Lanetlenmiş bir sanat olan Dövme

Lanetlenmiş bir sanat olan Dövme

Lanetlenmiş sanat Dövme yaptırmak
Önceki gün bir hanım kerdeşimizle karşılaştım: kollarında kesik ve dikiş izleri var hayırdır diye sordum: Dövme yaptırmıştım, büyük günah olduğunu öğrenince derilerimi yüzdürdüm, yeniden dikişle izlerini silmeye çalıştım,” cevabını verdi..
Her hafta Cuma sabahı Sultan Abdulhamithan camiinde çorba dağıtımı yapıyoruz, bu sabahda erken kalkarak Sultan Abdulhamithan camiine geldim.. Ömer Faruk Şirikci hoca efendi : Futbolcular, sinama sanatçıları son günlerde Dövme yaptırıyorlar.. bizede sık sorulan bir soru : Dövme yaptırmak günah mıdır?
Evet günahtır. Hemde büyük günahdır..
Sevgili Peygamberimiz (SAV) efendimiz;” Dövme cahiliye dönemi geleneğidir, Dövme Yapanada, yaptıranada Allah Lenet etsin,” buyurmuş..
Hadisi Şerifde :” Dövme yapan ve yaptıran, peruk takan ve taktıranlara lanet olsun”
Sanatçılar, Futbolcular , yani vitirinde olan kişiler son dönemde Dövme yaptırma yarışına girince konunu dini sorumluluğunu bilmeyen kişiler dövme yaptırıyor..Kalıcı dövme yaptıranın ne yapması gerekir? Abdeste veya gusle zararı olur mu?, bunu sormuyorlar diyen Ömer Faruk Şirikci hoca efendi: “ Bu işi kendine sanat edinenlere Allah rızası için gidin söyleyin, yaptığı iş haram ve büyük günah, Allah’ın laneti üzerine, bu işten vaz geçsinler, ekmeklerini helal yoldan kazansınlar..
Dövme yaptırmanın caiz olmadığı, hadis-i şerifle bildirilmiştir. Yaptıranın tevbe etmesi ve bir daha yaptırmaması gerekir. Mümkün olanların ameliyat veya başka şekilde dövmelerini çıkarması bunuda yapamıyorsa kapalı giyinerek bunu başkalarına göstermemelidir..
Dövme, Allah’ın yarattığı insan vucutunu beğenmeyerek yaptırılması halinde ise yaptıran kişinin dinden çıkacağını Hadisi Şeriflerle ve ilmihal bilgileri ile anlattı.
Çocuklarımızı bu beladan koruyalım, çevremizi uyaralım.. “Dövme yaptırmanın günah olduğu herkese söyleyelim..
İçki içmek haramdar, herkes bilir, hırsızlık yapmak haramdır herkes bilir, zina yapmak haramdır, herkes bilir,: Harama helal diyenin , yada boş ver diyenin imanı gider Allah korusun bir anda dinden çıkabiliriz, onun için Dövme de böyledir.. haramdar, lanetlenmiştir..Evet günahtır
İbni Mesud hazretleri, (Dövme yapan ve yaptıran, peruk takan ve taktıranlara lanet olsun) mealindeki hadis-i şerifi rivayet edince, Ümmü Yakub adında ihtiyar bir kadın itiraz edip, “Ben Kur’anın hepsini okudum, ama böyle bir lanet yok” dedi. İbni Mesud hazretleri, “Dikkatli okusaydın mutlaka görürdün” diyerek şu mealdeki âyet-i kerimeyi okudu:
(Resulullahın size verdiklerini alın, yasakladıklarından sakının!) [Haşr 7]
Dövme yaptırmanın günah olduğunu bildiren Bir hadis-i şerif meali şöyledir:
(Kaşlarını incelten ve dövme yaptıran lanetlenmiştir.) [Ebu Davud]
Son günlerde moda : Dövme yaptırma , Allah korusun Allah’ın yarattığı vucutu beğenmeyerek yapılması halinde : İmanı gider, bilmediği için yaptırısa : Büyük günaha girer ve dövme yaptırdığı veya yaptığı için lenetlenmiş olur ki bu da fena..!
İslam dini gelmeden : yani 1500 yıl önce cahiliye dönemini sanatı olan dövme sanatı yeniden hortladı.. Buna sebep ise tv dizileri, artist ve Futbolcular ise öncülük ediyor..
Son dönemde : Ankara, İstanbul, İzmir gibi büyük illerimizde ve Üniversite öğrencileri arasında hızla yayılan dövme yaptırma ile alakalı olarak ailelerin çocuklarına sahip çıkmasını ve günah olduğunu anlatılması için bir sefer berlik başlatılması gerektiğini söyleyen Ömer Faruk Şirikci hoca efendi: “ Laletlenmiş bir sanat ve büyük günah , haram olan bir iş bunu çocuklarımıza mutlaka anlatmalıyız,” diye konuya dikkat çekti.
Daha önce haram olduğunu bilmeden dövme yaptıranlar ise : Hastanelere müracaat ederek, dövme yapılan yerin derisini yüzdürerek ameliyatla dövme izlerini gidermeye çalışıyorlar..
Bugün Cuma inşallah bizde bir hayırlı işe vesile olmuşuzdur..
Aman çocuklarımızı uyaralım, böyle bir yanlış yapmayalım.
İyi günler

Bu yazı için bir yorum yazın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
Adres: Trabzon Bulvarı Borsa Caddesi Ticaret Borsası İşhanı altı no: 9/3 Merkez Kahramanmaraş Telefon: 03442212035 Faks: 0344 225 00 50 Cep Telefonu: 0542 233 89 31
Portal Teması : Wptr.Co