Mahçiçek: “Sıfırdan belediye kurduk”

Mahçiçek: “Sıfırdan belediye kurduk”

KAHRAMANMARAŞ-  Onikişubat belediye Başkanı Hanefi Mahçiçek: “4 Nisan’da Mazbatamızı aldığımız gün belediye başkanlığına başladık sıfırdan bir belediye kurduk” dedi.

Hafta sonu ilçe başkanlık seçimlerine katılan, Onikişubat Belediye Başkanı Hanefi Mahçiçek, gazetemiz yazarları ile bir araya geldi.

Kervan Pastanesinde yaptığımız söyleşide, Başkan Hanefi Mahçiçek’e görev geldiği ilk günden bu yana neler yaptığını, bundan sonra neler yapacağını sorduk, bu arada halkımızın kendisine yönetmemizi istediği soruları sorduk, Mahçiçek, içtenlikle cevapladı.

Mahçiçek şunları söyledi; “4 Nisan’da Mazbatamızı aldığımız gün bir tek personel yok, masa yok, sandalye yok, sıfır kağıt üzerinde bir belediye aldık… Şekerdere’de ki sosyal tesislerde süratle teknik alt yapıyı oluşturduk, personelimizi dizayn ettik. Süper Masa adı altında bir sistem kurduk. Bütün belediye hizmetlerini bu sistem üzerinden çözüm bulmaya çalıştık. Sistem çok güzel işliyor ve aksayan yönlerini eğitim seminerleri ile en mükemmele getirerek yerine oturtuyoruz…

Süper Masa adı verdiğimiz hizmet: Vatandaşımızın belediyeden bekledikleri hizmetler, yapacakları işler isteme giriyor, eksikler varsa bildiriliyor, tamamlandıktan sonra işlemeye başlıyor, ilgili birimi gidiyor.  Bu sistem beyaz masa gibi değil, orada sadece şikayetler belirtiliyor. Burada tüm işlemler yapılıyor. Hızlı ve verimle çalışmayı beraberinde getiriyor.

Personel konusuna gelince, genç bir kadro oluşturduk, bu arkadaşlarımızı eğitime aldık, her hafta sonu profesyonel ekiplerce eğitim almaya devam ediyorlar. Bunun için ekstra bir para ödemiyoruz, belediyeler birliğinden karşılıyoruz” dedi.

Mahçiçek: Bize bağlı 60 köy, 11 belde vardı, bunlar mahalleye dönüştü. Şehir merkezinde bize bağlı 47 mahalle ile birlikte toplam 128 mahalle bize bağlı. Biz seçimden önce bu mahallelerin ihtiyaçlarını belirlemiştik. En önemli sıkıntıları, yoldu.

Bizde yoldan başladık. 128 mahallenin yolunu ihale ettik, %70’inin yolunu 7 ayda kilit parke yaparak karşıladık. Bu hizmetin parasal boyutu 22 trilyon, bunun karşılığı dediğim gibi 1 milyon 550 bin m2 parke döşendi.  Geriye kalan yolun %30’unu da hava müsait olursa hemen yapacağız. Köylerimizin okul yolları, hatta okul bahçeleri, camilerimizin yolları parke döşendi ve kubbe tamiratlarına, tuvaletleri bile yapıldığını söyledi.

Şimdi bir taraftan makine parkımızı güçlendiriyoruz, silindir, greyder, dozer, yükleyici aldık. Kışa da hazırız, geçen şiddetli yağmur yağdı, çok şükür bir sorun olmadı. 6 Ekip her an hizmete hazır bekliyor, dedi.

İMAR PLANLARI ÖNEMLİ

Hanefi Mahçiçek yaptığı açıklamada imar planlarının çok önemli olduğunu, geçmişte yapılan imar planını değiştirmelerinin yasal olarak mümkün olmadığını belirterek şunları söyledi; “ İşin özü imar planlarının doğru yapılmasından geçiyor. Modern manada bir şehirde yaşamak istiyorsak, imar planımız doğru yapılmalı. Yapılırsa alt yapıdan gelen, trafik yoğunluğu gibi sorunları da yaşamazsınız, gecekondulaşma da olmaz. Tabi yeni imar planı yapacağımız bölgeler var. Cancık ve Kılavuzlu Bölgelerinde yeni imar planı yapılacak. Buralarda daha güzel yapılaşmayı hedefliyoruz.

Kentsel dönüşüm içinde çalışmalarımız var, ilk etapta 400-500 konutluk bir toplu konut çalışmamız var. Bu yapılacak konutlardan 150 kadarını belediyemize stok olarak tutacağız, kentsel dönüşüm yapacağımız yerlerdeki vatandaşlarımıza vereceğiz. Elimizde arsa olmadığı için, bunları parça parça yerlerde yapacağız” dedi.

SAATTE İKİYÜZ TON ASFALT YAPACAĞIZ

Bunların dışında Maraş’ta ilk defa, Hoş Geldin Bebek projesi ile yeni doğan çocuklara hediye çantası gönderdiklerini, aile akademisi projesine yeni sistem getireceğiz, toplu nikah kıyacağız, bende bulunacağım ve burada çiftler evlilik dersleri verilecek. Hamallara dinlenme kulübesi, durak sayısını artırarak vatandaşların yağmurlu havalardan olumsuz etkilenmemesini sağladık. Başka ne yaptık, sabit Pazar yeri kurduk. Şimdi size asfalt çalışması yapmaya geldi. Bunun için taş ocağı izin işlemlerini tamamladık. Saatte 200 ton asfalt yapacağız. Başkan Mahçiçek konuşmasının sonunda, Ilıcaya 4 yıldızlı bir otel, Down sentromlu ve mahalli oyunlarının oynanabileceği parklar yapacaklarını, ayrıca kent konseyi içinde çalışmalara başlandığını söyledi.

Mahallelerimizde iftar yemekleri ile başladığımız birliğimizi sabah kahvaltıları ile devam ettirdiklerini ifade eden Başkan Hanefi Mahçiçek: “Şunun şurasında 7 aylık bir belediyeyiz, İnşallah önümüzdeki yıllarda çok daha güçlü bir belediye olacağız, var gücümüzle gece gündüz çalışıyoruz” dedi.

Bu yazı için bir yorum yazın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
Adres: Trabzon Bulvarı Borsa Caddesi Ticaret Borsası İşhanı altı no: 9/3 Merkez Kahramanmaraş Telefon: 03442212035 Faks: 0344 225 00 50 Cep Telefonu: 0542 233 89 31
Portal Teması : Wptr.Co