“Mado dünya Markası “

“Mado dünya Markası “

TOBB Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu

“Mado dünya Markası “

Ayşe Betül DOĞAN

ANKARA / Türkiye Odalar Borsalar Birliği Başkanı Rıfat Hısarcıklıoğlu MADO ortaklı imza töreninde konuştu… Hisarcıkloğlu :  Bugün çok hayırlı bir işe ev sahipliği yapıyoruz. Kahramanmaraş’tan çıkıp bir dünya markası haline gelen MADO ile Katar’lı Al Sraiya Şirketi ve Bahreyn’li Venture Capital Bankası büyük bir ortaklığa adım atıyor. Biraz sonra bizlerin şahitliğinde bu anlaşmayı imzalayacaklar. Bu önemli işbirliğinin şimdiden ülkelerimiz ve şirketlerimiz için hayırlı olmasını diliyorum.

Kahramanmaraş’ın bir başka değeri, Başbakan yardımcımız Sn. Veysi Kaynak da bugün aramızda. Kendisi hem şehrine, hem de ülkemize büyük hizmetleri olan önemli bir siyasetçi. Körfez coğrafyası ile ilişkilerimizin gelişmesinde de önemli katkıları oldu. Geçmişte Türkiye-Bahreyn Parlamentolar arası dostluk grubunun başkanlığını yaptı. Körfezle güç birliği yaptığımız bu mutlu günümüzde de bizi yalnız bırakmadı. Türk özel sektörü adına Sn. Başbakan Yardımcımıza teşekkür ediyorum.

Hisarcıklıoğlu . Aslında buradaki Arap dostlarımız da Türkiye’yi yakından tanıyorlar. Biliyorsunuz biz Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği olarak uzun süredir Arap coğrafyası ile Türkiye arasındaki ekonomik işbirliğini arttırmak için çalışıyoruz. Karşılıklı olarak daha fazla yatırım yapılsın, daha fazla ticaret yapılsın diye uğraşıyoruz. Bununla ilgili olarak Arap ülkelerinin Odaları ile çok güçlü ikili mekanizmalar kurduk, bölgesel platformlar oluşturduk.

Körfez İşbirliği Odalar Federasyonu ile 2012 yılında I. Türkiye-Körfez İş ve Yatırım Forumu’nu düzenlemiştik. O forumda bugün de taraflardan biri olan Venture Capital Bank ile Bank Alkhair, Türkiye’nin önde gelen meyve suyu konsantresi üreticisi Göknur Gıda’ya %65 oranında ortaklık anlaşmasını imzalamıştı.

Forumun ikincisini geçtiğimiz ay Bahreyn’de yaptık. O da çok başarılı geçti. 6 Körfez ülkesinin şirketleri ile Türk şirketleri arasında 380 milyon doları aşan iş görüşmesi gerçekleşti.

Geçtiğimiz hafta da, Arap coğrafyası ile aramızdaki ekonomik ilişkileri bir üst seviyeye taşımak için tarihi bir adım attık. Arap Odalar Federasyonu ve TOBB işbirliği ile Türk-Arap Odası’nın kuruluşunu gerçekleştirdik. Yine bu masadaki Sn. Raşid Naser Al Kaabi ile de Odamızın kuruluşunda birlikteydik. İşte bu adımın hemen ardından bu önemli ortaklık anlaşması imzalanıyor.

Bütün bu çabalarımızın karşılığını görmek bizi hem mutlu ediyor. Hem de geleceğe dair umutlarımızı arttırarak daha fazla çalışmaya teşvik ediyor. Bundan sonra da firmalarımızın yurt dışına açılması, yatırımcı çekmesi için çalışmalarımız devam edecek.

mado2

Bu önemli ortaklığın taraflarının her biri kendi alanında çok önemli şirketler. MADO yöresel bir lezzet olarak ortaya çıkmış Anadolu’nun yerel bir ürünü iken, önce Türkiye’nin en önemli markalarından biri haline geldi. Bugün geldiği noktada ise, yurt dışında 10 ülkede pek çok şubesi ile hizmet veren bir dünya markası haline geldi. İşte en son geçtiğimiz ay, Bahreyn’in en prestijli mekanındaki şubesinin açılışını Gümrük ve Ticaret Bakanımızla birlikte yaptık.

MADO’nun bu başarısında üç ilkesi çok önemli oldu. İlk günden bugüne kadar, kalitesinden asla taviz vermedi, dürüstlükten asla taviz vermedi ve sürekli yenilikler yaparak sektörünün öncüsü oldu. Bir Anadolu lezzeti olan Kahramanmaraş dondurmasını bir dünya markası haline getirdiği için değerli Mehmet Kanbur’u ve emeği geçenleri tebrik ediyorum.

MADO’nun yeni ortaklarından Al Sraiya Group Katar’ın en güçlü firmalarından biri. Grup altında pek çok sektörde faaliyet gösteren şirketler var. Pek çok ülkede başarılı işler yapıyorlar.

 

Venture Capital Bank ise Ortadoğu ve Körfez Bölgesindeki KOBİ’lere yatırım yaparak büyümelerini sağlayan Bahreyn Merkezli bir İslami Banka. Çok güçlü bir sermaye yapısı var. Bugüne kadar pek çok şirketin büyümesinde etkili oldular. Ve az önce ifade ettiğim gibi ülkemizde daha önce de yatırımlar yaptılar.

İşte bu ortaklık ile uluslararası bir marka olan MADO, aynı zamanda uluslararası sermayeli bir marka haline geliyor. Bu ortaklıkla, MADO’nun kendi sektöründeki güçlü “Know-How”ı ile Arap dostlarımızın küresel pazar deneyimi bir araya geliyor. Bu ortaklıkla, Türk girişimcisinin cesareti ve Arap sermayesinin gücü bir araya getiriyor. Cesaret ve güç bir araya geldiğinde Allah’ın izni ile her kapı açılır. Ben de değerli kardeşlerime, “bu ortaklığın bereketi ile Allah gireceğiniz her kapıyı açsın” diyorum.

Bu önemli imzanın bu dönemde atılıyor olmasının ayrı bir önemi var. Biliyorsunuz içinden geçtiğimiz süreçte, hem küresel siyasetten hem de küresel ekonomiden kaynaklı belirsizlikler yaşanıyor. Bütün dünya ülkeleri bunun etkilerini hissediyor. Böyle dönemler özellikle yatırımcılar açısından karar almanın en zor olduğu dönemlerdir. Şu an dünya ekonomileri tam da bunu yaşıyor. İşte böyle bir dönemde Arap sermayesinin ülkemize yatırım yapıyor olması ekonomimize ve Türk şirketlerine güvenin en somut göstergesidir.

Bu aslında Türkiye ekonomisinin dünyanın en zor stres testinden başarı ile geçtiğinin de somut işaretidir.

Bakınız bir tarafta çevremizdeki komşu ülkelerde sorunlar var.

Bir taraftan 3 milyon mülteciyi ağırlıyoruz.

Terör örgütleri ile mücadele ediyoruz.

Bunun yanında son dönemde iki seçim yaşadık.

Ve 15 Temmuz’da hain FETÖ darbe girişimi oldu.

Bütün bunlara rağmen Türkiye ekonomisi büyümeye, güçlenmeye devam ediyor. Bu yatırım da, bu gerçeğin somut göstergelerinden biridir. Herkes şunu çok iyi biliyor ki bu şartlar altında Türkiye’den başka bunu başarabilecek bir ülke yok. O yüzden ben hep şunu söylüyorum. Türkiye’ye yatırım yapan asla kaybetmez.

Bu masada aslında iki kesime çok güçlü bir mesaj var. Birincisi Türkiye’deki girişimcilerimize: Bizim coğrafyamızda tıpkı Kahramanmaraş dondurması gibi binlerce yöresel marka var. Her şehrimizin kendine ait müthiş marka değerleri var. Bunların hepsi bir MADO olmaya aday, dünya markası olmaya aday. Eğer doğru adımları atarlarsa gelebilecekleri noktanın örneği işte burada. MADO’yu örnek alsınlar.

İkinci mesaj da yatırımcılara, özellikle yurt dışındaki yatırımcılara: Küresel şartlar ne olursa olsun, Türkiye her zaman güvenli limandır. Türkiye’ye yatırım yapan her zaman kazanır. Çünkü bizim girişimcilerimiz değişikliğe çok hızlı uyum sağlar, sıkıntılı süreçleri çok hızlı atlatabilir. Kazanmak isteyen buyursun gelsin, kazanmak istemeyene diyecek bir şeyimiz yok. Bu vesile tüm yatırımcıları bu anlamlı törende tekrar ülkemize davet ediyorum.

Ben sözü daha fazla uzatmayacağım. Ortaklığın detayları ile ilgili bilgileri firmalarımız birazdan size verecektir. Kültürümüzde bir söz var: “Birlikte rahmet ve bereket, ayrılıkta azap vardır” diye. Ben Allah birliğimizi-beraberliğimizi daim etsin diyorum. Ortaklığımızın hayırlı ve bereketli olmasını diliyorum. Hepinizi saygıyla selamlıyorum.

Bu yazı için bir yorum yazın

Bir Cevap Yazın

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
Adres: Trabzon Bulvarı Borsa Caddesi Ticaret Borsası İşhanı altı no: 9/3 Merkez Kahramanmaraş Telefon: 03442212035 Faks: 0344 225 00 50 Cep Telefonu: 0542 233 89 31
Portal Teması : Wptr.Co