KUTLU DOĞUM…

KUTLU DOĞUM…

İdraki ile şereflendiğimiz Rebi-ul evvel ayının on ikinci gecesi mübarek mevlid kandili 2015 yılın da miladi aylara göre iki Ocak gününe denk gelmiştir. Mübarek olsun.

Mevlid kandili Peygamber efendimiz aleyhisselatü vesselamın dünyayı teşrifleri olduğu için Müslümanların bu günü bayramdır. Yeryüzünü zulmet kapladığı bir anda kız çocuklarının diri diri gömüldüğü bir dönemde zulmetin adaletin kalmadığı bir dönemde yüce Peygamberin gelişiyle karanlığın kapladığı dünya aydınlandı.

O mübarek gecede alemlere rahmet olarak gönderilen sevgili peygamberimiz aleyhisselatü vesselam dünyamızı ve bütün kainatı o nurlu gece şereflendirdi.

Kâinatın efendisi dünyayı teşriflerinden önce insanlık tarihin en sıkıntılı döneminde Peygamberlerin sözleri unutulmuş. İnsanlık insanlığından çıkmış bir dönemi yaşıyordu. İnsan kendi elleri ile yaptığı putlara tapıyor onlardan yardım istiyor. Putların önünde iki büklüm medet umuyorlardı. Arap yarımadasın da zulümler rezaletler ayyuka çıkmış yapılan her zulmetten pişmanlık şöyle dursun adeta zevkin doruğunu yaşıyorlardı.

Hülasa böyle bir dönemde Allah-ü Teâla biz kullarına acıyarak bu mübarek gecede bizlere merhamet ederek peygamberler peygamberi efendimiz baş tacımız aleyhisselatü vesselamı alemlere rahmet olarak gönderdi. Gelişine sevinen onun yolunda giden Müslümanların kurtuluşuna sebep olan büyük bir gece bu müstesna gecede sevinmek kıymetini çok iyi anlamak kurtuluşumuzun reçetesi olmalıdır.

Kıymetli okuyucularım. Üzerinde önemle durmak istediğim önemli bir konuda kutlu doğum haftası diye miladi takvim esas alınarak kutlu doğum haftası kutlamaları yapılıyor bazı insanlar tarafından sanki o gün peygamberimizin doğum günü gibi idrak ediliyor.

Bu doğru bir anlayış değildir. Miladi takvime göre 20 Nisan a denk gelmesi o günün doğum günü olduğunu düşünerek o geceyi idrak edelim. Doğru bir anlayış değildir. Kâinatın efendisini her zaman analım. Miladi takvime göre de her ay analım ne kadar çok anarsak kendi menfaatimize ancak şu unutulmamalıdır ki; mübarek gün ve geceler Arabî aylara göre takip edilir ve idrak edilir.

Gelin Rebi-ul evvel ayında da kutlu doğum haftası yapalım etkinliklerle Peygamberimizin güzel ahlakını insanların gönlüne nakış nakış işleyelim.

Kainatın efendisi sevgili peygamberimizin şefaatinin tüm Müslümanların üzerine olmasını bizleri yoktan var eden Allah-ü Teâlâ’dan niyaz ederim…

Muhabbetle…

Bu yazı için bir yorum yazın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
Adres: Trabzon Bulvarı Borsa Caddesi Ticaret Borsası İşhanı altı no: 9/3 Merkez Kahramanmaraş Telefon: 03442212035 Faks: 0344 225 00 50 Cep Telefonu: 0542 233 89 31
Portal Teması : Wptr.Co