Lise açığı var !..

Lise açığı var !..

Son verilere göre : Bizim bildiğimiz Kahramanmaraş’ta 1.122 okulda 11.165 öğretmen , 223. 844 öğrenciye eğitim veriyorlar..

4x4x4 sistemi ile ilk okul- orta okul ve lise eğitimi , sonrasında Üniversite eğitimi için Kahramanmaraş’ta lise açığının çok fazla olduğunu öğreniyoruz..

Orta okullardan mezun olacak öğrenciler için yeterli lise olmadığı söyleniyor..

Kahramanmaraş Milli Eğitim Müdürü Mehmet Emin Akkurt’dan ilimizdeki lise sayısı ve bu yıl orta okuldan mezun olacak öğrenci sayısı, liselerde derslik sayısı konusunda bir açıklama bekliyoruz..

Bu açık net olarak bilinmeli ki : 15 Eylül 2015 gününe kadar gereken tedbirler alınmalıdır.. sonra Ah vah demenin bir faydası olmayacaktır..

Kahramanmaraş’ta tek fen lisesi bulunması sebebi ile bine yakın öğrenci, Adana, Osmaniye, Hatay, Gaziantep, Adıyaman Fen Liselerine giderken, 4 yıllık eğitim sistemi sebebi ile bu yıl orta okulu bitirecek çocukların gideceği lise sayısının yeterli olmadığını söyleyen eğitimciler durumun çok vahim olduğunu söylüyorlar..

Kahramanmaraş Valisi Mustafa Hakan Güvençer, Milli Eğitim Müdürü Mehmet Emin Akkurt konuya sahip çıkmazsa , normal düz lise için bile çocukların çevre illere gidebileceği önü sürülüyor..

Ne kadar doğru ?

Bunu en doğru şekli ile milli eğitim müdürü bilir, bu yıl orta okuldan kaç öğrenci mezun olacak liselerin 1. Sınıflarının öğrenci kapasitesi nedir ?

Velilerin konuştuğu konu bu ?

Kahramanmaraş eğitimde her zaman olduğu gibi yine sos veriyor..

Dershanelerin: Temel liseye dönüşmesi üzerine okul izni verilmemesi sebebi ile kayıt alamazken her geçen gün durum daha vahim bir hale geliyor..

Dershanelerin, Anadolu lisesi, Temel Lise olması ile belki lise açığı bir nebze olsa da kapanacak gibi duruyorsa da: ücretli özel okula ilgi ne kadar olacak işin bir de o yanı var..

Ana sınıfı, ilk okul, orta okul derken geldiğimiz lise.. de durum nedir ?..

Akademik zekaya sahip olan çocuklar: ilkokul dan başlayarak kendini göstermekte ve sıyrılarak Fen Liselerinde soluğu almaktadır..

Hiç olmazsa liseyi bitirsin dediğimiz : Çocuklarımız için liseden sonra Askerlik görevi ve bir yerlerde işe başlıyarak hayata atılıyorlar..

Orta okuldan sonra : Hiç olmaza bir lise bitirsin demeliyiz..

Kahramanmaraş Nüfusuna göre : Üniversiteye girme başarısı 72-73 sırada olurken, genel başarımız çok iyi değil ..

Bir veli olarak yazıyorum: “Benim kızım il dışında Fen Lisesinde okuyor, ben ve ailem bu duruma hoşnut değiliz.. huzursuzuz..

Kahramanmaraş’ta bir tek fen lisesi olması sebebi ile akademik zekaya sahip çocuklar diğer illere gitmek zorunda kalıyorlar.. sonuç olarak eğitim de başarı da o ilini oluyor..

Bugün Kahramanmaraşlı 300’e yakın çocuğumuz çevre illerde Fen Liselerinde okuyor, oysa bunların Kahramanmaraş’ta okuması gerekir..

Merkez’e fen lisesi açılarak bu çocukların, Kahramanmaraş’a dönüşü sağlanmalıdır.

Böyle bir Fen Lisesi olayı yaşanan Kahramanmaraş’ta bu yıl orta okulu bitirecek çocukların yüzde 40’ı için lise bulunmadığını söylüyorlar..

Başta da yazdığım gibi : Orta okul mezunu gençler için ne kadar lise olması gerekiyor , ne kadar açık var bunu enine boyuna yazmamız gerek..

Kahramanmaraş Milli Eğitim Müdürü Mehmet Emin Akkurt ise : durumu en iyi bilen biri olarak bu konuda açıklama bekliyoruz..

Kahramanmaraş Dulkadiroğlu ilçesine bir fen lisesi

Kahramanmaraş Onikişubat ilçesine bir fen lisesi olmak üzere acil olarak iki yeni fen lisesinin açılması kararını çıkarmasını bekliyoruz..

Kahramanmaraş’ta ki Çok programlı Liselerimiz yani mahalli adı ile ÇPL daha etkin hale getirile bilir..

Mehmet Sağlam’ın milli eğitim bakanlığı döneminde yapılan bu okullarımız maalesef ki boş durumda bunların birer liseye dönüştürmek gerekir..

Bazıları Fen Lisesi de olabilir ki bunlardan biride Suçatı daki lisemizdir..

Kahramanmaraş’taki lise durumu yeniden gözden geçirilerek, yetkili ağızdan açıklama yapılmalıdır..

İyi günler

Bu yazı için bir yorum yazın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
Adres: Trabzon Bulvarı Borsa Caddesi Ticaret Borsası İşhanı altı no: 9/3 Merkez Kahramanmaraş Telefon: 03442212035 Faks: 0344 225 00 50 Cep Telefonu: 0542 233 89 31
Portal Teması : Wptr.Co