Magandalar ve Sorumsuzlar

Magandalar ve Sorumsuzlar

MAGANDALAR VE SORUMSUZLAR

Nuri Yıldız basından bir arkadaşım sayılır, usun süredir bu sektörün içinde, onun en büyük özelliklerinden birisi, duyarlı bir vatandaş olması. Ne zaman Bekir Doğan’ın bürosuna gitsem, etrafında gördüğü eksiklikleri ve yanlışları bana anlatır, bende zaman zaman bunları kaleme alırım.

Yine her zaman olduğu gibi, bu haftada çay içmeye gittiğimde, kendisi Mehmet Bey şu düğünlerde gecenin bir yarısında, zamanlı zamansız maytap atıp eğlenen insanlara iki kelam etsen! Deyince, dikkate değer buldum.

Bu gün sizden gelen konuları işleyeceğim inşallah!

Düğün Magandaları konusu özellikle ulusal televizyonlarda ve yazını basında neredeyse her gün karşımıza olumsuz haber olarak çıkar.

Sorumsuz kimi insanlar, düğünlerde havaya kurşun sıkarak, sözde eğlenirler, bu eğlence kimi zamanda hüzne dönüşür, çünkü kurşunlardan biri masum komşu çocuklarından birinin kafasına gelmiştir.

Bu yıl kaç insan maganda kurşunu ile can verdi bilmiyorum ama bu hadise cehaletimizi göstermesi açısından çok önemli diye düşünüyorum.

Bu insanlar eğlenmesini bile bilmiyor, kurşun sıkarak dünyada kaç toplum acaba eğlenir? Ölümün geleceğini bile bile kaç insan daha bu olaylar karşısında ölecek.

Yani insanda vicdan yok diyesiniz geliyor.
Yapmayın be ağabeyler.

Bakın şu maytap meselesini de aynı şekilde.

Evet, düğün yapalım, havai fişekte atalım ancak bunu başkalarına zarar verecek şekle dökmeyelim. İstersiniz dökün, bir gün vicdanınız size nasıl olsa yasak koyacaktır.

Evet, böyle olması kesin, ama bir kesin şey daha var o da, ahret hayatında da bunun hesabını vereceksiniz.

Nasıl?

Bunun siz düşünün.

Gece saat 23, hatta 24 herkes uyumuş, çocuklar derin uykuya dalmış, hastalar uyanıveriyor, dedim ya sizde vicdan da yok, merhamette: !

YETKİLİLERE GÖREV DÜŞÜYOR

İnternette şöyle bir gezinti yaptım. İşte birkaç haber başlığı “Amasya’nın Taşova ilçesinde düğün magandalarının balkonunda insanların bulunduğu evin bacasına tüfeklerle ateş açmaları kameraya yansıdı. Tehlikeye aldırış etmeden ateş açan magandalar, yaşlı bir kadının uyarılarına aldırış bile etmedi.”

Bunun gibi yüzlerce haber ardı ardına geliyor.

Peki, çözümü ne?

Bence sorunu çözmek eğitimden geçiyor.

Belediyeler bu konuda çalışma yapabilir. Kendilerine evlenmek üzere başvuranlara, birer afiş vererek, düğünlerinde asmaları zorunla hale getirilebilir. Yani bilinçlendirmek gerekiyor insanları.

Diğer yandan Emniyet Müdürlükleri de, tıpkı trafik kazaları ile mücadelede yaptıkları çalışmalar gibi, silah ruhsatı verdikleri insanları, el ilanları ile bilinçlendirebilirler.

Hatta ceza verilebilir.

Evet, konumuz magandalar ve sorumsuz insanlara sorumlulukları öğretmek, bu açıdan baktığımızda Nuri Yıldız gibi bir çok insanında bu gelişigüzel silah sıkanlardan rahatsız olduğunu söyleyebilirim.

Sonuç olarak iş gelip dolaşıp eğitim meselesine geliyor.

Toplumlar ancak eğitimle dirilir, eğitimsizlikle batarlar.

Biri ülkede, insana yatırım ne kadar fazla ise sorunda o kadar az olmaktadır.

Gelin el ele verelim, şu sorunları ortadan kaldıralım.

Ne dersiniz!

Kalın sağlıcakla.

Bu yazı için bir yorum yazın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
Adres: Trabzon Bulvarı Borsa Caddesi Ticaret Borsası İşhanı altı no: 9/3 Merkez Kahramanmaraş Telefon: 03442212035 Faks: 0344 225 00 50 Cep Telefonu: 0542 233 89 31
Portal Teması : Wptr.Co