Maraş Biberi sektörü, gücünü katlamaya hazır

Maraş Biberi sektörü, gücünü katlamaya hazır

Maraş Biberinin ulusal ve uluslararası rekabet gücünü artırmaya yönelik başlatılan, Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti’nin ortaklaşa finanse ettiği, T.C Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın yürüttüğü Rekabetçi Sektörler Programı kapsamında desteklenen “Maraş Biber Kümesi Projesi”, bölgedeki çiftçi, biber işletmeleri ile ilgili tüm devlet kurumları ve sivil toplum örgütlerine, toplantılarla ve akabinde iftar yemeği organizasyonları ile tanıtıldı.

Maraş Biberinin üretilip işlendiği Kahramanmaraş, Şanlıurfa, Gaziantep, Kilis ve Adıyaman illerini kapsayan projenin taraflarıyla biraraya gelen ve projenin ana faydalanıcısı olan Kahramanmaraş Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü ve projenin Teknik Destek Ekibi, 19 ve 20 Haziran tarihlerinde düzenledikleri toplantılarda, projenin amacı ve beklentiler konusunda konukları bilgilendirdiler.

Kahramanmaraş Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü İhsan Emiralioğlu yapmış olduğu konuşmasında, bölgedeki bibercilik sektörünün canlandırılması için bu projenin çok büyük bir imkan olduğunu belirtirken, çiftçiden tüketiciye uzanan zincirin halkalarının en güçlü bir sistemle işlerlik kazanması için, ilgili tüm tarafların etkin katılımının önemine işaret etti. Ülkedeki en kaliteli ve özel biberin bölgemizde yetiştiğine vurgu yapan Emiralioğlu, Maraş Biberinin artık bir dünya markası olmasının zamanı geldiğini ve bunun yolunun da sektörel işbirliğinden geçtiğini sözlerine ekledi. Emiralioğlu, Maraş Biberinin, tüm bölge illerinin ortak değeri olduğunu belirterek, önyargılardan uzak, birlik beraberlik içinde sektör paydaşlarının ortak bir akıl oluşturmaları gerekliliğine dikkat çekti.

kırmızı biber iş kümesi (3)

Projenin yürütülmesinden sorumlu teknik ekibi temsilen söz alan Aytekin Ağır, küme çalışmalarının bölgesel kalkınmanın önemli bir parçası olduğunu vurgularken, kümelenmenin, üretici firmalar ve onları destekleyici firma ve kurumların bir araya geldiği bir çalışma modeli olduğunu, bu çerçevede Maraş Biberinin güçlü bir marka haline getirilmesi için detaylı çalışmalar yürütüleceğini ifade etti. Maraş biberinin Türkiye sathında tanıtımı için çeşitli projelerin yürütüleceğini ifade eden Ağır, Ortak Kullanımlı Paketleme Tesisi ve Laboratuvar’ın devreye girmesiyle, tüketiciye en seçkin ve sağlıklı ürünlerle, en az maliyetle ulaşmaları yönünde işletmelerin destekleneceğini ifade etti.

Maraş Biberi Kümelenmesi sürecinde iletişim ve işbirliği konularında aktif olarak görev yapacak Kümelenme Çalışma Grubu’na destek verecek tüm birim ve kurumların temsilcileri toplantıda hazır bulundular.

Projenin ana faydalanıcısı olan Kahramanmaraş Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü’nün yanı sıra, Kahramanmaraş Ticaret Borsası ve Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası da, ana paydaşlar olarak kümelenme sürecine destek veriyorlar.

Bu yazı için bir yorum yazın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
Adres: Trabzon Bulvarı Borsa Caddesi Ticaret Borsası İşhanı altı no: 9/3 Merkez Kahramanmaraş Telefon: 03442212035 Faks: 0344 225 00 50 Cep Telefonu: 0542 233 89 31
Portal Teması : Wptr.Co