazın

Bir Cevap Yazın

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
Adres: Trabzon Bulvarı Borsa Caddesi Ticaret Borsası İşhanı altı no: 9/3 Merkez Kahramanmaraş Telefon: 03442212035 Faks: 0344 225 00 50 Cep Telefonu: 0542 233 89 31
Portal Teması : Wptr.Co