“Madde Bağımlıların yüzde 90’dan Fazlası Sigara ile Başlıyor”

“Madde Bağımlıların yüzde 90’dan Fazlası Sigara ile Başlıyor”

Gaziantep Üniversitesi (GAÜN) Oğuzeli Meslek Yüksekokulu’nda Toplumsal Duyarlılık Projeleri dersi kapsamında, Öğr. Gör. Derya Çevik Taşdemir ve Öğr Gör.Ali Balkan tarafından, İşçi ve İş Güvenliği Programı ile Adalet Programı öğrencilerinin katkılarıyla “Madde Bağımlısı Değilim” adlı konferans düzenlendi.

Konferansa, Gaziantep Emniyet Müdürlüğü, Kaçakçılık ve Organize Suçlar bürosunda çalışan ve madde bağımlığı konusunda birçok eğitim faaliyetine katılan İsmail Uskar konuşmacı olarak katıldı.

Türkiye de madde bağımlısı oranında bir artış olduğunu ifade eden İsmail Uskar,  madde bağımlısı olmanın ana sebeplerinin merak, arkadaş etkisi, ailevi sorunlar olduğunu söyledi. Uyuşturucu maddeyi bir kez kullanan kişinin daha sonra bu alışkanlığını bir türlü terk edemediğini ve bağımlı hale gelindiğini belirten Uskar, madde bağımlılarının yüzde 90’ dan fazlasının sigara ile başladığını dolayısıyla sigara içmemenin madde bağımlığına karşı korunmada önemli bir katkısının olduğunun altını çizdi.

Oğuzeli Meslek Yüksekokulu öğrencilerinin yoğun ilgi gösterdiği konferansta konuşan Oğuzeli Meslek Yüksekokulu Müdürü Yrd. Doç Dr. Necip Fazıl Yılmaz, madde bağımlılığının önemli bir toplumsal sorun haline geldiğini vurgulayarak Yüksekokul olarak amaçlarının öğrencilerinin hem eğitimli hem de sağlıklı bireyler olarak mezun olmalarını sağlamak olduğunu ve bu amaçla her türlü çabayı gösterdiklerini sözlerine ekledi.





Bu yazı için bir yorum yazın

Bir Cevap Yazın

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
Adres: Trabzon Bulvarı Borsa Caddesi Ticaret Borsası İşhanı altı no: 9/3 Merkez Kahramanmaraş Telefon: 03442212035 Faks: 0344 225 00 50 Cep Telefonu: 0542 233 89 31
Portal Teması : Wptr.Co