MALCOLM X , HAC ve İRKÇILIK

MALCOLM X , HAC ve İRKÇILIK

“Kimse sana özgürlüğünü vermez. Kimse sana eşitliği, adaleti ve başka hiçbir şeyi vermez. Eğer gerçekten adamsan, bunları kendin alırsın!”(Malcolm X)

 

Rabbim nasip etti, kutsal topraklara birkaç defa gittim. Bunu haşa ve haşa övünmek için yazmıyorum. Amacım, yazdığım konuda tecrübem var, bilgim var anlamına gelir inşallah!

Bu ara tatilde de niyet ettik. Umre’ye gidiyoruz. Her yolculuktan önce hac ve umre konusunda Rabbim ne demiş, Efendimizin hadisleri ve bu konuda yazılmış kitapları, makaleleri ve eserleri okuyor, görsel medya da ki programları izliyorum. Amacım, bilmediğim bir şey varsa öğrenmek…

Şu anda elimde, Ali Şeriati’nin “Hac’ isimli kitabı ile Diyanet’in Haccı Anlamak isimli kitapları var. Şeriati’nin kitabını yarıladım. Geçen hafta başı bir de köşe yazısı yazdım. Kaleme aldım.

Bugün de Dünyadaki en etkili Afro-Amerikan hatiplerden biri olarak gösterilen, Amerika’da ki ırkçılık karşıtı hareketlerin en önemli isimlerinden biri olan, Malcolm X’in hacca bakış açısını sizlerle paylaşacağım.

 

ABD İSLAM’I TANIMALI

Hac vazifesinden sonra El-Hacı Malik El-Şahbaz ismini alan ünlü hatip ve düşünür Malcolm X’in kısa hikâyesi şöyle: “ 19 Mayıs 1925’te ABD’nin Nebraska eyaletinde doğdu. Asıl ismi Malcolm Little’dır. Babası Reverend Earl Little, siyahilerin Amerika’da hiçbir zaman hak ettikleri özgürlüğe kavuşamayacağını düşünen bir Baptist idi. Babası Reverend Earl, 4 kardeşini beyazlar tarafından işlenen cinayetlere kurban vermiş ve kendisi de 1931’de faili meçhul bir cinayete kurban gitmiştir. Babasının ölümü üzerine Malcolm ve kardeşleri çeşitli ailelerin yanına, annesi ise akıl hastanesine yerleştirilmiştir. Sizin anlayacağınız X görmüş geçirmiş bir Müslüman. İşte onun dilinden Hac: “Dünyanın dört bucağından on binlerce hacı ile birlikteydim. Mavi gözlü sarışınlardan siyah derili Afrika’ya kadar bütün renkler kaynaşmıştı. Fakat hepsi insanların birlikteliğinin tek bir ruh halinin ibadeti içinde idiler. Bu benim Amerika’da siyah ile beyaz arasında göremediğim fakat görülmesi kaçınılmaz olan ve olanaklı olan bir manzaraydı.

X şöyle devam ediyor anlatımına: “Amerika İslam’ı tanımalı, anlamalı ve bilmelidir. Çünkü sadece bu din, toplumdaki ırk, renk, insanlar arasındaki ayırımı kökten reddetmektedir. İslam ülkelerine yaptığım gezilerde konuştuğum insanlar ve hatta beraber yemek yediğim beyaz Amerikalılar, kafalılarındaki beyaz ayrımcılığın İslam ile tanıştıktan sonra yok olduğunu söylediler. İnsanların renklerine bakılmaksızın birlikte iç içe oldukları böylesine içtenlikli ve gerçek bir kardeşlik manzarasını bundan önce hiç görmemiştim. Kutsal yerlerde geçirdiğim günlerde Müslüman kardeşlerimle tek ve aynı Allah’a ibadet ve dua ederken onlarla birlikte aynı tabaktan yedim, aynı bardaktan içtim, aynı kilimin üstünde uyudum.

Gözleri mavilerin en mavisi, saçları sarıların en sarısı ve derileri beyazların en beyazı idi. Biz gerçekten kardeşlerdik, kardeştik. Çünkü inançlarımız tek Allah idi. Ve aramızda renkler kalmamış ve beyaz renk Amerika’da var olan tutum ve davranışlarıyla düşüncelerimizden sökülüp atılmıştı. Bu kutsal topraklarda geçen her saat bana Amerika’daki siyah-beyaz çatışmasına yaklaşımda çok daha güçlü bir iç zenginliği kazandırıyor. ” Hac dönüşünde Sünni-İslam’ı benimsediğini ve beyaz adamı artık “şeytan” olarak görmediğini söyler. Siyahîlerin özgürlüğü konusunda eski görüşü nispeten devam etse de, ırkçı görüşünden vazgeçer

 

DÜNYA İSLAMA MUHTAÇ

Malcolm, burada İslam’ın ırkçılığa karşı olduğunu, inananların kardeş olduğu ve hacda insanların ırk, renk ve dil ayrımını kökten ret ettiklerini burada anlatıyor. Yani dünyada bir kardeşlik tesis edilecekse, barış isteniyorsa, dayanışma talep ediliyorsa, bunu sadece ve sadece İslam dini sağlayacaktır. Bunun için Allah katında tek din var o da İslam’dır.

Ancak, Müslümanların kendi dinleri temsil noktasında sıkıntısı var. Temsil sorunu devam ettiği sürece de, biz İslam’ın güzelliklerini dünya milletlerini anlatamayız. Bu nedenle, her Müslüman başını ellerinin arasına alıp, bu konuda ortaya cihan cehalet ile mücadele etmesi gerekiyor.

Kalın sağlıcakla.

 

Bu yazı için bir yorum yazın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
Adres: Trabzon Bulvarı Borsa Caddesi Ticaret Borsası İşhanı altı no: 9/3 Merkez Kahramanmaraş Telefon: 03442212035 Faks: 0344 225 00 50 Cep Telefonu: 0542 233 89 31
Portal Teması : Wptr.Co