Mahçiçek; “Türk milletinin esir olmayacağı ilk olarak Kahramanmaraş’tan haykırılmıştır”

Mahçiçek; “Türk milletinin esir olmayacağı ilk olarak Kahramanmaraş’tan haykırılmıştır”

Mahçiçek; “Türk milletinin esir olmayacağı ilk olarak Kahramanmaraş’tan haykırılmıştır”

Onikişubat Belediye Başkanı Hanefi Mahçiçek, KahramanmaraşÎn Düşman İşgalinden Kurtuluşu’nun 97. Yıldönümünde bir mesaj yayınladı. Mahçiçek yayınladığı mesajında; “Maraş halkı “Maraş bize mezar olmadan düşmana Gülizar olamaz” diyerek topyekûn verdiği varoluş mücadelesinde, adını tarihe altın harflerle yazdırmıştır. Türk milletinin esir olmayacağı ilk olarak Kahramanmaraş’tan haykırılmıştır dünyaya” dedi.

canakmahcicek

Mahçiçek yayınladığı mesajda şunları belirtti; “Şehitler diyarının yürekli fertleri, Sevgili Kahramanmaraşlılar; İstiklal, şeref ve övünç günümüz olan 12 Şubat Kurtuluş Bayramımız kutlu olsun… 97 yıl önce kahraman ecdadımızın kazandığı zaferi bugün, şanla, şerefle bir kez daha kutluyoruz.

Fransızların şehrimizin kalesindeki Türk Bayrağı’nı indirmeleri, masum insanları öldürmeleri, Maraş’ın ileri gelenlerini tutuklamaları üzerine  Ulu Cami İmamı Rıdvan Hoca’nın “Kalesinde bayrağı dalgalanmayan memlekette Cuma namazı kılınmaz!” sözü, halkı Fransızlara karşı harekete geçirmiştir. Kaleye yürüyen Maraş halkımız, şanlı Türk Bayrağımızı tekrar kalede dalgalandırmıştır. Düşmanın şehirden çıkarılması tüm Anadolu’ya bağımsızlık için umut ışığı olmuştur.

Kahramanmaraş’ın Milli Mücadelesi Türk Kurtuluş savaşının başlangıç noktalarından biridir. Kurtuluş savaşı sırasında ilk kıvılcım Kuvayı Milliye birlikleri ile Kahramanmaraş’ta ortaya çıkmıştır. Maraş’ta tüm şehir halkı hep birlikte tek yürek olup düşmana karşı direnmiştir. Maraş halkı “Maraş bize mezar olmadan düşmana Gülizar olamaz” diyerek topyekûn verdiği varoluş mücadelesinde, adını tarihe altın harflerle yazdırmıştır. Türk milletinin esir olmayacağı ilk olarak Kahramanmaraş’tan haykırılmıştır dünyaya” dedi.

Mahçiçek; “   Milletimiz hain girişimlere karşı dün olduğu gibi bu gün de dimdik duruyor. 12 Şubat 1920’de Sütçü İmam olup Fransız işgaline “dur” diyen asil ruh “15 Temmuz” da Ömer Halis Demir’de bir kez daha vücut bulup, ülkemize yönelik bu hain kalkışmaya geçit vermedi.

Biz de Onikişubat Belediyesi olarak, ayrım gözetmeksizin, unvanlardan bağımsız, bu asil milletin her ferdine en iyi hizmeti sunmak için çalışıyoruz. “Ben” değil “Biz” diyerek, inanarak gelişerek, öğrenerek bu milletin önüne koyduğu hedeflere ulaşmak için tüm gücümüzle çalışmaya devam edeceğiz.

Bu duygu ve düşüncelerle, düşman işgalinden kurtuluşumuzun 97. Yıldönümünü yürekten kutluyor, bu cennet vatanı bizlere “Gülizar” kılan Sütçü İmam’ı, Abdal Halil Ağa’yı, Rıdvan Hoca’yı, Ali Sezai Efendi’yi, Arslan Bey’i, Avukat Mehmet Ali Kısakürek’i, Şehit Evliya’yı, Mıllış Nuri’yi, Yörük Selim’i, Senem Ayşe’yi, Muallim Hayrullah’ı, Doktor Mustafa’yı, Çakmakçı Sait’i, Çuhadar Ali’yi ve isimsiz nice kahramanlarımızı bir kez daha onurla, gururla, rahmet ve minnetle yad ediyoruz.

Kahramanlarımızın mekanları cennet bahçesi, ruhları şad olsun” dedi.

Bu yazı için bir yorum yazın

Bir Cevap Yazın

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
Adres: Trabzon Bulvarı Borsa Caddesi Ticaret Borsası İşhanı altı no: 9/3 Merkez Kahramanmaraş Telefon: 03442212035 Faks: 0344 225 00 50 Cep Telefonu: 0542 233 89 31
Portal Teması : Wptr.Co