LİSELERE GEÇİŞTE YENİ SİSTEM

LİSELERE GEÇİŞTE YENİ SİSTEM

 

Yazımın hemen başında belirteyim, TEOG yerine gelen, yeni sistem eskisinden daha iyi olacak, bu tespiti eğitimin mutfağından olan, gerek teorisyen ve gerekse pratisyen olarak yapıyorum.

Önce şunu belirteyim, bir sistem değişikliğinde önceki ile yeni geleni karşılaştırdığımızda, artı ve eksilerini düşünerek belirleniyor.

Eğitim camiası TEOG geldiğinde, çok iyi diyordu, şimdi bu sistem daha iyi görüşündeler, bu bağlamda yeni sistem hakkında kısa bilgi verip, sonra da konuyu açalım.

Pazar günü A Haberde basın toplantısını dikkatlice dinledim. Bakanımıza gelen soruları, Nurullah Dal’a(Özel Okullar Dernek Başkanı ) yöneltilen sorular ve cevaplarını not aldım.

Bilindiği üzere Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, Yeni sınavsız mahalli yerleştirme sistemiyle öğrenciler evlerine en yakın 5 okuldan birini tercih edeceğini. Nitelikli okullara girmek isteyen öğrenciler ise “isteğe bağlı olarak” merkezi sınava gireceğini.”Eğitim Bölgesi ve Sınavsız Mahalli Yerleştirme” sistemiyle öğrenciler adreslerine en yakın 5 okuldan birisini seçeceğini belirterek şunları söyledi;

Belirlenecek nitelikli okulları hedefleyen 8. sınıf öğrencileri ise isteğe bağlı olarak “merkezi sınava” girecek.

90 dakika sürecek merkezi sınavda 60 soru yer alacak. Sayısal ve sözel olmak üzere iki bölümden oluşacak sınav tek oturumda yapılacak. Sınavda 6, 7 ve 8’inci sınıf müfredatından sorular yer alacak. Merkezi sınav haziran ayının ilk hafta sonu yapılacak. Okulların kontenjanı dolduğunda okul başarı puanı esas alınacak.

 

5 LİSE SEÇİLECEK, İSTEYEN SINAVA GİRECEK

Bakanımız açıklamasında eski sistemin eksiklerini anlattıktan sonra konuşmasını şöyle sürdürdü;

“ Başvuruda öğrencinin karşısına 5 okul çıkacak, tercih yapacak. Başvuruda her öğrenci 5 lise seçebilecek. Yeni sistemle çocukların ortaokula kaydettirildiği anda hangi liseye gideceği bilinecek. Ortaokul ile lise arasındaki bağı kurmuş oluyoruz. Yüzde 90’ın üzerindeki öğrenci için geçerli.

Esas gayemiz sınavsız liselere geçişi sağlayabilmek. Bunun için ne yapmak lazım; bütün liselerimizi fen lisesi ayarına çıkarmamız lazım. Tüm liseleri fen lisesi, sosyal bilimler ve prohe okullar ayarına çıkarmak hedefimiz. Okullarımızın kalitesini artırdığımızda sınavsız geçişi sağlayacağız.

Ülke genelinde belirlediğimiz sınırlı sayıda okulumuza sadece isteyen 8. sınıf öğrencilerinin gireceği bir sınav hazırladık. Sınav yapacak nitelikli okulları mayıs ayında açıklayacağız. Sınava girmek isteğe bağlı. Bir liseye yerleşmek için bu sınava girmek zorunlu değil. Sınav mecburiyeti ortadan kalktı. Sadece nitelikli okulları hedefleyenler sınava girebilecek.

 

SINAV MERKEZİ OLACAK

Merkezi bir sınav olacak. Sınav haziranın ilk hafta sonu yapılacak. Sınav süresi 90 dakika olacak, 60 soru yer alacak. Sınavda, 6, 7 ve 8. sınıf müfredatından hazırlanacak sorular sorulacak. Merkezi sınav, sayısal ve sözel olmak üzere iki bölümden oluşacak ve tek oturumda yapılacak. Bu sınava girenler için de 5 tercih veriyoruz. Okulların kontenjanı dolduğunda okul başarı puanı esas alınacak.

Adrese dayalı kayıt sistemi için sunulacak 5 okul içinde meslek lisesi, Anadolu lisesi ve imam hatip lisesi bulunacak. Öğrenci istemediği bir okula yerleştirilmeyecek.

Yabancı eğitim kurumları isterlerse kendi sınavlarını yapabilecek. İsterlerse bakanlığın merkezi sonuçlarıyla kayıt da yapabilecekler.”

 

RAHATLATTI

Başka söylediğim gibi, yeni sistem öğrenciyi, veliyi aynı zamanda trafiği de rahatlatacak. Neden? Bir defa dünyanın her yerinde akademik zekâya sahip öğrenci gurubu %20’dir. Bizim ülkemizde de bu sınava öğrencilerin % 20/25’inin gireceğini düşünüyorum. Bu önemli bir rahatlama.

İkincisi, yeni dediğimiz sistem aslında 1980 öncesi uygulanıyordu. Örneğin Maraş Lisesinde tüm öğrenciler birlikte okurdu. Birbirimizden yararlanırdık.  Hal böyle olunca, diyelim ki, benim Matematik dersinden sorunum var, çalışkan bir arkadaşıma soruyu sorup öğrenirdim. Yani ‘tembel’, ‘çalışkan’ aynı sınıfta ders yapardık(Not: Tembel çalışkan öğrenci yoktu, akademik zekâları farklı çocuklar vardır, halk deyimi ile yazdım) Zaten aynı başarıdaki çocukları bir okula toplamak, daha başarılı olmalarını sağlamıyor. Son olarak bütün sistemlerin artı ve eksisi vardır. Bu sistemin eksikleri de olabilir, ancak önemli olan eksiği görüp, düzeltmekten geçiyor. Şahsım adına alkışlıyorum. Darısı müfredata, kalın sağlıcakla.

Bu yazı için bir yorum yazın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
Adres: Trabzon Bulvarı Borsa Caddesi Ticaret Borsası İşhanı altı no: 9/3 Merkez Kahramanmaraş Telefon: 03442212035 Faks: 0344 225 00 50 Cep Telefonu: 0542 233 89 31
Portal Teması : Wptr.Co