Malik Bin Ejder de Cuma Namazı !

Malik Bin Ejder de Cuma Namazı !

Malik Bin Ejder de Cuma Namazı !

Güzel dost: Abdulhakim Eren

İzmir’li bir teyzemiz ; “Allah’ım benim canımı, Sevgili Peygamberimiz Muhammed Mustafa (SAV) efendimizin yanında al ,” diyerek dua eter.. sonunda hac nasip olur, Medine’ye vardığı ikinci gün sevgili peygamberimize kavuşur.. sevgi ve dua çok önemli.. niyet önemli, nasıl yaşadığın önemli..

Gülün kıymetini bülbül bilir !..

Abdulhakim Eren hocam, her Cuma Malik Bin Ejder ziyaret eden dua eden biri..de ben iyi dostu muyum kötü dostumu yum onu anlayamadım..! çünkü beni Ramazan ayında götürdü Cuma namazı kılmaya !.. Bir de Ramazan ayı olmadığı zaman davet etsene !..

Hocam diyecek : bir seferde Ramazan öncede götürmüştüm diyecek ama o gün iştahım kapalıydı..? o sayılmaz !.. mızıkcılık yapıyorum !..

Kahramanmaraşlıların manevi kapısı !.

Malik Bin Ejder- Hz. Ali’nin “seyfullah” unvanını verdiği Ester pehlivan yapılı bir kumandan, aynı zamanda meşhur bir hatip ve iyi bir şairdi. Kaynağımız buradan geliyor.

Estar veya Ejder

Yemen asıllı Mezhic kabilesine mensuptur. Bi’setten önce doğduğu halde Hz. Peygamber’i görememiştir. Ebü Ubeyde b. Cerrahın kumandasında Bizans’la yapılan savaşlarda kendini gösterdi. Yermük Savaşı’nda bir gözünü kaybettiği için “Ester” [göz kapakları ters çev­rilmiş] lakabıyla meşhur oldu.

Halife Osman zamanın da halkı halife aleyhine isyana teşvik ettiği için Vali Saîd b. Âs tarafından birkaç arkadaşıyla birlikte Dımaşk’a Muâviye b. Ebû Süfyân’ın yanına gönderildi. Bunların davranışlarından rahatsız olan Muâviye de kendilerini Küfe’ye geri yolladı. Halife aleyhindeki faaliyetlerini sürdürmeleri üzerine Abdurrahman b. Hâlid b. Velîd’in yanına Humus’a sürgün edildiler.

Hama- Humus, Şam, Halep bölgesinde bulunan Maraş ‘a kadar gelmiştir..

Hz. Ali halife seçilince Ester Küfeliler adına ona biat ettiği gibi bazı muhalifleri de biata zorladı. Ester Cemel. Sıffîn, Nehrevan savaşlarına katıldı ve önemli görevler üstlendi.    Sıffîn’de Hz. Ali’nin süvari ve piyade kuvvetlerine kumanda etti.

Hz. Ali’nin “seyfullah” unvanını verdiği Ester pehlivan yapılı bir kumandan, aynı zamanda meşhur bir hatip ve iyi bir şairdi.

Maraşlıların şair yazar ve Pehlivanlarının kaynağı olarak bilinmediği, Barbaros hayrettin Paşanın leventlerini Maraş’tan seçmesinin altında yatanda budur..

Malik Bin Ejder ve Cuma Namazı

Malik Bin Ejder tarihini anlatacak değilim, meselenin özü şu : Bizim Abdulhakim Eren hocam var.. Güzel bir dost, ama bir taşla üç goz düşürmeyi sever !

Abdulhakim Eren hocam da bir yiğit, cömert güzel bir dost, hoş sohbet ehli biridir..

Yenilikleri sever, bugün yazıma konu almamda bundandır..

Dükkanına vardım: Vazo içinde bir parke , çiçek değil parka yani suda şişmeyen parka yenilik , yeni bir çağ yeni bir teknoloji ürünü.

Abdulhakim Eren hocam yenilik sever, yenilik getirir..

Cevizdeki : tek goza taş atmaz, çift olana da taş atmaz, üçü bir olacaktır ki taş atsın..

Üçü bir arada kahve reklamı var ya onun gibi.. bir şey..

Cuma namazı için Malik Bin Ejder türbesine gider.. yazının başında malik bin ejderi onun için yazdım.. Malik Bin Ejder ve Abdulhakim Eren hocamın bağlantısı ne derseniz ?

Dostlarını alır, Cuma günü Cuma namazına Malik Bin Ejder ‘e gider , Cuma Namazını kılar, Malik Bin Ejder’e ziyaret ve dua eder.. burası çok önemli..

Mübarek Ramazan günü bizi de alıp götürdü, sevindik, teşekkür ettik, Malik Bin Ejderi de Cuma namazı ve dua etmek çok önemli..hele Ramazan ayı olunca çok daha önemli..

Hocamın Malik Bin Ejderi : Sevgisi ve Cuma namazı tercihi için Malik Bin Ejderi ziyaretinde ki mesele : hocam üç goz’a bir tek taş atmasındandır.. orada Annesi, Babası, Kayınbabası mezarını olmasından ve onlara da bir Fatiha okuması için gittiğini gördük..

Abdulhakim Eren hocam: hayırlı bir evlat,  Babasını, Kayınbabasını her Cuma ziyaret eden fatih asını okuyan bir başka hayırlı evlat var mı ?

Bir de sözü var: Bir kur’an-ı kerim okutacak onuda bekliyoruz..

Bizi de arada bir sevap kazanmamız için : Malik Bin Ejder türbesine Cuma namazına götürür.. hani söyledim ya güzel dost iyi bir kardeş, can yoldaşımız..

Esas konum: Islanmayan parkeyi yazacaktım ama konu buraya geldi.. neyse onun bir haberini yapayım..

Afşin Alemdar Mahallesinin yiğit evladı Abdulhakim Eren hocam, bugünlerde az iştahım var her halde bizi Cuma günü Cuma Namazı için Malik Bin Ejder’e götür diye bekliyorum.

Malik Bin Ejder ve Abdulhakim Eren hocamla Cuma namazı güzeldir.

Ziyaret ve Fatiha okumak da güzeldir..

Dostlara duyurulur..

İyi günler

Bu yazı için bir yorum yazın

Bir Cevap Yazın

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
Adres: Trabzon Bulvarı Borsa Caddesi Ticaret Borsası İşhanı altı no: 9/3 Merkez Kahramanmaraş Telefon: 03442212035 Faks: 0344 225 00 50 Cep Telefonu: 0542 233 89 31
Portal Teması : Wptr.Co