LİDER VE EMANETİ EHLİNE VERMEK

LİDER VE EMANETİ EHLİNE VERMEK

 

Toplumlar, topluluklar, devletler, milletler, aile hatta fertler için lider çok önemlidir. Öyle liderler gelip geçmiş ki tarih sahnesinden toplumlar üzerinde derin izler bırakmışlar. Hatta Dünya tarihini değiştirmişler. Kimi zaman silinip gitmişler, kimi zaman imparatorluklar kurmuşlar.

Evet, insanlar liderler etrafında toplanır insanlık ve onların gösterdiği yol doğru olduğunda doğru yola yönelir, aksi takdirde büyük sorunlar yaşanır…

Peygamberler liderlerin en başında gelirler, yine devlet başkanları, hatta  sınıf başkanları bile birer liderdir. Bu nedenle emaneti doğru liderlere bırakmak gerekir.

Yıllar önce bir siyasetçi şöyle demişti; “ Kızınızı vereceğiniz damadı en derinliğine araştırırken, devleti emanet edeceğiniz liderleri çok daha fazla araştırmak zorundasınız!”

Burada ailenin lideri olcak baba adayından tutunda, devletin babası durumundaki idareciliğin ne kadar önemli olduğuna işaret vardır.

Şunu biliyoruz, insanlık mahşer yerinde bile Dünya’da edindikleri liderlerin bayrakları altında toplanacaktır. Burada dua edilim, Rab’bim bizleri Efendimiz(sav) yeşil sancağının altında toplasın.

 

LİDERİN VASIFLARI

Liderler, diğer bireylere göre farklı bir anlayış, tutum ve tutum ve davranış sergileyerek, toplumu yönlendiren kendini kanıtlamış kişilerdir.

Liderlerin özelliklerine baktığımda, şunları görürürüz.

Planlıdır, bir işe başlarken,  hazırlık yapar  işin sonunu da düşünür.

Sabırlı, eleştiriye açıktır.

Sorumluluk alır, sorunu çözmek için çaba gösterir.

Azimli ve cesaretlidir

Pozitif düşünür, iyimserdir. Korkusuzdur.

Etkili ve güzel konuşur

Liderler diğer kişilere göre etki alanlarını iyi kullanır.

Akılcı ve bilimsellik özellikleri mevcuttur. Yaptıkları davranışlarda, düşüncelerde, akla ve bileme uygun hareket ederler. Bilimin ve dünyanın sürekli değiştiği, geliştiği ilkesini önemserler.

Yine lider, içinde bulundukları durumu, ayrıntılı düşünürler, olayların diğer durumlara etkisini ve onları etkileyebilme gücüün ön planda tutarak sürpriz gelişmelere karşı şaşkınlhık, yılgınlık, panik göstermezler. Birleştiricidirler, ayrıştırmazlar!

İyi bir lider, süreyi etkili ve düzenli kullanır. Liderler yapacakları uygulamalar için zamanı etkili ve düzenli kullanarak başarı elde ederler.

Ve son olarak başarılı bir liderin vazgeçilmez temel özelliği sorunlara karşı çözüm üretmektir. Lider soruna karşı düşüncesini önyargılarından arıtarak, ,olmuş bitmişle uğraşmakdan olabilecekler ve yapabilecekler üzerine çözüm yolları üreten usta kişilerdir.

 

LİDER YANLIŞ SEÇİLİRSE

Tabi burada emaneti(görevi) ehline vermek gerekiyor, emanetlerin en büyüğünü ise liderler üstlenmişlerdir. Bunun içi lider adil olmalı,  adaletle hükmetmeli…

Bu tarih boyuncu da böyle olmuştur, nitekim bugünlerde en çok izlenen Diriliş filminde bile bu konu anlatılmaktadır.  Filimdeki  Ertuğrul iyi bir lider tanımlaması içinde model olurken, etrafındaki ekibi de ona uyumlu çalıştığı için, Allah’ın da yardımı ile bütün zorlukları geçmektedirler. Gördüğümüz kadarı ile Ertuğrul tam bir lider, umutsuzluğu ve ihaneti kabul etmiyor, kendisine güveniliyor;   demek ki lider aynı zamanda “güvenilir” olmalı. Yerli ve milli olmalı, milleti gibi düşünmeli, toplumu doğru yola kanalize edebilmeli. Tabi bunun yanında, lider etrafındaki insanlara da dikkat etmeli! İhanetleri engellemeli.  Sonuç olarak , tüm kurum ve kuruluşların iyi bir lidere ihtiyacı olduğu vurgulamak herhalde yerinde olacaktır. Tabi sadece iş iyi bir lider seçmekle olmuyor aynı zamanda toplumunda o lidere destekçi olması mutlak hakikatler deniyor…

Hepinize saygı ve selamlarımı iletiyorum.

Kalın sağlıcakla.

Bu yazı için bir yorum yazın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
Adres: Trabzon Bulvarı Borsa Caddesi Ticaret Borsası İşhanı altı no: 9/3 Merkez Kahramanmaraş Telefon: 03442212035 Faks: 0344 225 00 50 Cep Telefonu: 0542 233 89 31
Portal Teması : Wptr.Co